ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Konstantin (*827 - †14.02.869)

­­­­
Konstantin, jedna z významných osob, která se zasloužila o rozvoj prvotního jazyka a písma na území českého státu. Datum narození je sporné, ale přibližně v roce 827-828. Měl staršího bratra Metoděje, jenž se přibližně narodil roku 815-820. Bratři pocházeli ze severořeckého městečka Soluň. Otec bratrů byl vysoký hodnostář.
Konstantin se rozhodl podstoupit knězskou dráhu a věnoval se pilně studiím. Po smrti otce se ujal Konstantina rodinný přítel, který mu umožnil univerzitní vzdělání, které s úspěchem dokončil. Poté pracoval jako knihovník v cařihradském chrámu. Později vyučoval na jedné vysoké škole v Cařihradě, odkud odešel po palácovém převratu. Rozdal svůj majetek chudým a rozhodl se vyhledat svého bratra. Putoval do kláštera na hoře Olymp, kde žil Metoděj.
Konstantin začal cestovat. Jeho první cesta vedla k Saracenům. Poté putoval ve společnosti svého bratra. Kolem roku 860 byli vysláni na misijní cestu k Chazarům, kteří osídlili břehy řeky Dunaje a východ Azovského moře. Zde slavili svůj první úspěch ohledně křesťanství, chazarský vládce jimi byl tak nadšen, že přijal křesťanství za uznávané náboženství.
Konstantin si přál vytvořit pouze jeden spisovný jazyk, ve kterém by vychoval své žáky a ti by jej šířili dál. Před svým odchodem do Byzance slavil úspěch a splni si svůj sen, vytvořil jazyk odvozený z řeckého, a to staroslověnštinu. Když měl jazyk, samozřejmě dodal i nové písmo. Svoje překlady modliteb psal svým novým písmem. Toto písmo, neboli abeceda, obsahovalo 38 písmen a dostalo název hlaholice. Později bylo nahrazeno o něco jednodušším písmem, a to cyrilicí. V roce 863 vyslal kníže Rostislav z Velké Moravy posla do Cařihradu k císaři Michalovi III. Prosil ho o učitele, kteří by vzdělávali lid, šířili křesťanství slovanským jazykem. Není divu, že císař vybral právě Konstantina a jeho bratra k této pouti. Cestou na Velkou Moravu se dozvěděli, že císař Michal III. zemřel, obávali se o svou cestu, budou moci pokračovat dále? Zastavili se v Římě a navštívili papaže Hadriána II., jenž jim dal plnou podporu týkající se jejich návštěvy na území Velké Moravy. Bratři splnili svůj úkol, šířili slovanský jazyk i křesťanství. Snažili se předat své znalosti učedníkům a žákům, aby šířili jejich učení a pokračovali dál v nelehkém úkolu. Po úspěšně splněném úkolu vstoupil Konstantin do kláštera, a proto musel přijmout řádové jméno Cyril. Roku 869 těžce onemocněl a svůj boj s nemocí prohrál. Metoděj po smrti bratra převzal funkci biskupa a byl vyslán znovu na Moravu, kde opět šířil bohoslužby slovansky a tím pokračoval vjejich společném úkolu, který společně započali. Bohužel po smrti Metoděje došlo k zániku slovanské církve a bohosulžby se začaly konat v latině.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 17.03.2008

   
­­­­
­­­­

Diskuse k životopisu
Konstantin







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)