ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Toman Karel (*25.02.1877 - †12.06.1946)

­­­­

Měsíce (celá kniha / e-book)

Na serveru Český-jazyk.cz si můžete přečíst kompletní text této Tomanovy básnické sbírky z roku 1918 (viz níže).

O SBÍRCE:

Jedná se o cyklus 12 básní, z nichž každá je věnována jednomu měsíci v roce. Celá sbírka působí zcela jednotným dojmem, třebaže jsou v ní zahrnuty básně různých žánrů i témat.
Přírodní lyrika v živých postřezích zachycuje rozechvívající působení české krajiny na vnímavého svědka v rozhodujících okamžicích proměny ročních dob (Březen).
Setkáme se tu ale i s příležitostnou básní inspirovanou národně významným výročím (Červenec věnovaný památce mistra Jana Husa - příznačně se tu proti romantice soudobých výkladů oběti na hranici staví nenápadný, stálý plamen vřelosti, víry a reálných činů).
Dále nalezneme v Měsících intimní verše zapadající do souvislosti Tomanovy poezie rodinné, i ty ovšem časově a politicky aktualizované prostřednictvím tématu dítěte, symbolu budoucnosti (Červen).
Jádro a nejosobitější přínos cyklu představují motivy venkovských činností, rolnické práce a tradičních svátků, jak je přináší koloběh roku (Srpen; Září a další). Prosté, všední pracovní úkony jsou stylizovány s monumentální typičností, takže se stávají znaky tvořivého, mravně příkladného života lidu.

12 krátkých básní sbírky Měsíce je jakousi zhuštěnou encyklopedií, zachycením zmenšeného univerza života v jednom časovém cyklu jeho existence. Zdánlivě jednoduché básně Měsíců s jambickými verši nestejného rozsahu a s nepravidelně a zřídka se vyskytujícími rýmy představují ve skutečnosti složitou strukturu. Vlastní básníkova výpověď je prostoupena citacemi a parafrázemi široce známých a užívaných slovesných útvarů, jako jsou koleda, chorál "Svatý Václave", lidová úsloví apod. Ve své tradičnosti se tyto narážky stávají nositeli významu my, naše, významu, jenž je spjat s potřebou vytyčit citové hranice domova jako něčeho odolného, uzavřeného, vzdorujícího vnějšímu ohrožení.

Měsíce patří k vlastenecké poezii z let první světové války. V této vzrušené době Toman vstoupil do veřejného dění i jako signatář "Manifestu spisovatelů" z roku 1917 a jako publicista. Souběžně s Měsíci dokončil sbírku Verše rodinné a jiné (v jejím rámci publikoval poprvé i některé básně právě z Měsíců).
Ani když opadla vlna nadšeného ohlasu v době vydání sbírky, nevymizely Měsíce nikdy z živého povědomí čtenářů. Byly přijímány už stranou svých časových podnětů, především jako soubor intenzivních a jímavých obrazů českého venkovského života; Září se stalo nejoblíbenější Tomanovou básní vůbec. Cyklus byl vysoce hodnocen i předními českými kritiky; F. X. Šalda proti idylické interpretaci poukazoval na to, že i pozdní Toman si uchovává mnoho z dramatismu své lyriky předválečné. Brzy po vydání Měsíců navázali na Tomana básníci Hora a Hořejší.

OBSAH SBÍRKY:

Výpisky o této sbírce naleznete v našem čtenářském deníku pod heslem Karel Toman.

PLNÉ TEXTY JEDNOTLIVÝCH BÁSNÍ:

  1. Leden
  2. Únor
  3. Březen
  4. Duben
  5. Květen
  6. Červen
  7. Červenec
  8. Srpen
  9. Září
  10. Říjen
  11. Listopad
  12. Prosinec

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 18.01.2017

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Karel Toman - Měsíce (celá kniha / e-book)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)