ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.22
Hodnoceno: 32x Prosím, ohodnoť práci

Komunismus vs. dnešní doba

Komunismus - režim, který většina dnešních mladých lidí pociťuje jako spíše negativní období. Věci se zdály děsně přísné, omezené, nedostupné a dnes nepochopitelné. Naopak starším lidem, když porovnají dobu dnešní a minulou, tento režim vyhovoval. Neznali mobilní telefon, počítač, natož Internet. A přesto měli spokojené dětství. Místo sezení pěti hodin u monitoru počítače nebo televize raději za každého počasí byli venku s kamarády. Místo hledání učiva na Internetu četli a hledali v knížkách, a přesto vystudovali. Já tuhle dobu nezažila, proto čerpám z vyprávění rodičů a prarodičů o tom, jak to kdysi vypadalo a fungovalo.

Když jsem třeba po základní škole vybírala, kam půjdu na školu střední, připadalo mi to jednoduché. Podala jsem si už tři možné přihlášky, a jelikož jsem měla dobrý průměr, jen jsem čekala, kde mě vezmou. Kdežto v době, kdy tohle řešila moje máma, měli žáci mnohem větší obavy. Národní výbory vydávaly posudky na žáka. Nejenže v tom byl zahrnut studentův prospěch, ale také to, zda jeho rodiče byli bezúhonní, souhlasili a neprotestovali proti daným pravidlům komunistického režimu a nebyli věřící. Pokud nějakou z těchto věcí nesplňovali, bylo přijetí na danou školu velmi složité. Výhodou však bylo, že každý žák se učil pro "vybranou" firmu či závod, takže práci po vyučení nebo vystudování měl téměř jistou.

Porovnejme třeba i pracovní morálku. Jak velká je dnes nezaměstnanost oproti letům před rokem 1989? Neskutečná. Dříve lidé pracovat museli. Ten kdo nepracoval, byl označen za "nefachčenka" a šel do vězení. Nebylo ani tolik bezdomovců, jako vídáme dnes. A proč? Stát to jednoduše nepřipustil.

Sice výplatní pásky nevypadaly tak zajímavě jako nyní, a i když lidé žili, jak se říká "z ruky do huby", snažili se dopřát sobě a svým dětem to nejlepší z toho, co bylo dostupné. Stály se fronty na ovoce, hygienické potřeby, elektroniku, sportovní vybavení a další potřebné věci, přičemž se na většinu ani nedostalo. Dnes je všeho až příliš. Lidé si půjčují peníze třeba i na vánoční dárky, jen aby svému dítku koupili co nejvíce nejnovějších modelů značkových hraček hlavně z Číny a zbytečné elektroniky. Máma dostala od babičky s dědou jen to, na co měli finance, a přesto byla ráda.

Možnost dovolené v zahraničí sice existovala, ale neobešla se bez zdlouhavého shánění cestovního povolení apod. Teď mají lidé možnost poznávat svět, vzdělávat se a pracovat v cizině, učit se novým jazykům a poznávat krásy světa, což považuji za velkou výhodu a přínos.

Nedá se přesně říci, jestli dnešní mládež vyrůstá v lepší společnosti než dříve, ale rozhodně má život velmi ulehčen možnostmi nebo spíše i vymoženostmi moderní doby.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

   
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Komunismus vs. dnešní doba







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)