ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

   
­­­­

Deset malých černoušků (2)


DOBA A MÍSTO DĚJE:

8.-11. srpna neurčitého roku, Černochův ostrov poblíž Devonského pobřeží

DĚJ:

Na odlehlý "Černochův ostrov" míří osm různých lidí. Každý z jiného důvodu a každý se svým tajemstvím...
Soudce na penzi pan Lawrence Wagrave byl pozván k pobytu na ostrově dopisem svou přítelkyní Constance, kterou již několik let neviděl.
Mladou učitelku tělocviku Veru Claythornovou najala přes agenturu paní Nancy Zasu Namyová, aby pro ni dočasně pracovala jako sekretářka.
Podvodníček Philip Lombard dostal tip od Žida Isaaca Morrise s tím, že si "prácičkou" na ostrově vydělá slušný obnos.
Starou pannu slečnu Emily Brentovou pozvala do svého penzionu na Černochově ostrově jakási paní Nollyová (podepsaná N.Z.N.), se kterou se seznámila předloni na dovolené.
Generála Macarthura pozval dopisem pan Namy s tím, že se na ostrově setká s několika starými kamarády.
Úspěšného lékaře doktora Armstronga požádal pan Namy, aby přijel vyšetřit jeho manželku.
Atraktivního mladíka Anthonyho Marstona pozval telegraficky jeho přítel Berkley.
Bývalý kriminální policista a nyní soukromý detektiv William Henry Blore jede na ostrov pod smyšleným jménem "pan Davis". Najal ho pan Namy, aby chránil před ukradením šperky jeho choti.
Těchto osm hrdinů se setkává v krásném moderním domě na opuštěném ostrově, kam je zavezl motorový člun. Kromě nich jsou zde už jen dvě osoby - manželé Rogersovi, kteří zajišťují chod domácnosti.
Postupně vyjde najevo, že všichni byli obelhání a na ostrov je vylákali pod falešnými záminkami.
Při večeři se náhle ozve hrozivý hlas, který každého člověka v místnosti obviní z vraždy. Děsivá slova vycházela z gramofonové desky, kterou pustil sluha Rogers dle písemných instrukcí od pana Namyho.
Ukáže se, že manžele Namyovy nikdo z hostů nezná a ani se s nimi osobně nesetkal. Dojdou tedy k závěru, že je na ostrov vylákala jediná osoba a iniciály N.Z.Namy znamenají "neznámý".
Jednotlivě si pak začnou vysvětlovat nařčení z vražd.
Soudce Wargrave přiznal, že jednou svou závěrečnou řečí ovlivnil porotu a ta odsoudila k trestu smrti obžalovaného jménem Edward Seton, který by jinak díky mistrné obhajobě vyvázl nepotrestán. Edward si ovšem trest zasloužil; později vyšly najevo další důkazy, které jeho vinu potvrdily.
Slečna Claythornová pracovala kdysi jako vychovatelka a její svěřenec se tragicky utopil v moři. Vera se ho pokusila zachránit, ale marně. Soud ji samozřejmě zprostil veškeré vlny. Vera ale chlapce nechala utopit schválně, aby její milenec získal dědictví. Její milý se s ní ale rozešel, protože nedokázal žít s "vražedkyní".
Generál Macarthur poslal v bitvě nechtěně na smrt jednoho vojáka jménem Richmond. Ve skutečnosti to byl jeho záměr - mladík byl totiž milencem jeho ženy.
Philip Lombard opustil jednotku jednadvaceti mužů z východoafrického kmene a ti byli zabiti.
Sluha Thomas Rogers se svou ženou Ethel pracovali u staré slečny Bradyové, která měla slabé srdce. Když měla jeden ze záchvatů, Rogers se vydal pro lékaře, ale pomoc přišla pozdě a stará paní zemřela. Manželé ovšem ve skutečnosti stařeně nepodali prášek, který by ji zachránil.
Detektiv Blore kdysi křivě svědčil a odsouzený muž zemřel rok po svém uvěznění při nucených pracích.
Emily Brentová o svém obvinění odmítla mluvit. Až později Veře přiznala, že když její služka otěhotněla, vykázala ji ze svého domu a nešťastná dívka spáchala sebevraždu. Emily ovšem necítila žádnou vinu na její smrti.
Anthony Marston srazil autem dvě děti a usmrtil je. Potrestán byl jen pokutou.
Doktor Armstrong si na svou "oběť" nemohl vzpomenout. Dobře ale věděl, že jednou operoval opilý a svou pacientku tak zabil.
Po všech výpovědích se Anthony Marston napil ze své sklenice, začal se dusit a zemřel. V jeho nápoji totiž bylo cyankáli. Paní Rogersová se nervově zhroutila, a proto ji odnesli do jejího pokoje a doktor Armstrong jí dal prášek na spaní. Ráno ji našli mrtvou...
Na stole v jídelně bylo původně deset keramických sošek černoušků. Teď jich ale bylo už jen osm. V každém pokoji byla navíc na stěně zarámovaná dětská říkanka o tragickém konci deseti malých černoušků:

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd,
jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět.
Devět malých černoušků chtělo sypat kosům,
jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osum.
Osum malých černoušků vyšlo si hrát před dům,
jeden z nich se potloukl, zbylo jich jen sedum.
Sedum malých černoušků šlo naštípat klest,
jeden z nich se posekal, zbylo jich jen šest.
Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med,
čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět.
Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří,
jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.
Čtyři malí černoušci nechali všech pří,
jeden z nich šel pasti klást, do světa šli tři.
Tři malincí černoušci šli ulovit lva,
medvěd sežral jednoho, zbyli jenom dva.
Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny,
jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.
Jeden malý černoušek vztek měl na svět zrádný,
proto se sám oběsil - a tak nezbyl žádný.

Na ostrov jezdil každý den motorový člun. Ráno ale nedorazil. Navíc se zhoršilo počasí, takže přístup k ostrovu byl zcela nemožný.
Zbylí "trosečníci" došli k závěru, že smrt dvou osob tak krátce po sobě nemůže být náhoda. Anthony i Ethel tedy byli zavražděni. Hrdinům došlo, že na ostrově je nebezpečný vrah, který se chystá zabíjet podle básničky... Doktor Armstrong, Philip a detektiv Blore se proto vydali na průzkum. Žádného skrytého vetřelce ale neobjevili. Generál Macarthur rezignoval, posadil se k moři a čekal na smrt. Právě generál byl další obětí. Ďábelský zločinec ho zabil úderem těžkého předmětu do hlavy.
Soudce Wargrave došel k závěru, že vrahem musí být někdo ze sedmi zbývajících osob na ostrově...
Z koupelny se ztratil červený sprchový závěs a slečně Brentové zmizela dvě klubíčka vlny. Nikdo tomu ale nepřikládal důležitost. Další den ráno našli hrdinové mrtvolu Rogerse. Vrah ho zabil sekerou, když sluha štípal dříví. Na stolku zbývalo už jen šest černoušků.
Slečně Brentové se po snídani zamotala hlava, a proto zůstala sedět na židli, zatímco ostatní odešli do vedlejší místnosti sklidit nádobí. Na okně zahlédla včelu a v tom k ní zezadu přistoupil vrah a vstříkl jí do krční žíly roztok cyankáli.
Z Philipova pokoje se ztratila jeho pistole a hrdinové se báli jeden druhého a navzájem si nedůvěřovali. Proto se všichni posadili k jídelnímu stolu a navzájem se hlídali. Nefungoval elektrický proud, a tak seděli při svíčkách. Když se Vera vypravila do své ztemnělé ložnice, ucítila na krku dotek studené a slizké ruky. Začala křičet a ostatní se k ní sběhli. To, co ji vylekalo, byly ale jen mořské řasy připevněné na hák u stropu. Mezitím vrah zastřelil pana Wargrava. Přehodil přes něj červený závěs a na hlavu mu dal "paruku" z vlny, takže i ve smrti vypadal jako soudce.
V noci uslyšel pan Blore podezřelý hluk a zahlédl temnou postavu vycházející z domu. Zjistil, že schází doktor Armstrong. Proto se s Philipem vydali lékaře dopadnout. Bohužel neúspěšně - muž prostě zmizel. Další den už zbylí tři hrdinové nechtěli strávit v domě, a proto se vydali na nejvyšší vrchol ostrova, aby zkusili vyslat světelný signál. Pan Blore pak dostal hlad a vydal se k domu. Když Vera s Philipem uslyšeli hluk, vydali se tam. Muže zabila těžká mramorová soška medvěda, kterou po něm vrah hodil z okna.
Vera s Philipem se vydali na skalní útesy, aby byli v bezpečí před Armstrongem. Jeho tělo ale našli v moři. Stáli teď proti sobě sami dva a oba si o tom druhém mysleli, že je vrah. Vera se lstí zmocnila Philipovy pistole a zastřelila ho. Pak se spokojeně vydala do domu.
Ve svém pokoji ale našla provaz se smyčkou a židli. Vybavilo se jí, jak zabila svého svěřence Cyrila a ze zoufalství se oběsila...
Na ostrov se po několika dnech dostal člun a policie zde našla deset mrtvol. Případu se ujal Scotland Yard, ale i ten byl bezmocný. Na celou událost vrhl světlo až vzkaz v láhvi, který našel kapitán rybářské lodi. Autorem výpovědi byl Lawrence Wargrave, který celý ďábelský plán vymyslel. Už v dětství rád zabíjel škůdce v podobě vos a dalších živočichů. Rád četl detektivky a kriminální příběhy a nakonec se stal soudcem. Rozhodoval tak o spravedlnosti a bez milosti trestal viníky. Uvnitř snil o nápadité a rafinované vraždě člověka, který se něčím provinil. Jeho přítel ho nevědomky přivedl na nápad potrestat osoby, které unikly spravedlnosti, protože na ně nestačil zákon. Soudce si tedy sehnal informace o deseti osobách a devět z nich pozval na ostrov, jehož koupi mu zprostředkoval podvodník Isaac Morris. Ten byl první obětí - Wargrave mu poslal otrávený lék.
Své oběti soudce odstraňoval postupně podle závažnosti jejich provinění.
Paní Rogersové nasypal do ginu na uklidnění smrtelnou dávku chlorohydrátu, který užíval na spaní...
Paní Brentovou také omámil chlorohydrátem a pak jí píchl cyankáli.
Za svého spojence si pak vybral doktora Armstronga. Přesvědčil ho, že spolu najdou vraha. Aby mohl bez prozrazení "pátrat po pachateli", hrál s Armstrongovou pomocí další oběť šíleného vraha... V noci pak doktora pod záminkou vylákal z domu a shodil ho z útesu do moře.
Veře připravil v pokoji smyčku, protože byl přesvědčen, že ji pocit vlastní viny donutí spáchat sebevraždu. Když všechny zabil, vložil záznam o svém činu do láhve a sám se rafinovaně zastřelil, aby to vypadalo jako vražda. Stejně byl vážně nemocný, takže už mu nezbývalo příliš života...

HLAVNÍ POSTAVY:

Lawrence Wargrave - na první pohled inteligentní spořádaný a důstojný starší muž. Umí se skvěle přetvařovat, získávat důvěru ostatních a díky svému geniálnímu plánu se jich postupně zbavovat, aniž by vzbudil jakékoli podezření.
Vera Claythornová - mladá učitelka, která si zakládá na tom, že se perfektně ovládá a má věci pod kontrolou. Uvnitř si nese děsivé tajemství a pod vlivem okolností a tíhy svědomí nakonec spáchá sebevraždu.
Emily Brentová - zapšklá stará panna, která je oddaná křesťanské víře a božím přikázáním. Považuje se téměř za světici, zatímco ostatní jsou podle ní hříšní.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Každý člověk v sobě skrývá nějaké tajemství a nikomu se nedá zcela důvěřovat...
Autorka dokonale vystihla charaktery deseti různých lidí, kteří se ocitnou na opuštěném ostrově bez možnosti úniku. Když se dozvídají, že jeden z nich je vrahem, probouzí se v nich téměř zvířecí pudy a jejich jediným cílem je přežít.
Děsivá atmosféra postupně graduje až k neodvratnému konci...

VLASTNÍ NÁZOR:

Od Agathy Christie jsem přečetl šest detektivek, ale tuto považuji za naprosto nejlepší! Autorka vymyslela geniálně rafinovaný zločin, který by asi málokdo odhalil, ale kromě toho musela být i vynikajícím znalcem lidské povahy. Dokázala úžasně pravdivě vystihnout charaktery deseti různých hrdinů a také postupnou změnu jejich chování pod vlivem děsivých okolností.
Tuto knihu doporučuji nejen milovníkům detektivek, ale také čtenářům, kteří mají rádi psychologické příběhy.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 06.10.2005

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Deset malých černoušků (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)