ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)

­­­­

Boris Godunov (2)

  • historická tragédie
  • název ruského originálu: Борис Годунов

Nejslavnější Puškinovo drama vypráví o vzniku takzvaných samozvaneckých bouří na přelomu 16. a 17. století. Jedná se o období po smrti cara Ivana Hrozného (1584). Mladý Dimitrij, poslední mužský potomek Ivana Hrozného, na trůn nikdy nenastoupí, neboť je zavražděn na pokyn jiného člena carské rodiny, Borise Godunova. Godunov je líčen zprvu jako laskavý panovník, jenž dá na smýšlení lidu, nicméně stihomam a pocit viny ze zmaření mladého života z něj učiní tyrana, který se bojí mocných nepřátel, a tak nechává domnělé hrozby likvidovat už v zárodku. Co však učiní, když proti němu povstane domněle zemřelý Dimitrij? Je to duch, nebo jen ambiciózní podvodník?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Dramata. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1957 (1. vydání). Z ruských originálů přeložili Otokar Fischer a Emanuel Frynta. Úvodní poznámku k dramatům napsal Jaroslav Vostrý. Celkový počet stran: 251.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Napsáno v roce 1825. Jde o historickou tragédii, jež je inspirována událostmi v tehdejším Rusku a s nimi spojenými nástupnickými otázkami. Drama můžeme chápat rovněž jako úvahu, zamýšlející se nad skutečností, jakou moc má jednotlivec při utváření dějin.

Jedná se o poměrně složité dílo s množstvím vedlejších epizod. Pro čtenáře může být komplikované sledovat hlavní linii a vyznat se v poměrně velkém počtu hlavních postav.

DĚJOVÁ LINIE:

Fabule se začíná rozplétat v roce 1598, tedy krátce po smrti cara Fjodora (nástupce Ivana Hrozného). Trůnu se tedy ujímá jeho ambiciózní poručník Boris Godunov, který ale musí žít s kostlivcem ve skříni - nechal totiž zabít careviče Dimitrije (potenciálního nástupce na trůn). O této skutečnosti neví prakticky nikdo, až na mnicha Primena.

To se už ale dostáváme do druhé části knihy, konkrétně do roku 1603. Stařičký mnich zaznamenává tento akt do letopisu a vypoví jej rovněž svému žáku Grigorijovi. Cílevědomého a mazaného hocha však klášterní život po čase omrzí a vydává se do světa. Lstivě se vydává za zavražděného careviče a hledá pomoc u sousedních států. Opravdu se mu podaří všechny přesvědčit o pravdivosti svých slov a spolu s polsko-rusko-kozácko-litevským vojskem vyráží na Moskvu.

Cestou se však zastaví v domě jistého pana Višněveckého a zamiluje se do dívky Mariny. Ta je sice okouzlující, avšak také pyšná, panovačná a vypočítavá. Grigorij jí ve své poblázněnosti všechno prozradí a dívka slíbí udržet tajemství jen pod podmínkou, že bude prohlášena za carevnu. Grigorij souhlasí a připravuje se na rozhodující bitvu...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Danny, 10.02.2015

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Arion: výbor z lyriky
-Bělkinovy povídky, Bělkinovy povídky (2)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2)
-Cikáni
-Evžen Oněgin, Evžen Oněgin (2), Evžen Oněgin (3), Evžen Oněgin (4), Evžen Oněgin (5), Evžen Oněgin (6), Evžen Oněgin (7), Evžen Oněgin (8), Evžen Oněgin (9), Evžen Oněgin (10), Evžen Oněgin (11), Evžen Oněgin (12), Evžen Oněgin (13), Evžen Oněgin (14), Evžen Oněgin (15), Evžen Oněgin (16), Evžen Oněgin (17), Evžen Oněgin (18), Evžen Oněgin (19), Evžen Oněgin (20), Evžen Oněgin (21), Evžen Oněgin (22), Evžen Oněgin (23), Evžen Oněgin (24), Evžen Oněgin (25), Evžen Oněgin (26), Evžen Oněgin (27), Evžen Oněgin (28), Evžen Oněgin (29), Evžen Oněgin (30), Evžen Oněgin (31), Evžen Oněgin (32)
-Evžen Oněgin (rozbor)
-Kapitánská dcerka, Kapitánská dcerka (2), Kapitánská dcerka (3), Kapitánská dcerka (4), Kapitánská dcerka (5)
-Kavkazský zajatec
-Malé tragédie
-Měděný jezdec
-Piková dáma, Piková dáma (2), Piková dáma (3), Piková dáma (4), Piková dáma (5), Piková dáma (6), Piková dáma (7), Piková dáma (8), Piková dáma (9), Piková dáma (10), Piková dáma (11)
-Vánice
Čítanka-Ančar (Lyrika)
-Boris Godunov, Boris Godunov (2), Boris Godunov (3)
-Cesta do Arzrumu, Cesta do Arzrumu (2), Cesta do Arzrumu (3)
-Evžen Oněgin
-Hodokvas v době moru
-Kamenný host
-Kavkaz
-Koketě
-Má svoboda
-Mozart a Salieri
-Muza
-Památník
-Scéna z Fausta
-Scény z dob rytířských
-Skoupý rytíř
-Utrhačům Ruska
-Vyšel jsem dřív než hvězda ranní (Vyšel jsem dřív než hvězda ranní)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Boris Godunov (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)