ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Agnon Šmuel Josef (*17.07.1888 - †17.02.1970)

­­­­
Izraelský spisovatel Šmuel Josef Agnon, vlastním jménem Czaczkes, se narodil 17. července 1888 v Bučač v Haliči. Jeho otec byl velmi vzdělaný, obdivoval židovskou středověkou poezii, avšak pracoval jako obchodník s kožešinami. Matka se zajímala především o německou literaturu. V rodině se mluvilo jazykem jidiš. Agnonovo dětství a celé dospívání bylo ovlivněno rabínskou, chasidskou a evropskou kulturou. Navštěvoval tradiční hebrejskou školu, kde studoval bibli a talmud. Později se v těchto oborech vzdělával i soukromě.
V devíti letech začal psát poezii v hebrejštině i v jazyku jidiš, ale jeho první básně byly publikovány až v roce 1903. První povídky pak vycházely v hebrejských novinách Hamitzpeh a to od roku 1904. V roce 1907 odjel do Palestiny a od té doby psal pouze v hebrejštině. Pohyboval se ve společnosti židovských spisovatelů v Jaffě, pracoval v různých tamějších židovských organizacích, soukromě učil a překládal. První hebrejská povídka byla publikována v Jaffě a jmenovala se Agunot (1908). Odtud spisovatel odvodil svůj umělecký pseudonym Agnon, který začal oficiálně používat od roku 1924.
V roce 1913 odjel z Palestiny do Berlína, kde se setkal s obchodníkem Zalmanem Schokenem, který se stal jeho obdivovatelem a mecenášem. V průběhu první světové války pracoval ve vojenské lékařské službě a v roce 1917 se setkal s Martinem Buberen, který publikoval jeho povídky v němčině.
Agnon se poté roku 1924 vrátil do Jeruzaléma, kde žil ve čtvrti s názvem Talpiot. Během arabských nepokojů v roce 1929 byl vypleněn dům, kde se usadil, a jeho knihy, včetně vzácných židovských rukopisů, byly zničeny. Agnon uprchl na několik měsíců do Německa a na podzim 1930 se vrátil do Talpiotu, kde prožil zbytek svého života.
Po vyhlášení státu Izrael roku 1948 se stal uznávanou veřejnou osobností a organizátorem kulturního života v Izraeli. Roku 1966 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu. Zemřel 17. února 1970 právě v Izraeli.

DÍLO:

Jeho dílo je silně ovlivněno chasidismem, ze kterého čerpá. Chasidismus je učení o zbožnosti, které vzniklo v 18. století mezi polskými a ukrajinskými Židy.

Křivé se stalo rovným (1909) - román
Svatební obřad (1933) - povídky
Noční host (1939) - román
Včera, předevčírem (1945) - jeho nejrozsáhlejší román, který popisuje druhou vlnu židovské emigrace v Izraeli před první světovou válkou
Až sem (1957) - román
Knihy z Tzaddikimu (1960-61) - více než 100 povídek a příběhů o životě zakladatele chasidismu Bešta (Baala-Šemtova)
V srdci moří (1933) - povídky, líčí zde cestu pravověrného Chasida do zaslíbené země
V míru a pokoji (1935) - povídky
Kniha činů (1933)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 22.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k životopisu
Šmuel Josef Agnon







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)