ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 2.09
Hodnoceno: 23x Prosím, ohodnoť práci

Tunisko


POVRCH:

Tunisko tvoří 3 odlišné krajinné celky lišící se jednak lidnatostí a jednak hospodářským vývojem.
Na severu se nachází nejvyšší tuniské pohoří Tell se svým nejvyšším vrcholem Jebel Chambi (1544 m n.m.), severně od Tellu se nachází tuniský Atlas. Střed země zabírá step. Jih tvoří převážně přímořská oblast Djeffara a ostrov Djerba.

VODSTVO:

Největší a nejdůležitější řekou je Medjerda, která pramení na náhorní plošině saharského Atlasu. Sahara má značné zásoby podzemní sladké vody. Většina vytryskuje jako pramen, jinde pomocí artézských studní, na těchto místech vznikají především oázy. Každá oáza má své srdce a duši, čímž není nic jiného než palma. Z jejích kmenů se staví můstky přes zavlažovací kanály, slouží jako střešní trámy domků. Vlákna palem slouží jako surovina pro výrobu sedel. Dále z palmových ratolestí se vyrábí rohože a košíky. Kmeny užívají pradleny jako špalek pro tlučení prádla a dokonce šťáva z palem se používá k výrobě vína Laghmi.

ZVÍŘECTVO:

Dříve ve stepi žilo mnoho druhů zvěře jako například afričtí sloni, zubři, lvi, pštrosi a další. Bohužel v dnešní době mnohé druhy zde vůbec nenajdeme. Slony používali Punové k válečným tažením a o zbytek zvěře se postarali chtiví lovci. Z drobných šelem se zachovali šakal, fenek či divoká kočka. Je zde velmi rozšířen chov sokolů, a to na poloostrově Cap Bon. Hlavní je zde chov velbloudů, který slouží nejen jako dopravní prostředek, ale i pro maso, kůži i srst, která se zpracovává na látky.

NÁBOŽENSKÉ ZVYKY:

Ramadán - neboli měsíc půstu, a to nejen pokrmů, ale i požitků; slaví se mezi únorem a březnem
Aid el séghir - jinak svátek dětí a poslední den ramadánu
Aid el kebir - připomíná Abrahamovu oběť
Le mouled - výročí narozenin Mohameda

SLAVNÉ OSOBNOSTI:

Julius Caesar, Marcus Antonius, Hannibal, Homér, Vergilius Maro, Hárum ar-Rašíd, ...

SPORT:

Mezi velmi oblíbené sporty patří cyklistika, také je zde velmi populární kopaná a box. Turisté zde mohou najít zalíbení ve windsurfingu, potápění, plachtění, jachtingu, rybolovu, tenisu či golfu.

KUCHYNĚ:

Na tuniské kuchyni se podepsaly snad všechny civilizace, které tvořily dějiny.
Mezi nejznámější pochoutky patří například kuskus, měšuja, šorba, magroudhy, assida a další.

MĚSTA:

Tunis - hlavní město. Nalezneme zde katedrálu sv. Vincence de Paola. Dále se tu nachází muzeum Bardo, které je druhé nejvýznamnější v Africe, samozřejmě po muzeu v Káhiře. Muzeum se nachází v Bejově paláci. Jsou zde umístěny pozůstatky z dob Kartaginců až do doby vlády islámu (artefakty o punských rituálech, Perseus zachraňující Andromedu, Odysseus, ...)
Medina - zde nalezneme nejvíce islámské kultury. Vstup do města tvoří brána Porte de France (1848).
Kartágo patří mezi nejstarší města Tuniska. Založila ho Dídá, sestra tyrského krále. Nachází se zde tophato (obětiště), kde Kartaginci obětovali své prvorozené syny bohům Tanit a Ball Haamomu.

POLOOSTROV CAP BON:

Nabeul, jinak správní středisko Cap Bonu, ale také město hrnčířství a keramických cihel.
El Haouaria se zabývá především sokolnictvím.
Město Korbus je známé především lázněmi, které už znali Féničané a Římané.

OBLAST SAHELU:

Sousse je známe pro opevněný klášter Ribat, kde v 9. století žili muslimští vojáci, kteří měli svá rytířská pravidla a velmi připomínali křesťanské templáře.
Monastir, jinak rodiště Habiba Bourguiby, který získal v roce 1956 pro svou zem nezávislost.

JIŽNÍ TUNISKO:

Matmata - zde se nachází jeskyní domy. Probíhalo tu natáčení slavného filmu Hvězdné války.
Gafsa - poblíž města se nachází oázy Chébika, Mides a Tamerza (hluboké skalní strže s přírodními prameny, které padají v kaskádách ze skalních stěn).

Ostrov Djerba - první osadníci byli židovští uprchlíci. Dále zde žili kolonisté Římani a Féničané. V 16. století se stal základnou berberských pirátů Barbarossi a Draguta Aliho.
Hlavní město je Houmt Souk, kde se nachází pevnost Borj el Kebir z 15. století. Pevnost byla v roce 1560 dobyta Dragutem, jenž nechal stít všem španělským obráncům hlavu a z jejich lebek a kostí nechal postavit věž. Toto místo je nyní vyznačeno betonovým obeliskem.
Podle Homéra tento ostrov navštívil Odysseus a na základě toho Tunisané tvrdí, že kdo ostrov navštíví, se určitě ještě jednou vrátí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ,

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Tunisko







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)