Menu
Manifest české moderny
Zakladatel eseje v české literatuře, zakladatel české kritiky. Připomeňme si definici eseje: esej je úvaha nad tématem, kdy se do popředí dostává autorova osobnost. Takové jsou i Šaldovy eseje. Z jejich souborů jmenujme Duše a dílo či Boj o zítřek. Jeho eseje se mnohdy zabývaly významnými českými autory jako byli Mácha, Němcová, Smetana a Vrchlický, o němž napsal kritickou esej. Kritizoval ho za to, že šel víc do šíře stylů než do hloubky. Po letech ale Šalda poznal, že chyboval a svůj názor na Vrchlického přehodnotil. Pokoušel se psát i básně, romány a dramata, ale jeho význam je spojený hlavně s esejí a kritikou. Josef Svatopluk Machar (1864-1942)
První český básník, který polemicky vystoupil na sklonku 19. století proti dosavadní poezii a proti tehdejší morálce. Pocházel z Kolína, studoval v Praze a po vojně pracoval jako bankovní úředník ve Vídni, kde svými díly kritizoval soudobé poměry. U nás byla jeho díla publikována v Herbenově časopise. Do Prahy se vrátil na sklonku 1. světové války a roku 1918 se stal generálním inspektorem Československé armády. Některé z jeho významných děl:
Confiteor (latinsky vyznávám se, zpovídám se) - 3 části, kritika tehdejší doby
Zde by měly kvést růže - dramatická skladba, o ženě, kterou muž bije, ale ona ho ještě brání před neteří
Magdaléna - báseň, ve které je hlavní hrdinkou také žena
Konfese literáta - vzpomínky Otokar Březina (1868-1929)
Vlastním jménem Václav Jebavý. Pocházel z moravského venkova, studoval na reálce v Telči a pak pracoval jako učitel. V jednom týdnu mu umřeli oba rodiče a to značně poznamenalo jeho tvorbu, která se byla pesimistická, mystická, se smutnými motivy, téměř až oslavující smrt. V závěru své tvorby se stává však trochu optimističtější. Napsal pět básnických sbírek: Tajemné dálky, Svítání na západě, Větry od pólů, Stavitelé chrámu a Ruce. Jeho poslední sbírka je ta optimističtější. Antonín Sova (1864-1928)
Pocházel z Pasova, studoval práva, pak pracoval jako úředník pražského magistrátu a později jako ředitel městské knihovny v Praze. Jeho dílo můžeme rozdělit do tří etap:
1. období : impresionistické - sbírky: Z mého kraje, Květy intimních nálad
2. období : symbolistické - sbírka Zlomené duše
3. období : stal se z něho citový básník, psal především lyrické básně, přírodní lyriku, ve svých vzpomínkách se vrací do mládí Karel Hlaváček (1874-1898)
Pocházel z Prahy Libně z proletářské rodiny, studoval Filozofickou fakultu, psal kritiky, kreslil, ilustroval, psal básně a podílel se na zrodu Sokola. Jeho tvorbu označujeme za dekadentní. V jeho tvorbě se objevují pocity smutku, marnivosti, melancholie, ale vždy má určitý rým, rytmus, melodii. Z jeho sbírek jmenujme např. Pozdě k ránu či Mstivá Kantiléna.
Zdroj: Malenicka, 23.01.2006
Diskuse ke slohové práci
Manifest české moderny
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
chrli OSN panna a.c.doyle galatea versologie v zámku adam mickiewicz bludné duše lukešová rodiče a my děti fahrenheit padající hvězda pan pondělí lile totalitarismus dopis z tábora epištoly kutnohorské cena Judo dokonavý Vánoční+svátky Madisonské mosty úvodník charakter Královna ze Sáby Hanu moderní revue húrinovy děti ech
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 706 049 695
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 3
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí