Menu
autor neznámý (*od nevidím - †do nevidím)
Mahábhárata
- Mahábhárata je velký epos o historii Indie složený z 18 knih (parva)
- "mahá" znamená "velký" a "bhárata" je tradiční pojmenování Indie odvozené od starobylého krále Bharaty
"Život je bídný a radostí je v něm pomálu," bědoval Dhrtaráštra. "Čím to je? A proč to je?"
"To nejsou správné otázky. Je to tak a ne jinak a změnit to nelze," odvětil mu Vidura. "Budu ti vyprávět o jednom bráhmanovi. Ten bráhman zabloudil v džungli. Proháněli se tam lvi, tygři, sloni a medvědi, řvali a naháněli mu hrůzu. Bráhman se bál, neboť to, co prožíval, by poděsilo i samého boha smrti Jamu. Kráčel rychle, pak se rozběhl a nakonec utíkal, seč mu síly stačily. Džungle byla stále hustší a nepropustnější a bráhman najednou spatřil hnusnou a odpornou ženštinu, jak se k němu žene s otevřenou náručí. Kolem ní se plazili dlouzí hadi, kteří na něj syčeli, až to pronikalo celou zemí i nebesy. Bráhman se lekl, prchal pryč a náhle zakopl a spadl do staré zapomenuté studny, jejíž otvor byl zarostlý křovím a trávou. Jak padal, zachytil se jakéhosi kořene a zůstal tam viset jako hruška zralá k utrhnutí. Když pohlédl dolů, zděsil se. Dole rozevíral svou ohromnou tlamu příšerný drak. Pohlédl nahoru a tam troubil velikánský černý slon se šesti hlavami a s dvanácti nohama. Ve spleti lián a kořání, jež prorůstaly stěnami studny, si divoké lesní včely zbudovaly hnízdo. Včely bzučely všude kolem a z jejich medových pláství kanuly těžké krůpěje medu, jehož pravou chuť znají jen nevinné děti. A bráhman visel, drže se za pokroucený kořen, otvíral ústa, vyplazoval jazyk a nedbaje nebezpečí, jež ho obklopovala, lapal kanoucí med a dychtivě jej polykal. Stále neměl dost, stále chtěl více a v duchu se těšil tomu, že zůstal naživu a že okouší medu. Zatím bílé a černé myši hryzaly ten kořen, na němž bráhman uvízl. A tak tam visel, byl rád a zároveň se děsil, leč naději neztrácel, třebaže jeho stav byl beznadějný a nezměnitelný."
"Příběh toho bráhmana je podobenství, jehož smysl ti hned vysvětlím. Ta džungle, v níž bráhman zabloudil, je vesmír. Temno ve studně je čas, jenž mu byl vyměřen k žití! Dravá zvěř jsou choroby a svízele, odporná ženština představuje zkázu a zmar. Obrovský drak na dně studny je Kála, čas ničitel, který dříve nebo později zničí vše. Kořen, za nějž se bráhman drží, to je jeho pud sebezáchovy, vlastní všem živočichům, tvorům a bytostem. Šestihlavý slon je podoba roku: jeho hlavy jsou jaro, léto, deště, podzim, zima a předjaří a jeho dvanáct nohou je dvanáct ročních měsíců. Bílé a černí myši, jež hryzají kořen bráhmanovy sebezáchovy, jsou dny a noci, které mu ukracují vyměřený čas života. Lesní včely jsou bráhmanovy chtíče a tužby a kapky medu jsou drobná potěšení a rozkoše, jež vyplývají z tužeb a chtíčů. Takto vysvětlují mudrcové život vezdejší. A vskutku tomu tak je, králi."
Zdroj: Helena Duchková, 17.08.2006
Související odkazy
Diskuse k úryvku
neznámý autor - Mahábhárata
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
egypťan sinuhet Fotbalový fanoušek školní lavice u lovců mamutů vznik zeme řecko murakami stín kapradiny moderni technologie morrisonová great expectations za sny ohnivý pohár hláska poslední večeře páně škleb arnold sol Průšvihářky úředníkova smrt cool princ bajaja etymologie dům o tisíci patrech čertova stěna Moji milí bratři gargantua daniela fischerová Ztraceni v čase v.hugo
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 968 415
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí