ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hašek Jaroslav (*30.04.1883 - †03.01.1923)

   
­­­­
Jaroslav Hašek

ŽIVOTOPIS č.1

  • český spisovatel, publicista a novinář
  • narodil se v Praze
  • otec byl středoškolským profesorem
  • vystudoval Československou obchodní akademii
  • po studiu žil bohémským a tuláckým životem (prošel Halič, Slovensko, Uhry)
  • měl odpor ke společnosti, měšťáctví
  • vyučil se drogistou
  • od mládí byl "problémový"
  • hodně času trávil po hospodách
  • měl existenční problémy
  • v roce 1907 krátce vězněn za anarchistickou činnost
  • redaktor anarchistických listů
  • v r. 1908 redigoval Ženský obzor, r. 1910 Svět zvířat, r. 1911 přispíval do Českého slova
  • pracoval jako kabaretní konferencier
  • v roce 1911 založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona (satirická politická strana, jež vznikla v hospodě U zlatého litru v Balbínově ulici v Praze na Vinohradech)
  • v roce 1915 odešel s 91. plukem na haličskou frontu, v září r. 1915 se nechal zajmout
  • v roce 1916 vstoupil do československých legií
  • v roce 1918 přešel k bolševikům, téhož roku vstup do Rudé armády
  • v roce 1920 návrat do Prahy
  • odjel do Haškovy Lipnice, kde umírá

SHRNUTÍ:

Jaroslav Hašek se narodil roku 1883 v Praze, vystudoval Československou obchodní akademii, ale nezakotvil v žádném povolání. Příležitostně byl redaktorem, ale neklid ho vyháněl z domova. Procestoval - většinou pěšky - celou rakouskouherskou monarchii i část Německa a své zkušenosti a dojmy uplatňoval ve svých povídkách. Nejlépe se mu dařily humoresky a satiry. V nich zesměšňoval české i cizí maloměšťáctví, českou politiku. Satirou bojoval proti klerikalismu i rakušáctví a "dělal si srandu" z rakouského militarismu. Předmětem jeho satiry byly tedy všechny instituce a zřízení společnosti, kterou provokoval i svým neuspořádaným životem.

Za 1. světové války upadl do ruského zajetí, vstoupil do legií, ale pak se s jejich vedením rozešel a vstoupil do Rudé armády. Pracoval v ní obětavě na několika odpovědných místech (jako novinář, politický komisař apod.). Po válce se vrátil domů a pokračoval ve své činnosti; psal opět humoristické a satirické povídky, ve kterých potíral a zesměšňoval českou buržoazii. Svůj velký román o Švejkovi však už nedokončil, protože zemřel předčasně roku 1923.

DÍLO:

knižní soubory "Smějeme se s J. Haškem I a II, Škola humoru, Dekameron humoru a satiry, Malá zoologická zahrada, Lidožroutská historie, Dědictví po panu Šafránkovi, Utrpení pana Tenkráta, V mezích zákona, Můj obchod se psy a jiné povídky"
kabaretní scény a hry "Větrný mlynář a jeho dcera"
romány "Osudy dobrého vojáka Švejka (přeloženo asi do 54 svět. jazyků)"


ŽIVOTOPIS č.2 - J. Kloudová, J.Kloudova15[zavinac]seznam.cz

Jaroslav Hašek se narodil 30. dubna 1883 v Praze. Vyučil se drogistou, ale věnoval se psaní a publicistice. Jeho nejmilejším zaměstnáním bylo tuláctví. Byl také dobrý bavič. Vedl bohémský život, chodíval po hospodách, kabaretech a s tím přišly problémy s alkoholem. Seznámil se s Jarmilou Mayerovou, kterou si později vzal.
Prošel různými zaměstnáními - např. pracoval jako prodavač zvířat nebo zaměstnanec v útulku. Založil Stranu mírného pokroku v mezích zákona, kde se vysmíval Rakousku-Uhersku. Byl vynikajícím humoristou, ironikem a anarchistou.
Za 1. světové války narukoval do rakouskouherské armády. Roku 1914 se nechal Rusy zajmout a vstoupil do československých legií. Psal články do časopisu Čechoslovan.
Do Čech si přivedl druhou ženu, což mu bylo velice zazlíváno, a proto se roku 1920 odstěhoval do Lipnice, kde pracoval jako novinář a rovněž na svém nejvýznamnějším díle Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války. V Lipnici 3. ledna 1923 umírá.

Z DÍLA:

Utrpení pana Tenkráta, Tři muži se žralokem, Můj obchod se psy, Mírová konference, Pepíček Nový, Galerie karikatur, Májové výkřiky, Dva tucty povídek aj.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: J. Kloudová, 23.03.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrý voják Švejk
-Má drahá přítelkyně Julča
-Na frontě (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
-Osudy dobrého vojáka Švejka, Osudy dobrého vojáka Švejka (2)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4)
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (rozbor)
-Školní výlet
-Švejk na policejním komisařství v Salmově ulici (Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války)
Čítanka-Aféra s křečkem
-Běh o závod
-Citrony
-Dýmějový mor
-Host do domu, Bůh do domu
-Hovor s malým Mílou
-Indián a pražská policie
-Kolik kdo má kolem krku (Povídky z Ruska)
-Kytice růží
-Lidská ješitnost
-Má drahá přítelkyně Julča
-O sportu
-Osudy dobrého vojáka Švejka
-Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války, Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (2), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (3), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (4), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (5), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (6), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (7), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (8), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (9), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (10), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (11), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (12), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (13), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (14), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (15), Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války (16)
-Pan Hó (Sikulská idyla)
-Podařený výlet
-Pokus o abstinentní večírek čili Amerikánská zábava (Můj obchod se psy a jiné povídky)
-Povídka o kočce
-Povídka o neslušném ježkovi
-Povídka o záruce (Povídky z Ruska)
-Povídky I, Povídky I (2)
-Rolník Martin ze samoty
-Školní výlet
-Vánoční fejeton
-Ve stravovně
-Velitelem města Bugulmy, Velitelem města Bugulmy (2), Velitelem města Bugulmy (3)
-Vojenský pes pana hejtmana
-Ze staré trestnice v Ilavě
-Zrádce národa v Chotěboři
-Žádost za zvýšení platu
­­­­

Diskuse k životopisu
Jaroslav Hašek







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)