Menu
Mahen Jiří (*12.12.1882 - †22.05.1939)
Dvanáct pohádek (2)
- vydalo nakladatelství Družstevní práce (1948)
Hrobař a smrt
Za dávných časů žil v Lulči u Vyškova hrobař, čiperný človíček. Nikomu nikdy neublížil, Pán Bůh zachoval mu zdravou mysl, a tak o nějaký podařenější nápad nebyla u něho nouze. A hrobař seděl na zápraží svého domku u hřbitova a přitom si zpíval, zvonil umíráčkem a přitom si zpíval, kopal hrob, zase si zpíval a zpíval si, i když nebožtíka dole v hrobě hlínou zahazoval. Někteří lidé mívali mu to za zlé, ale někteří právě proto mívali ho rádi a říkávali, že kdo si na toho hrobaře vzpomene, až bude umírat, lehčeji umře.
Nu, tak ten hrobař kope jednou hrob, přijde k němu neznámá kmotra, u hrobu se zastaví: "Pomáhej Pán Bůh, hrobaři!" - "Dej to Pán Bůh, kmotřičko!" - "A komu kopeš hrob?" - "Člověku!" - "Byl-li dobrý či zlý?" - "Kdo to ví?" - "A že si přitom zpíváš?" - "Proč bych nezpíval?" - "Nesluší se to: člověk umře, a ty si zpíváš." - "Jsem živ, zpívám tedy." - Zamručela něco kmotra k sobě, obrátila se, aby se porozhlédla po hřbitově -
- lidičky, vždyť ona to byla smrt! Jak se obrátila, holý hnát ze sukně se ukázal a hrobař ho uviděl. Motyka vypadla mu leknutím z ruky, ale snad právě proto, že se pro ni shýbl, zakryl na obličeji, co poznal, a kmotru ani nenapadlo, že hrobař ví, kdo s ním mluví.
Napadlo kmotře trochu obšírněji pohovořit si s hrobařem i usedla do trávy. - "Poslouchej, hrobaři," povídá, "je mnoho takových lidí> kteří si ze smrti málo dělají jako ty?" - Zamyslil se hrobař, a co mu nenapadlo? 2e si s kmotrou trochu zažertuje. - "Nu, že by nás bylo mnoho, to zrovna ne, ale je nás takových jistě pár kop!" - "A proč vy se nebojíte?" - "Poněvadž jsme s mrtvými mluvili a ti nevykládali nám nic zlého!" - "A co povídali?" - "Povím ti to, kmotra, a ty dále to povíš, to nejde!" - "Nepovím, hrobaři!"
Vylezl hrobař z hrobu, posadil se podle kmotry: "Když neřekneš, povím ti, co vím. Mluvili jsme, matičko, s mrtvými, a ti, už prý abychom se neděsili. Za minulá léta přišlo do pekla tolik zlostníků, že už místa pro další není, a tak nyní jest poležení v hrobě krásným a pěkným odpočinkem. Neslyšíš, nevidíš, hladu nemáš a jenom pěkně si ležíš. Příjemně ubíhá tu jaksi čas. A když dlouhá chvíle napadne duši, co bys neřekla? Duše do širého prostranství světa jako na procházku si vyletí a vidí ona, čeho oko nevídalo, slyší, čeho ucho neslýchalo. Jsou tací, kterým se to líbí tak, že prohlásili, ani do nebe že z rakve nepůjdou ..." - "To není možné!" - "A je, kmotra, už je!" - "Poslouchej, kmotře ..." - "Copak, matičko?" - "Nelžeš?" - "Ať se tu na tom kousku propadnu, lžu-li!" zapřísahal se kmotr, ale hned s místečka, na němž stál, poodskočil.
