Menu
Michna z Otradovic Adam (*30.06.1600 - †16.10.1676)
O životě Adama Václava Michny z Otradovic (asi 1600-1676) toho mnoho nevíme. Jak naznačuje přídomek, pocházel z málo významného, byť starobylého šlechtického rodu. Narodil se v Jindřichově Hradci, vystudoval tu na jezuitské koleji a ani potom město neopustil, i když měl styky s Brnem, Prahou, Olomoucí a dalšími městy. Živil se počestnými a váženými měšťanskými povoláními: byl varhaníkem, učitelem hudby a zpěvu. Kromě uměleckých aktivit měl ale pan Adam ještě jedno, prozaičtější a patrně velmi výnosné povolání - byl majitelem vinného šenku. K jeho hmotnému zabezpečení přispěl sňatek s bohatou měšťanskou dcerou Zuzanou Cimmermannovou, s níž prožil dlouhé a zřejmě spokojené manželství. Když v roce 1671 zemřela, oženil se Michna i přes svůj vysoký věk ještě téhož roku podruhé s Terezií Kateřinou Eppinauerovou, která se postarala nejen o něj, ale také o šenk, protože byla takříkajíc "od řemesla".
Zdá se tedy, že Adam Michna prožil poklidný a celkem spokojený život, a ten jako by se odrážel i v atmosféře jeho hudební a literární tvorby. Z jeho děl se dodnes zachovali tři soubory: Česká mariánská muzika (1647), Svatoroční muzika aneb Sváteční kancionál (1661) a Loutna česká (snad 1653). První dva jsou soubory duchovních písní, třetí lze popsat jako mysticko-erotickou lyriku.
Česká mariánská muzika je - jak sám název napovídá - souborem písní oslavujících Pannu Marii, Svatoroční muzika je chválou svatých. Michna však nepíše žádné vzletné a vyumělkované ódy, ale opěvuje Matku Boží, Boha a světce obrazy jako vystřiženými z lidových písní. V jeho textech se to hemží květinami, ptáky, háji a lesy, vinicemi, poli a loukami, zkrátka každodenními skutečnostmi. Některé z jeho písní jsou tak líbezné, že byly opisovány, přejímány do nejrůznějších výborů a kancionálů a šířeny tak dlouho, až zlidověly; dokladem je například vánoční píseň Chtíc, aby spal.
V kontrastu k těmto prostým obrazům však Michna užívá i řady tehdy módních slov, přejatých z cizích jazyků. Kontrasty jsou vůbec Michnovou oblíbenou metodou; v křesťanských básních například klidně používá obrazy z antiky. Rád také popisuje "světské" detaily vzhledu a nechává svaté osoby - zcela v rozporu s doporučovanou křesťanskou skromností - vychvalovat sebe samé.
Do trochu jiné kategorie než první dva soubory patří písně z Loutny české. Jde o soubor milostných a tanečních písní, v němž je postupně zachycen celý "proces" vedoucí ke svatbě: výběr partnerky, namlouvání, svatební přípravy a nakonec sňatek. Michna tuto zjevně milostnou poezii uvádí - jak bylo v baroku častým zvykem - do dobově přijatelnějších souvislostí vztahu duše a Krista, církve a Boha. Takovým básním se říkalo mysticko-erotické, protože jejich autor v nich vyjadřoval lásku k Bohu, pociťovanou až s fyzickou intenzitou. Milostné obrazy v Loutně jsou ale tak konkrétní a živé, že jistě nevycházeli jen z mystického zážitku. Dá se říci, že Michna úrovní svých duchovních skladeb dalece překonal nudnou a vyumělkovanou světskou milostnou poezii své doby.
Zdroj: w..., 07.05.2007
Související odkazy
Čítanka | - | Česká mariánská muzika, Česká mariánská muzika (2) |
- | Loutna česká, Loutna česká (2), Loutna česká (3), Loutna česká (4) |
Diskuse k životopisu
Adam Michna z Otradovic
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
alois Mrštík král tchoř Družina heslo brat dukla manual Hluk kuř antiutopie venku prší Scénické poznámky minos Láska není jen slovo festival fotografie vikend nová škola rychlost ladislav špaček moliere lakomec toole epizoda deka Romance o Karlu IV. Cizí děti Cesta lesem Veselohra na mostě rodinny vylet zima nekončí cokoli
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 932 497
Odezva: 0.02 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí