ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Prasklé zrcadlo

Pavoučí vlákno do dáli odlétlo
zrcadlo od rámu k rámu prasklo.
'Prokletí stihlo můj rod!'
Vykřikla paní ze Shalott.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Pravděpodobně rok 1962, Anglie - městečko St. Mary Mead

DĚJ:

V ospalém anglickém městečku St. Mary Mead, kde se nic neutají a všichni si vidí až do talíře, žije postarší dáma slečna Jane Marplová. Ta je známá svým skvělým pozorovacím talentem, díky kterému již několikrát pomohla k vyřešení různých kriminálních případů. Nedávno bohužel prodělala zánět průdušek a není ještě zcela fit. Proto se o ni stará slečna Knightová, která je velice zodpovědná a jedná s Jane jako s malým dítětem.
Jane leze horlivá ošetřovatelka silně na nervy, a proto ji stále posílá něco zařizovat. Když je pak "bez dozoru", prochází se po městě. Jednou si prohlížela nové sídliště nazvané "Rozvoj" a nešťastnou náhodou upadla. Ošetřila ji hodná paní jménem Heather Badcocková.
Do města se přistěhovala slavná filmová herečka Marina Greggová se svým manželem, režisérem Jasonem Ruddem, což vzbudilo velkou pozornost lidí. Manželé koupili rezidenci Gossington Hall od vdovy paní Bantryové, přítelkyně Jane. Rozhodli se uspořádat slavnost ve prospěch místní nemocnice. Na večírek byla pozvána místní smetánka, několik osobností, ale také Heather Badcocková. Ta se s Marinou před lety setkala.
Slavnost probíhala v zahradě a služebnictvo vodilo postupně do domu skupinky lidí, aby je Marina s Jasonem mohli přivítat a připít si s nimi. V jedné skupině hostů byla Heather. Vyprávěla Marině, jak před lety vyšla z domu nemocná jen proto, aby se s ní mohla setkat. Tehdy měla zarděnky... Pak se Heather napila koktejlu a o několik minut později náhle zemřela.
Vyšetřování zjistilo, že v koktejlu, který vypila, byl jed. Pan Badcock u výslechu řekl, že do jeho ženy někdo vrazil a ona obsah své skleničky vylila. Marina Greggová jí proto dala svůj koktejl...
Záhadným úmrtím se začal zabývat Scotland Yard a do Saint Mary Meadu přijel vrchní inspektor Dermot Craddock, synovec slečny Marplové, s kolegou Tiddlerem.
Herečka tvrdila, že otrávený koktejl byl určen pro ni a jen díky náhodě ho vypila Heather. Podle všeho ale Marina s Jasonem neměli ve svém okolí nikoho, kdo by měl zájem jim usilovat o život. Navíc – proč by pachatel volil tak komplikovaný a riskantní způsob vraždy?
Ve chvíli, kdy se Marina bavila s Heather, stálo v místnosti a na přilehlých schodech několik osob. Fotografka, pan Badcock, paní Bantryová, hereččin manžel, americký režisér Ardwyck Fenn (Marinin exmanžel), herečka Lola Brewsterová, které Marina kdysi přebrala Jasona, a ještě několik osob. Žádný z nich ale nemohl nepozorovaně vhodit do koktejlu smrtelnou dávku "Calma", tj. prostředku, který herečka a lidé v jejím okolí brali na uklidnění.
Paní Bantryová vypověděla, že herečka se při rozhovoru s Heather na několik vteřin zadívala směrem ke schodišti s prázdným výrazem v očích. Přirovnala ji k "Paní ze Shalott" ze známé básně.
Jason Rudd řekl inspektoru Craddockovi, že jeho žena nemohla mít děti, a proto si tři adoptovala (pravou lásku k nim ovšem necítila). Před lety zázrakem otěhotněla, ale narozené dítě bylo těžce postižené. Marinu tato tragická událost velice poznamenala a nikdy se s ní nesmířila...
Slečna Marplová odhalila, že fotografka přítomná na oslavě je ve skutečnosti adoptovaná Marinina dcera a pan Baddcock byl hereččiným manželem ještě předtím, než se stala slavnou.
Marina dostala několik výhružných anonymních dopisů a někdo jí dokonce otrávil kávu arzenikem.
Paní Bantryová spatřila telefonovat z telefonní budky Ellu Zielinskou, Jasonovu sekretářku. Ta tvrdila, že v Gossington Hallu nefunguje telefon, ale to nebyla pravdu. Nato Ellu někdo zavraždil tím, že jí dal do nosního spreje kyanid.
V noci pak byl přímo v hereččině rezidenci zastřelen italský sluha Giuseppe.
Nakonec řešení případu objevila slečna Marplová, která se většinu informací dozvídala od svých přítelkyň a synovce Dermota.
Heather se před lety setkala s těhotnou Marinou, nevědomky ji nakazila zarděnkami a herečka následkem toho porodila dementní a těžce postižené dítě. Když se na večírku znovu setkala s původkyní své tragédie, ta jí s nevinnou radostí vyprávěla, jak ji tehdy touha setkat se s ní přiměla, aby vstala z postele, přestože měla zarděnky. Také se jí pochlubila svými dětmi. Marina se impulsivně rozhodla pro pomstu. V jejím odhodlání ji utvrdil i obraz šťastné madony s dítětem, na který se při rozhovoru s Heather zadívala. Nasypala do své sklenice smrtelnou dávku "Calma" a pak do ženy "nešťastnou náhodou" strčila a dala jí svůj koktejl.
Incidentu si bohužel všimla Ella a Giuseppe a začali herečku vydírat. Jason, který svou ženu nade vše miloval, je odstranil, aby Marinu zachránil před trestem. Narafičil dokonce výhružné dopisy a kávu s arzenikem, aby se opravdu zdálo, že obětí má být herečka.
Protože teď hrozilo, že se odhalí pravda, dal Marině nadměrnou dávku prášků na uklidnění, aby ji tak ušetřil skandálu.

Už pro tu krásnou tvář
dopřej jí, Bože, své milosti zář
a odpusť paní ze Shalott.

HLAVNÍ POSTAVY:

slečna Jane Marplová - velice inteligentní, bystrá a všímavá dáma, která je i přes vyšší věk velice čilá a aktivní. O všechno se zajímá, ale není vlezlá ani dotěrná. Vyzná se dobře v lidech a umí s nimi jednat. Je to velice milá a sympatická hrdinka!
Marina Greggová - překrásná žena a výborná herečka, která je velice milá, ale moc se nehodí do praktického života. Je příliš citová, touží po dokonalém životě a je nešťastná, když se její sen neuskuteční. Deprese a smutky zahání prášky a povzbuzujícími prostředky.
Nikdy se nesmířila s tím, že se jí narodilo postižené dítě, a proto když má možnost odstranit původkyni svého neštěstí, nehledí na možné následky.
Jason Rudd - vynikající režisér, Marinin milující manžel. Je dost ošklivý, ale hodný a svou ženu z celého srdce miluje a dělá vše, aby byla šťastná. Je schopný dokonce i dvou vražd, jen aby ji zachránil.

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Autorka se zamýšlí nad tím, kam až je žena schopná zajít v pomstě. Poukazuje na sílu lásky a nenávisti.
Kromě toho čtenáře seznamuje se světem celebrit a s tím, jak těžký a složitý je ve skutečnosti jejich "báječný život".

VLASTNÍ HODNOCENÍ:

Toto je další skvělá detektivka od Agathy Christie. Začátek je sice trochu zdlouhavý, nic moc se v něm neděje, ale rozhodně není nudný. Pointa je šokující, nečekaná, originální, ale logicky zdůvodnitelná. Obzvlášť mě zaujala rafinovaná vražda otráveným nosním sprejem!:-)

CITÁT Z KNIHY:

"No – jen mě napadlo, co asi všechno viděla, poněvadž nechápu, proč by se musela radit s panem Giuseppem o koktejlu vylitém na šaty paní Badcockové. Vy tomu rozumíte?"
"Nerozumím, ovšem když člověku něco není jasné, začne ho to zajímat. Jakmile nepochopíte význam čehosi a nemáte potřebné informace, posuzujete věc ze špatného úhlu. A to je právě asi váš případ." Povzdechla si. "Škoda, že nešla přímo na policii."

"Nesmírně vás lituji," řekla, "cítím s vámi upřímnou lítost. Uvědomuji si, jaká muka jste prožil. Velmi jste ji miloval, viďte?"
Rudd se trochu odvrátil.
"To snad věděl každý."
"Byla skutečná krasavice," pokračovala slečna Marplová, "měla velké nadání, vášnivě milovala i nenáviděla, ale nedokázala se s různými věcmi vyrovnat. A je hrozné narodit se bez tohoto umění. Nedovedla nechat minulost minulostí ani přijmout budoucnost takovou, jaká přijde. Chtěla jen takovou, kterou si vysnila. Byla skvělá herečka a krásná, nicméně velice nešťastná žena. Jak výborně zahrála roli skotské královny Mary! Nikdy na ni nezapomenu."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kosan, 12.09.2005

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Prasklé zrcadlo







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)