Přemýšlí kmotra, na hrobaře se dívá. - "Poslouchej, kmotře," povídá, "chtěla bych to zkusit!" - "Což nemáš nikoho na světě?" - "Nemám!" - "Počkej, donesu prázdnou rakev!" - "Dones!" - Donesl?hrobník rakev, kmotra lehla do ní. - "Ale nezapomeň po třech dnech mne vykopat!" - "Ale ty musíš mně pak všechno povědět!" - "Dobrá, spusť mne do hrobu a naházej na mne hlínu!" - "Kmotra?!" - "Jen spusť a házej!"
Spustil hrobař kmotru do hrobu a honem jal se hrob zahazovat. Lidičky, dovedete si pomyslet, jak se potil, aby už už byl s tím hotov! Takhle dostat smrt pod zemi, takhle lacino! Upěchoval hrob, kříž lopatou nad ním udělal, a pak si pořádně oddychl.
Teď byl by se nejraději rozběhl do vesnice a vyprávěl každému, co se mu povedlo, ale což kdyby mu lidé nevěřili? A nakonec řekli by ještě, že to není v pořádku, a smrt by vykopali! A ona, to se rozumí, hup! první, koho by lapla, byl by hrobař: "Tys mne napálil, darebo, počkej! A teď ty si jdi lehnout, ale už na věky!" - Uvažoval hrobař, rozhodl se, že to lidem neřekne ...
Ale, lidičky, lidičky, vždyť z toho se daly vytlouci pěkné peníze! Do půlnoci to, toť se ví, napadlo hrobaře taky: je-li smrt pod zemí, nebude nikdo umírat, nebudou lidé vlastně opravdu stonat, a to by mohl i hrobař dělat doktora! Stačilo by zajít jenom k nemocnému, lék mu předepsat a potěšit příbuzné, že nemocný neumře; uvěří lidé v zázračného doktora od Lulce, a bude peněz jako zrní!
Nerozmýšlel se dlouho hrobař; druhého dne časně zrána už se rozběhl do světa a začal nemocné léčit. Léčil je měsíc, lidé opravdu neumírali; léčil druhý měsíc, začali si lidé vykládat o chytrém doktoru z venkova, a co byste, lidičky, neřekli? Třetí měsíc chodili už všade, celým procesím za hrobařem, kde se ukázal. A hrobař předepisoval, co mu napadlo, ale i kdyby byl nemocnému jed předepsal, nemocný neumřel. Smrt byla pod zemí, nikdo o tom nevěděl, jenom hrobař; lidé nemohli umřít a mysleli, zázračný doktor že to dělá; zpíval si hrobař, bral peníze od lidí, a měl se dobře.
Několikrát, toť se ví, vzpomněl na kmotru pod zemí, jak se jí to tam asi leží, ale jen si na to vzpomněl, už na to raději zapomněl. A minulo půl roku, minul rok a kmotřička pořád ležela v hrobě ... A lidé neumírali a začali se už tomu divit ... Povídá se dokonce, že tenkrát tři řezníci zabíjeli jedno prase a to nemohlo a nemohlo dodělat: smrt se ztratila a nikdo nevěděl kam.
A ona ležela tedy v hrobě pod hlínou na hřbitově. Ze začátku, když poznala, že hrobař ji napálil, namáhala se dostat se ven, ale když poznala, že to nejde, zůstala prostě klidně ležet a přemýšlela. Nakonec opravdu se jí zdálo, že se jí docela dobře leží, a na hrobaře se ani tak nehněvala. Ale pak si zase vzpomněla, co bude mít na světě práce, již tady v hrobě zameškává, a tu by se byla přece ráda dostala ven.
Přemýšlela, přemýšlela, a co nevymyslila? Začala kostnatým prstem vrtat v hlíně; vrtala, vrtala, dírku vyvrtala, celý rok jí to trvalo. A pak čekala, čekala, až někdo ke hrobu přijde, aby naň zavolala. Ale nikdo nešel; rok uplynul, a pomalu míjel i druhý ...
Tu jednoho dne zaslechla přece jenom u hrobu jakési hlasy nahoře a tou dírkou začala volat. A to si u hrobu usedly děti, povídaly si, najednou slyší ze země: "Pomozte! Pomozte!" Ulekly se děti, rozutekly se, jenom jedna holčička se nelekla a začala hledat, odkud to kdo volá. Brzy našla hrob s dírkou a rozběhla se domů: "Pojďte, tatíčku, leží na hřbitově divný mrtvý a po pomoci volá!" Podivil se sedlák té řeči, ale přece jenom vzal motyku a šel za dcerkou na hřbitov. Začal kopat; kopal, kopal, až se dostal na rakev. Odhrne hlínu s víka, a hle! víko samo se otevřelo a v rakvi posadí se jakási kmotra ... "Chval každý duch Hospodina!" zajektal sedlák, "jsi ty dobrý či zlý duch?" - "Jsem, kdo jsem," odpověděla kmotra, "pěkně ti děkuji, že jsi mne vysvobodil! Jsem unavena, nemohla bych se u tebe trochu vyspat?" - "Ale jenom pojď k nám!"
Sebrala se kmotra, šla se k sedlákovi vyspat. Ráno si ho zavolá, zamkne dveře, a povídá: "Neposlouchá nás nikdo? Nevíš, kdo jsem, ale já ti povím. Jsem smrt a váš hrobař mne ve hrobě zaházel. Copak dělá, šelma?" - "Ej, kmotra, krásné peníze vydělal; lidi léčil, že pry neumrou!" - "Hm, chytrák! Dlouho to provádět nebude; a kde je?" - "Ale tenhle týden už prý se vrátí domů; poznali lidé, že neumírají tak jako tak, už si ho nikdo ani nevšimne!" - "Hm, teď bys mohl si zase vydělat nějaké peníze ty! Je plno lidí, kteří si přejí umřít, ale já k nim nemohla. Běž napřed, hledej ty lidi, kteří umřít chtějí, a já je budu brát! Ale ať pořádně ti každý zaplatí!"
Rozběhl se sedlák do světa, kdo prý chce umřít, že mu to lacino zaopatří. Přišli tři dědečci, po šestáčku dali a smrt je opravdu sebrala. Jak se o tom dozvěděli ostatní dědečci, do polí a do lesů utíkat počali a než sedlák došel do čtvrté vesnice, už nikdo nechtěl ho ani vidět. - "Ale co tě to, co tě to, bratře, napadlo? Smrt na lidi volat? A co tě to, co tě to, bratře, napadlo, peníze za to brát?" - Svěsil sedlák hlavu, na kmotřičku si za dědinou počkal. - "Milá kmotra, s tímhle obchodem nic nebude!" - "Vidím!" povídá smrt, "a pomalu, pomalu mně pracuješ, nu, vypořádáme se jinak! Jdi domů a hrobaři řekni, za tři měsíce že si pro něho přijdu!"
Rozletěla se odpočinutá smrt do božího světa, lidičky, jak tenkrát řádila! Po desítkách a po stovkách padali lidé po městech i dědinách, "Černá smrt" říkali tomu vraždění. Zažehnávali ji, od prahů odháněli, modlili se k ní, proklínali ji, vše marno, po svém pracovala, až se vyzuřila a dohonila, co ležením v hrobě zameškala.
A zrovna tři měsíce uplynuly, na hrobaře si vzpomněla a vypravila se zase k Lulči.
Ten hrobař se vrátil ze světa, hodně peněz si přinesl a myslel, jak bude krásně živ, ale jak se poděsil, když zašel na hřbitov a hrob našel otevřený! Smrt byla venku a teď si na něho jistě už někde brousila zuby! Přišel sedlák k hrobaři a vyprávěl mu, co mu kmotra vzkázala, začal hrobař bědovat: "Běda, přeběda, kam já se hříšný schovám? Ona všude mne najde, neutečeš jí, ani kdybys do pece vlez'! Ale u tebe," povídá sedlákovi, "mne jistě hledat nebude, schovám se u tebe!" - "Jak chceš!" řekl sedlák hrobaři a vzal ho k sobě.
Však už šla kmotra ke hřbitovu. Hledá hrobaře v domečku, nenašla ho. Podívala se na půdu, do sklípka, hrobař nikde. Usmyslila si tedy, že navštíví sedláčka, a rovnou k němu. Uviděl ji sedláček: "Hrobaři, hrobaři," křičí, "kmotra jde, honem se schovej!" - "Kam?" - "Třeba pod postel!"
Dobrá! Vlezl hrobař pod postel a tam strachy ani nedýchal. Přijde kmotra. - "Pozdrav Pán Bůh, kmocháčku!" - "Pozdrav Pán Bůh, kmotra! A kampak?" - "Do světa, do světa, ale ráda bych si tu u tebe odpočinula, unavená jsem, necháš mne přes noc?" - "Host do domu, Bůh do domu," řekl hospodář, "tady je tvoje postel, dobře se vyspi!" - Bože, bože, co chudák hrobař tenkrát pod postelí vytrpěl! Jak se přemáhal, tak se přemáhal, k půlnoci musel zakašlat. - "Kmotře, copak to?" povídá kmotra na posteli. "A to děti vedle ve světnici kašlou," odpovídá kmotr na lavici, ale kmotra se tiše zasmála: poznala, kdo to pod postelí leží. Ráno, ať se přemáhal, jak přemáhal, musel hrobař kýchnout. - "Kmotře, copak to?" povídá kmotra na posteli. - "A to hrnec na síni spad'," odpovídá sedlák.
Vstala kmotřička, pěkně hospodáři poděkovala, najednou po kapsách hledat začne a jako by se chtěla pod postel podívat. - "Copak, kmotra, ztratilo se něco?" - "Peněženku jsem si pod hlavu dala a za postel mně asi spadla!" - "Najdu ji!" povídá hospodář, vzal koště a začne šmátrat pod postelí. Viděl hrobař, že bude zle, když se peněženka nenajde, honem sáhl do kapsy, kde měl svou se všemi úsporami, podal ji hospodáři a hospodář kmotře. - "Je to ona?" povídá hospodář. - "Je, je!" odpovídá kmotra vesele, "však vidíš, co je v ní peněz a o ty byla bych málem přišla! Ale tu máš," povídá, "všechno je tvoje, žes mne tu pěkně vyspat nechal, a kdyby ti někdo ty peníze chtěl vzít, se mnou bude mít co dělat! Sbohem! A kmotrovi hrobaři vyřiď, za tři měsíce že si ho jistě vezmu, že už mi neuteče!" - Bouchla dveřmi a odešla.
Vylezl hrobař zpod postele, dlouho se protahoval. A najednou na hospodáře, aby mu ty peníze vrátil. - "Nevíš, co kmotra povídala? Třikrát mohla na tebe přijít, třikrát jsem tě zachránil." - "To bylo drahé poležení pod postelí!" zavzdychal hrobař. "Však přijdeš se zase schovat!" zasmál se kmotr.
Uplynuly tři měsíce, to se rozumí: už byl hrobař zase u sedláka a na kolenou ho prosil, aby ho schoval. Co měl sedlák dělat? Však už viděl kmotru, jak běžela od hřbitova. Honem dal na stůl největší ubrus, jaký měl, a strčil hrobaře pod stul. A už tu byla ve dveřích kmotra. - "Dobrý den, hospodáři!" - "Dobrý den!" - "Prosím tě, nevíš, kde ten zlosyn hrobař je? Zase není doma!" - "Utekl asi!" - "A co ty, stůl máš nachystaný?" - "Však jsem věděl, že přijdeš, nachystal jsem." - "Dones tedy i jíst!" - A kmotra ze široka usadila se za stůl. Lidičky, co tenkrát vytrpěl hrobař pod stolem!
Jí kmotra s hospodářem, pojedli, utřela si kmotra ústa a najednou zase po kapsách hledat začne a už už jako by se pod stůl chtěla podívat. - "Schází něco, kmotra?" - "Peněženku na stůl jsem si položila, a je pryč!" - "Bude asi pod stolem," povídá hospodář a honem sáhl on pod stůl. Viděl hrobař, že bude zle, když se peněženka nenajde, honem sáhl do kapsy, kde měl svou, ale už jenom s pár šestáčky, podal ji hospodáři a hospodář kmotře. - "Je to ona?" - "Je, je," povídá kmotra vesele, "ale tentokrát je v ní míň než minule! Ale tu máš," povídá hospodáři, "vezmi si ji i s těmi šestáčky za pohoštění a Pán Bůh tě opatruj! A tomu šelmovi hrobaři vyřiď, že mu přidávám ještě tři měsíce, ale pak že mi jistě neuteče!" - Bouchla dveřmi a odešla.
Vylezl hrobař zpod stolu, dlouho se protahoval. - "Z bídy do bídy jdu," povídá, "co mně bylo plátno, že jsem ve světě vydělal? A už zase abych na smrt myslel a kam se schovat." - "Však přijď, něco už vymyslíme!" povídá sedlák.
Uplynuly tři měsíce, už je hrobař zase u sedláka, aby ho schoval. - "Jo, kmotře, ale kam teď s tebou? Zpropadená historie! Víš co? Vlez si do pytle, zavezu tě ke strýci do Sloupá a tam se zatím nějak ukreješ!" - Přinesl sedlák pytel, strčil hrobaře do pytle, zavázal ho, naloží ho na vůz, koně zapřáhne, ohlédne se: ve vratech stojí kmotra a směje se. - "A kampak, kmochácku?" - "Ale do Sloupá se zelím jedu!" - "Vezmi mne na vůz, také tam mám cestu!" - "A pojď si tedy sednout!"
Jedou hodinu, kmotra nemluví. Jedou dvě hodiny, kmotra začíná rozvazovat. "A, kmotříčku, proč ty to zelí vezeš tak daleko?" - "Objednali si až odtamtud." - "A je dobré zelí?" - "Velmi dobré." - "Že bych také potřebovala." - "Však můžeš koupit!" - "A zač prodáváš?" - "Za pětku pytel!" - "A to není drahé!" - "Bereš?" - "Beru!" - "Jenomže, kam ti to, kmotra, složím?" - "Kam bys mně to skládal? Na záda mně to naložíš a já půjdu!"
Zastavil sedlák, naložil kmotře pytel na záda, obrátil a jel. A kmotra s pytlem hop! hop! hop! skoky zrovna na půl míle dělá a potutelně se směje. Začal hrobař v pytli prosit: "Kmotřičko, kmotřičko, vyndej mě z pytle!" - "Ale, kdopak to kdy slyšel, aby zelí mluvilo!" - Ale, kmotra, vždyť já nejsem zelí, ale hrobař!" - "Jaký hrobař?" povídá a švihla pytlem na silnici. - "Hrobař, kterého hledáš!" - "Vidíš, kmotře, že jsem tě našla! - "Když mne za pětku kmotr prodal!" - "Prodal, neprodal, konečně tě mám! Jak tys mě tenkrát, zlosyne jeden, s těmi sny pod zemí napálil! Ale teď mám tě v hrsti." - "Dělej se mnou, co chceš, jenom z pytle mně pomoz!" - "A nepomohu! Jsi ty mně čistý ptáček! A že se ti v tom pytli tolik líbí, víš ty co: když v tom pytli dohupkáš až domů, rok života ti ještě přidám, chceš - nechceš?" - "Pán Bůh zaplať, kmotřičko!" - "Ale to ti povídám: jak tě někdo po cestě rozváže, hned si tě seberu!" - "Však já už budu křičet, aby mne nerozvázali!"
A hrobař v pytli začal hupkat po silnici. Potká ho pasák, roztáhl hubu od ucha k uchu: "Lidičky, lidičky, pytel hupká po silnici!" - "Nekřič, hlupáku," ozval se hrobař z pytle, "a raději řekni, kde jsem!" - "Lidičky, lidičky," řve pasák, "z pytle někdo mluví a ptá se, kde je!" - "U Krásenska, u Krásenska!" - "A jak je daleko do Lulče?" - "A jé a jé a jé!" začal se divit pasák. Hupkal hrobař v pytli dále a přihupká k vesnici. - "Lidičky, lidičky," křičí houf dětí, "pytel hupká po silnici!" - "Děti, dětičky," povídá pytel, "řekněte mi, kde jsem!" "Lidičky, lidičky, v tom pytli někdo je!" - Přiběhli lidé: "Pojďme, rozvážeme pytel!" - "Lidičky, lidičky!" křičí pytel, "nerozvazujte mne, proboha, nerozvazujte mne, nebo mne smrt sebere! Jenom mně, pěkně prosím, řekněte, kudy se dostanu do Lulce!" - "A to musíš na Pojdom!" povídají lidé, a pytel zase začal hupkat, děti daleko za ves s ním.
Hupká hrobař v pytli, přihupká k vesnici. - Lidičky, lidičky!" křičí stará osoba, "pytel hupká po silnici!" - "Babičko, je tu Pojdom?" ptá se hrobař. "Lidičky, lidičky, pytel mluví o naší vesnici!" křičí osoba, a lidé hned kolem pytle a že ho rozvážou. - "Lidičky, lidičky!" křičí pytel, "nerozvazujte mne, nebo mne smrt sebere; raději mně řekněte, kudy k Lulči!" - "A to musíš na Ruprechtov!" povídali lidé, a pytel zase počal hupkat, děti daleko za ves s ním.
Dohupkal pytel do Ruprechtova, zase ho chtěli rozvázat, ale pak ho zase pustili, aby hupkal do Račic, ale na rozcestí byla nějaká hluchoněmá bába a ta poradila rukou nalevo a pytel místo do Račic dohupkal do Ješkovic. Z Jeskovic musel na Drnovice, z Drnovic oklikou na Pistovice, z Pistovic hupkal pytel na Nemojany a z Nemojan konečně na Luleč. .. Dva dny to trvalo, ale konečně se přece dostal hrobař v pytli šťastně domů ...
Rok života měl před sebou. Viděl, že tentokrát zahrála si s ním smrt naposled, za rok že to bude vážné, dobrotu dělal, střídmě byl živ a nejraději v Písmě svátém si říkal. A když přišel výroční den, kdy domů před rokem v pytli hupkat začal, ráno se pěkně umyl, učesal, do svátečních šatů se oblékl, naposled pěkně se najedl, čtvrtku vínečka si vypil, pomodlil se a ulehl do postele. Přišla kmotřička: "Kmotříčku, už jsem tu!" - Diví se kmotra, hrobař na posteli leží, černé šaty na sobě a docela nic se nelekl. - "Kmotře," povídá smrt, "takhle krásně dosud neumíral ani žádný král!" - Pousmál se hrobař a tichounce zemřel.
Související odkazy
Diskuse k úryvku
Jiří Mahen - Dvanáct pohádek (2)
Aktuální pořadí soutěže
- avrilka (2,0)
- Veru (1,5)
- Michaela Dvořáková (1,5)
Štítky
shakespera Ostrov v ptačí skromn Šebestová sbohem a šáteček otec kondelík samot dílo dekameron R.U.R. ČEHO SE BOJÍM rozhlas Vendula spolužák Život na Mississippi jesenin ohrožená zvířata ariadna Rodion Raskolnikov Styron Spartakus švýcarský robinson Vodní říše cestování autobusem zimní sporty rené goscinny starověké já o sobě našeptávač zima na splavu Jan Ratkin
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 718 872 155
Odezva: 0.05 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí