ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Christie Agatha (*15.09.1890 - †12.01.1976)

­­­­

Sittafordská záhada

Detektivní román odehrávající se během jedné dramatické zimy na anglickém venkově ve vesničce Sittaford.
Během jedné duchařské seance, kterou místní obyvatelé uspořádají spíš pro zábavu a zahnání volného času, se dozví děsivou skutečnost...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2011 (1. vydání tamtéž). Z amerického originálu The Sittaford Mystery přeložil Jan Zábrana a překlad upravila Eva Zábranová. Počet stran: 228. ISBN: 978-80-242-3242-3.

OBSAH:

Zapadlou anglickou vesničku Sittaford odřízne od okolního světa sněhová bouře. V Sittafordském sídle, které si pronajaly paní Willetová a její dcera Violet, se sejdou místní obyvatelé - major John Burnaby, pan Rycroft, Ronnie Garfield a pan Duke - na večeři. Po večeři podniknou spiritistickou seanci. Ta jim vyjeví děsivou zprávu: kapitán Joseph Trevelyan, vlastník sídla, toho času bydlící v nedalekém městečku Exhampton, je mrtev. Major Burnaby, Trevelyanův starý přítel, nelení a i přes nepřízeň počasí vyrazí pěšky do Exhamptonu, aby se ujistil, že všechno byl jen hloupý vtip.

O dvě a půl hodiny později, krátce před osmou, dovrávorá major Burnaby po cestičce ke dveřím Hazelmooru, malého domu, který si kapitán Trevelyan pronajal. Nikdo však neotvírá, a tak se Burnaby vydává na nedalekou policejní stanici. Spolu se strážníkem Gravesem a doktorem Warrenem se pak dostávají do domu otevřeným oknem a na podlaze nacházejí mrtvolu kapitána Trevelyana. Doktor Warren prohlašuje, že smrt musela nastat mezi pátou a šestou hodinou. Příčinou smrti bylo proražení dutiny lebeční. Jako vražedný nástroj byl použit vlněný váleček naplněný pískem, jenž Trevelyan dával pod dveře, aby netáhlo dovnitř.

Kapitán Trevelyan odkázal ve své závěti sto liber svému sluhovi Robertu Evansovi a zbytek majetku rozdělil rovným dílem mezi sestru Jennifer Gardnerovou, synovce Jamese Pearsona, neteř Sylvii Deringovou a synovce Briana Pearsona. Každý z těchto čtyř lidí by přibližně zdědil dvacet tisíc liber. Policie zatýká Jamese Pearsona, protože byl v době vraždy v Exhamptonu, kde se neúspěšně pokoušel ze svého strýce vymámit půjčku.

Zatímco vraždu oficiálně vyšetřuje inspektor Narracott, začne pátrat na vlastní pěst Pearsonova snoubenka Emily Trefusisová. Pomáhá jí Charles Enderby, novinář deníku Daily Wire, který přijel předat majoru Burnabymu šek na 5000 liber, které vyhrál v novinové fotbalové soutěži. Emily a Charles se ubytují v Sittafordu u manželů Curtisových a pokouší se zde najít klíč k rozluštění vraždy. Dacres, advokát Emily, své klientce prozradí, že je to s jejím snoubencem horší, než jak si zprvu mysleli. Půjčil si totiž od své firmy peníze na zakoupení akcií bez jejího vědomí.

Vyjde najevo mnoho okolností. Brian Pearson, o němž si všichni mysleli, že je v Austrálii, již delší dobu pobýval v Anglii. Enderby jej přistihne na tajném nočním dostaveníčku se snoubenkou Violet Willetovou. Willetovy se do Sittafordu přistěhovali proto, aby žily v blízkosti dartmoorského vězení. Z něj totiž uprchl trestanec, který je Violetiným otcem. Plán byl takový, že mu Brian pomůže k útěku a poté budou Brian Pearson a Violetin otec žít společně s Willetovými jako jejich sluhové, dokud nepomine nebezpečí jejich prozrazení. Manžel Sylvie Deringové, spisovatel Martin, si vymyslel falešné alibi, že byl na literárním večírku, protože ho jeho žena nechává sledovat, aby měla důvody k rozvodu. Sylvia je neteří pana Rycrofta, Jennifer Gardnerová je kmotrou Ronnieho Garfielda a pan Duke je vrchní inspektor Scotland Yardu ve výslužbě.

Emily vyřeší záhadu v Hazelmooru poté, co najde Trevelyanovy lyžařské boty schované v komíně a dva páry lyží různých velikostí. Vraždu spáchal major Burnaby. Chytře využil příležitosti a záměrně ovlivnil a naaranžoval klepání stolečku při spiritistické seanci, aby vzbudil dojem, že je kapitán Trevelyan mrtev. Pak předstíral, že ho to hrozně rozrušilo, a trval na tom, že se vydá do Exhamptonu. Šel domů, připnul si lyže, které měl schované v kůlně na zahradě a vyrazil. Do Exhamptonu mu to nemohlo trvat déle než deset minut. Poté co zabil kapitána, otřel a očistil lyže a dal je do skříně v přízemí. Ukryl Trevelyanovy lyžařské boty do komína a své uložil do skříně k ostatnímu sportovnímu vybavení. Doufal, že skutečnost, že by Trevelyanovi druhý pár lyží nepasoval, zůstane nepovšimnuta.

Pan Rycroft, člen Společnosti pro psychická bádání, dá dohromady pět ze šesti původních účastníků pro druhou spiritistickou seanci v Sittafordském sídle, nepřítomný pan Duke je nahrazen Brianem Pearsonem. Jen co seance začne, vstoupí do místnosti inspektor Narracott v doprovodu Emily a pana Dukea se zatykačem na majora Burnabyho. Emily vysvětluje, že Burnaby přišel o mnoho peněz koupí nevýhodných akcií a jeho motivem pro vraždu bylo ponechání si šeku na pět tisíc liber. Ačkoliv to před Enderbym a policií popřel, obdržel dopis s oznámením o výhře ráno toho dne, kdy zavraždil Trevelyana. Ve skutečnosti vyhrál peníze Trevelyan, často totiž posílal Burnabyho jménem řešení soutěží, protože shledával adresu Sittafordského sídla příliš velkolepou na to, aby měla šanci vyhrát nějakou cenu. Během vyšetřování se Enderby do Emily zamiloval. Emily však odmítne jeho nabídku k sňatku, protože stále miluje svého snoubence Jamese navzdory jeho chybám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Dvořáková, 16.04.2012

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Deset malých černoušků, Deset malých černoušků (2), Deset malých černoušků (3), Deset malých černoušků (4), Deset malých černoušků (5)
-Dům na úskalí
-Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota
-Hodiny
-Kapsa plná žita
-Mrtvá v knihovně
-Nástrahy zubařského křesla
-Nemesis
-Není kouře bez ohýnku, Není kouře bez ohýnku (2)
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ, Opona: Poirotův poslední případ (2)
-Parker Pyne zasahuje
-Past na myši
-Pět malých prasátek
-Prasklé zrcadlo
-Sittafordská záhada
-Sloni mají paměť
-Tajemný protivník
-Vánoce Hercula Poirota, Vánoce Hercula Poirota (2)
-Velká čtyřka
-Viděla jsem vraždu
-Vlak z Paddingtonu, Vlak z Paddingtonu (2), Vlak z Paddingtonu (3)
-Vražda na faře
-Vražda na golfovém hřišti
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu, Vražda v Orient-expresu (2), Vražda v Orient-expresu (3)
-Vražda v Orient-expresu (rozbor)
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada Modrého vlaku
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků, Záhada Sedmi ciferníků (2)
Čítanka-Čas přílivu
-Deset malých černoušků
-Dům u kanálu
-Hra na vraždu
-Kapsa plná žita
-Nástrahy zubařského křesla
-Nultá hodina
-Opona: Poirotův poslední případ
-Oznamuje se vražda
-Parker Pyne zasahuje
-Sittafordská záhada
-Smrt na Nilu
-Smrt staré posluhovačky
-Smrt v oblacích
-Smysluplná vražda
-Tragédie o třech dějstvích
-Vánoce Hercula Poirota
-Vražda Rogera Ackroyda
-Vražda v Orient-expresu
-Vraždy podle abecedy
-Zapomenutá vražda
-Záhada na zámku Styles
-Záhada Sedmi ciferníků
-Záhadné zmizení lorda Listerdalea
-Zlo pod sluncem
­­­­

Diskuse k výpisku
Agatha Christie - Sittafordská záhada







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)