ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Bělkinovy povídky (2)

  • nebo též Povídky nebožtíka Ivana Petroviče Bělkina
  • název ruského originálu: Повести покойного Ивана Петровича Белкина

Slavné Puškinovy povídky, jež se staly předznamenáním ruského literárního realismu.
Krátká sbírka obsahuje 5 povídek, jejichž fiktivním autorem je jakýsi venkovský šlechtic Ivan Petrovič Bělkin. Jejich náměty jsou ryze romantické příběhy soubojů a nešťastných lásek, v jednom případě dokonce hororová "hostina mrtvých", styl povídek je ale věcný, úsporný a jemně ironický. Tím Puškin v tomto díle připomíná a předchází pozdější ruské literární velikány, zejména A.P.Čechova.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1986 (3. vydání tamtéž). Z ruského originálu Povesti pokojnogo Ivana Petroviča Belkina přeložil Bohumil Mathesius. Počet stran: 87.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Sbírka pěti pověstí, které však nemají společnou syžetovou linii. Dílo bylo vydáno v roce 1830 pod Puškinovým pseudonymem Ivan Petrovič Bělkin. Cyklus parodicky poukazuje na sentimentální zápletky a v každé povídce zaujímá k této skutečnosti rozdílný postoj. Dílo je poměrně zábavné, hravé a čtivé.

Všechny povídky jsou prý inspirovány pravdivou událostí a autor v nich nezmiňuje názvy postav ani vesniček (nanejvýš počátečním písmenem).
Jedná se o zcela romantické dílo se všemi jeho náležitostmi.

DĚJOVÁ LINIE:

Výstřel (Выстрел)
První povídka vypráví příběh carského důstojníka Silvia, jenž se chce pomstít za jeden nedokončený souboj na život a na smrt. Jeho soupeř měl kdysi výhodu prvního výstřelu, kterou ale střelou do Silviovy čepice promrhal. Následně střílel Silvio, avšak jeho oponent klidně jedl třešně a nic si z možného nebezpečí nedělal. Silvio si výstřel nechal na lepší příležitost, která se mu naskytla nyní, kdy se jeho protivník měl ženit. Opět došlo k souboji, v němž ale Silvio podlehl emocím a nechal oponenta žít.

Metelice (Метель)
Povídka vypráví o nešťastné lásce bohaté Marji k chudému Vladimíru. Oba milenci se rozhodnou navzdory zákazu rodičů vzít, nicméně v den jejich svatby panuje neuvěřitelná metelice, kvůli níž se Vladimír do kostela dostane až druhý den. Následně dojde k nedorozumění a Vladimír narukuje do armády, kde zemře. Marja posléze odmítá všechny potenciální ženichy až do doby, než se seznámí s Burminem, jenž jí sdělí tajemnou historku.

Majitel pohřebního ústavu (Гробовщик)
Velmi zvláštní povídka začíná oslavou, na níž si z majitele pohřebního ústavu Prochorova dělají lidé legraci. Ten se urazí a prohlásí, že by besedoval mnohem raději s mrtvými než s takovými hosty. Naštvaně odejde domů, kde ho čeká překvapení - plný pokoj mrtvol. Prochorov omdlí a probouzí se až ráno, kdy si uvědomuje, že všechno byl pouze sen vyvolaný alkoholem.

Staniční dozorce (Станционный смотритель)
Poněkud smutná povídka vypráví příběh krásné dcery staničního dozorce, jež se provdá za pohledného husara. Společně zbohatnou a mladík si nepřeje, aby dívka nenavštěvovala svého otce. Ta se podvolí, nicméně po určité době si na otce vzpomene zase a rozhodne se ho navštívit. Ten bohužel mezitím umřel a dívka tak zamíří alespoň na otcův hrob.

Slečna-selka (Барышня-крестьянка)
Veselá povídka, nesoucí se čistě v romantickém duchu, popisuje situaci mladé Akuliny a sympatického Alexeje, jejichž rodiče se nesnášejí. Dívka využívá lsti a Alexeje svede coby obyčejná selka Líza. Alexej se do ní zamiluje a rozhodne se ji vzít. Mezitím se však oba znepřátelené rody usmířily, a tak musí Líza s pravdou ven.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10), Piková dáma (11)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Hodokvas v době moru
-Kamenný host
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Bělkinovy povídky (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)