Menu
Tolkien John Ronald Reuel (*03.01.1892 - †02.09.1973)
ŽIVOTOPIS č.1 - Alessa J.J., Alessa-J.Lines[zavinac]seznam.cz
John Ronald Reuel Tolkien byl anglickým prozaikem, filozofem a literárním kritikem, který se narodil v jihoafrickém Bloemfontienu. Záhy však přesídlil do Británie, kde také absolvoval střední školu i univerzitu - v roce 1919 získal v Oxfordu diplom staroanglického jazyka a literatury. Po pěti letech se stal v tomto oboru profesorem. Jeho první publikovaná práce byla "Slovník střední angličtiny" (A Middle English Vocabulary; 1922), po němž následovalo kritické vydání středověké romance "Sir Gawain a Zelený rytíř" (Sir Gawain and the Green Knight; 1925). Během svého dlouhého života zveřejnil množství odborných literárně historických studií a řadu drobných pohádkových příběhů. Proslavil se ovšem teprve knihou "Hobit" (The Hobit; 1937, česky 1979), po níž následovala trilogie "Pán prstenů" (The Lord of the Rings; 1954-5, česky 1990-2) a epos "Silmarillion" (The Silmarillion; 1977, česky poprvé 1992). Všechna tato díla těží z autorovi vynikající znalosti starogermánské a keltské mytologie, odehrávající se ve fiktivních krajích a přináší obecné poselství o smyslu života a dějin. Ústředním motivem je archetypální souboj dobra se zlem. Ačkoliv to sám autor často popíral, k atmosféře knih významně přispěla doba jejich vzniku - období 2. světové války a poněkud bezútěšné roky před a po ní. Tolkienova vědecká erudice, vypravěčské schopnosti, mimořádný jazykový cit a nesporný básnický talent (projevující se zejména v písních a verších, které doplňují epickou linii příběhů) učinily z jeho děl literární skvost.
ŽIVOTOPIS č.2 - Lukáš Mužík, halftime[zavinac]atlas.cz
Narozen v Bloemfonteinu. Po smrti otce roku 1895 odjel za matkou do Anglie. Vystudoval filologii na Oxfordské univerzitě, kde se seznámil s Edith Brattovou, svou budoucí ženou. Od roku 1920 vyučoval angličtinu na univerzitě v Leedsu. V roce 1937 napsal víceméně pohádkový příběh Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, který se stal jakýmsi úvodním dílem k trilogii Pán prstenů a seznamoval se smyšleným světem Středozemě a jeho obyvateli. Plně se začal věnovat literatuře až na počátku 60. let. Tolkien miloval společnost a také anglický venkov, podle nějž vytvořil i domov Hobitů, jedněch z hrdinů jeho knih, který nazval Kraj. Několik svých knih dokonce sám ilustroval, protože byl i zručný malíř. Díky své znalosti severské mytologie dokázal vytvořit velice věrné obrazy z dávných dob a díky hlubokému zájmu o filologii vytvořil i své vlastní jazyky, které použil ve svých dílech, zejména v trilogii Pán prstenů. Přeložil mnoho staroanglických a středoanglických literárních děl do moderní angličtiny. Hlavním důvodem jeho velikého úspěchu a širokých znalostí bylo, že dokázal stará díla, která překládal, vnímat nejen jako zdroj filologických poznatků, ale také dokázal vnímat jejich literární obsah a hodnotu, což mu dalo velikou výhodu v pozdější tvorbě. Tolkien je ne nadarmo považován za pravého otce žánru fantasy. Jako první dal obraz všech různých mytologických postav a hlavně ras jako jsou například Elfové, Enti, Hobiti a Trpaslíci, díky jeho popisu je nemyslitelné, aby v moderní fantasy byli Elfové spojováni s podzemím nebo Trpaslíci s lesem a jeho přírodou. Díky němu se také stal žánr fantasy velmi populární a kritiky uznávaný. Nebyl již považován za směr sci-fi, jak bylo do té doby tvrzeno, ale za plnohodnotný a samostatný žánr, který se od ostatních rozlišuje nezaměnitelnými prvky. V Tolkienových příbězích se skrytě vyskytuje popis všech vlastností, které jsou charakterizovány postavami, ať už je to Temný pán Sauron, který charakterizuje lidskou zlobu a touhu po moci, nebo sličný lid Elfský, který je symbolem lidské ušlechtilosti, odvahy a vzdělanosti. Ve své próze Silmarillion, kterou seřadil jeho syn a byla vydána v roce 1977, čili až čtyři roky po jeho smrti, popisuje celou historii Středozemě a zejména Elfů, ale i vzniku jiných ras a také průběh předchozích dvou věků, které předcházeli ději Pána prstenů. Tímto dílem vytváří komplexní fantasy svět i s jeho obyvateli, historií a zeměpisem, takže jeho svět je nerozeznatelný od skutečných mýtických světů, jaké skutečně existovali. Jeho popis celého fantasy světa nyní používá většina autorů fantasy. Tolkien byl přítel C.S.Lewise, spolu s kterým byl členem skupiny Inklings.
DÍLO:
Sillmarilion; Nedokončené příběhy; Pohádky; Básně; Hobit aneb cesta tam a zase zpátky; Pán prstenů (Společenstvo Prstenu; Dvě věže; Návrat krále)
Zdroj: Lukáš Mužík, 09.09.2004
Související odkazy
Čítanka | - | Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky |
- | Pán prstenů: Dvě věže | |
- | Pán prstenů: Společenstvo prstenu | |
- | Tulák Rover |
Diskuse k životopisu
John Ronald Reuel Tolkien
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
Veliký ptačí trh cesta do Indie nikdy neříkej nikdy Můj spolužák plechový to je jízda Muži v ofsajdu ovčí sangvinik regentka Pikova dama banky co je normální warcraft pokoj 1408 proust mesto nebo vesnice Rudolf křesťan Beaumarchais hamilton studium Karel Jaromír Bob broučkiády Romain Gary Vlasta Baron Prášil cíl života Dívám se z okna strýc
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 858 277
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí