Menu
Preissová Gabriela (*23.03.1862 - †27.03.1946)
ŽIVOTOPIS č.1 - Malenicka, Malenicka[zavinac]seznam.cz
Autorka četných povídek, románů a divadelních her; rozená Sekerová. Narodila se v Kutné Hoře a mládí strávila převážně v Platanech. Roku 1880 se provdala do Hodonína, kde se seznámila s předními osobnostmi české kultury na Moravě. Především Herbenovu vlivu je možno připsat její zájem o život slováckého venkova. V 90. letech bydlela v Oslavanech, odkud podnikala cesty do Haliče a do Ruska. Dva roky prožila též na manželově statku poblíž Klagenfurtu v jižním Rakousku, kde ji zaujal především život korutanských Slovinců. Koncem století se přestěhovala do Prahy a žila deset let uprostřed pestré umělecké společnosti. V jejím bytě se scházeli také mladí slovinští spisovatelé. Když se po ovdovění podruhé provdala za rakouského plukovníka A.Halbaertha, přesídlila do Pulje v Istrii a odtud zajížděla do Itálie a Francie. Za první světové války byla obžalována z velezrady, protože podporovala ruské zajatce. Po válce žila až do své smrti v Praze a letní měsíce trávila v Chlumu u Třeboně.
DÍLO:
Obrázky ze Slovácka (1886 a 1889) - třísvazkový souhrn jejích drobných povídek, nejčastější námětem je láska mladých lidí, její iluze i konflikty, okouzlení a rozčarování, stejně jako sociální překážky a předsudky, které se lásce stavějí do cesty
Gazdina roba (prem. 1889) - tragická hra umístěna do slovácké vesnice a do rakouského prostředí, kam odcházejí slováčtí zemědělští dělníci za sezónní prací, žijíce zde nadále ve zvycích a představách svého domova
Její pastorkyňa (prem. 1890) - drama
ŽIVOTOPIS č.2 - Haňule, hanka.vrtikova[zavinac]seznam.cz
Autorka četných povídek, románů a divadelních her.
Narodila se 23. března 1862 v Kutné Hoře jako Gabriela Sekerová. Aby se Gabriela mohla vzdělávat a taky se společensky zdokonalila, poslala ji matka ke své sestře Luise Dvorské do Prahy. Tato žena měla na svoji neteř velký, všestranně zušlechťující vliv. A co více: do bytu Dvorských přicházejí spisovatelé - Karolína Světlá, Sofie Podlipská, Eliška Krásnohorská, Jakub Arbes a jiní. Hovořilo se o literatuře a umění, o věcech politických, mladá školačka dychtivě naslouchala. Život v rodině Dvorských utvrdil v Gabriele lásku k četbě, prohloubil její vlastenectví a cit slovanské sounáležitosti.
Když se dvanáctiletá chystala na Vánoce, napsala "hru" Divadlo o hodné mamince a zlé Kačce, která byla také v plaňanském domově před pozvanými hosty sehrána. O něco později se Gabriela pokusila o drama znovu.
Strýc Karel Procházka ji přijal k pobytu do Hodonína roku 1873. Město a nejbližší okolí okouzlily dívku barevně rozjásanými kroji, písněmi a mluvou lidu. Poté ve čtrnácti letech napsala hálkovsky laděnou povídku Čeledín a dcera ze statku, jíž pak uveřejnila v Pospíšilově kalendáři na rok 1878. V roce 1880 se stala manželkou Jana Preisse, který byl o 24 let starší než ona. Spolu s ním pak navštěvovala vesnice v okolí Hodonína nebo zajížděla dále do kraje. Poznávala zblízka sociální poměry lidu, který vytvořil velké bohatství kultury - kroje, výšivky, písně, tance, malůvky, stavby. Ze všech zážitků pak čerpala náměty a vznikaly její slovácké prózy, později i dramata.
V roce 1894 se Preissová zúčastnila spolu s Jaroslavem Vrchlickým, F.A.Šubertem a Edvardem Jelínkem sjezdu polských spisovatelů ve Lvově. Ještě větší význam pro Preissovou měla její cesta do Moskvy a Nižného Novgorodu roku 1896; popsala ji pak v Obrázcích z ruské pouti. O rok později se Preissovi definitivně odstěhovali do Prahy. V letech 1903-1910 redigovala (vydala) Preissová Kalendář paní a dívek českých, kde shromáždila příspěvky významných autorů a otiskla produkce malířských a sochařských děl. Když se po ovdovění podruhé provdala za rakouského plukovníka A.Halbaertha, přesídlila do Pulje v Istrii a odtud zajížděla do Itálie a Francie.
Během první světové války se jednou veřejně zastala zajatců a rozhořčeně odsoudila jejich šikanování, byla obžalována z velezrady. Přičiněním vlasteneckého auditora dr. J.Patky bylo naštěstí trestní řízení po roce zastaveno. V první republice se Preissová veřejného politického života vcelku neúčastnila. Žila v ústraní svého pražského bytu. Uznáním její spisovatelské práci bylo roku 1925 jmenování řádnou členkou Československé akademie věd a umění. Roku 1944 navštívila spisovatelka Moravské Slovensko (dnešní Slovácko). Pobyla u syna ve Strážnici, zajela do Hodonína, šla ve vzpomínkách místy svého mládí. Zemřela záhy po osvobození 27. března 1946 a byla pohřbena na vyšehradském hřbitově.
DÍLO:
- "hra" Divadlo o hodné mamince a zlé Kačce
- povídka Čeledín a dcera ze statku
- Obrázky ze Slovácka
- Gazdina roba
- Její pastorkyňa
Zdroj: Haňule, 09.01.2011
Související odkazy
Čítanka | - | Bouře |
- | Gazdina roba, Gazdina roba (2), Gazdina roba (3), Gazdina roba (4) | |
- | Její pastorkyňa, Její pastorkyňa (2) |
Diskuse k životopisu
Gabriela Preissová
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
skály euro doporučení kapit Ferda zmizel kytici narrenturm Eliška Krásnohorská splín mladistvi psí bouda téma knihy myšlení dekameron den ifigenie čapkova enigma znak řecká dramata televizní pořad sla Tři muži divadlo na zábradlí Výchova dívek hrdý buď žes show iuvenalis pan dokonaly misery nabídka k práci
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 833 452
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí