Menu
Puškin Alexandr Sergejevič (*06.06.1799 - †10.02.1837)
Piková dáma (3)
Jednou se dostane až k domu staré hraběnky, kde objeví v okně sedět její schovanku Jelizabetu Ivanovnu a začne s ní koketovat. Po nějakém čase si začnou dopisovat a nakonec ho Jelizabeta pozve do svého pokoje na noční schůzku po plese, kam se vydala i s hraběnkou. Heřman provede všechno podle plánu, který mu Jelizabeta dala, ale místo aby šel do její komůrky, zůstane schovaný v kabinetu u hraběnčiny ložnice. Tam vyčká příjezdu panstva a počká, než jde hraběnka spát a pak se před ní objeví a vymáhá na ní ono tajemství třech karet. Hraběnka mu je však odmítá prozradit a tak na ni Heřman vytáhne pistoli. Toho se hraběnka zděsí k smrti. Ano, když se jí pak Heřman ptá, co se jí stalo, zjistí, že opravdu zemřela. S lítostí z hraběnčiny smrti, ale ještě víc z toho, že se nikdy nedozví tři karty, které by ho přivedly k bohatství, jde za Jelizabetou a všechno jí řekne. Ta mu nakonec dá klíče od tajného schodiště, aby mohl odejít.
Další den se koná hraběnčin pohřeb, na který jde spoustu lidí a také Heřman. Když na něj přijde řada, u hraběnčiny rakve poklekne a prosí ji za odpuštění. Když potom vstane, zdá se mu, že na něj mrtvola mrkla. V noci pak za Heřmanem přijde hraběnčin přízrak a řekne mu, že ony karty jsou trojka, sedma a eso. Za to, že mu je prozradila, že si však musí vzít Jelizabetu. Heřman několik dní nemyslí na nic jiného než na karty, které mu mohou dopomoci k bohatství, když do města přijede známý podnik proslulého hráče Čekalinského. Tam Heřman přijde, první den vsadí na trojku, vyhraje. Druhý den přijde znovu a vsadí na sedmu a znovu vyhraje obrovskou částku peněz. Když přijde třetí den, všichni už očekávají, co se bude dít a Heřman vsadí na eso. To však nevyhraje a vyhraje piková dáma, jejíž obrázek je velmi podobný zesnulé hraběnce. Heřman prohraje všechny své peníze a zblázní se z toho. VLASTNÍ NÁZOR: Knížka mě moc nezaujala, je na můj vkus moc krátká a rychlá a také to zrovna není můj oblíbený žánr, ale i takové knihy existují.
Zdroj: feefee, 08.04.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Alexandr Sergejevič Puškin - Piková dáma (3)
Aktuální pořadí soutěže
- Elisa (3,0)
- Grully (1,5)
- Jana Lotus (1,0)
Štítky
provazník Henry milosrdná lež Očitý svědek e.m.remarque hádka seminární práce dürrenmatt chytrá+kmotra+liška kronika česká vztažná zájmena stavení sloka Měsíc září tabuizované Caligula Blbec z Xwenemünde deštník prosťáček co je svědomí rým sdružený císařův slavík komunikace s lidmi MOJE VINA daniela+hodrová mávnutí+křídel Michael Jackson liška Dráteník potřebujeme
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 723 553 034
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí