Menu
Jarry Alfred (*08.10.1873 - †01.11.1907)
Nadsamec
profesor Elson - nadšený badatel a vědec; neustále touží vynalézt něco převratného; ochotný riskovat; nežije tak docela v realitě
Ellena - účastní se pokusu a mnohokrát se miluje s Nadsamcem; nepříliš vykreslená; chtivá; krásná; později se usadí a žije jako jiné ženy DĚJ: Co si lidé obvykle představí pod pojmem "Nadsamec", je značně zavádějící. Pokud se kniha vůbec zabývá erotikou, tak až ve druhé části - v první po ní není ani stopy. Hlavním hrdinou je Ondřej Marcueile, který je sice "nadmíru vyvinutý", ale jinak normální a inteligentní muž.
Ve větší polovině knihy popisuje podivný závod na 10000 km, kde spolu soupeří lokomotiva a jakési "kolo" poháněné pěticí lidí.
Cyklisté se během závodu živí pouze potravinou, kterou vynalezl profesor Elson a nazval ji "Perpetual motion food". Závod má prokázat, že jeho dílo je plnohodnotnou náhražkou normálního jídla.
Jeden ze šlapačů během závodu zemře a družstvo stráví zhruba jeden den (zatímco lokomotiva získává náskok) tím, že ho opět "učí" šlapat, přestože se díky profesorovu vynálezu poměrně rychle rozkládá.
Těsně před koncem závodu předjede obě soutěžící skupiny jakási postava na něčem, co vypadá jako rozvrzané kolo, a v té hrozné rychlosti jede po kolejích těsně před lokomotivou.
Závod vyhraje pětičlenné profesorovo družstvo, protože v lokomotivě zkusí ze zoufalství zatopit rumem a ten uhasí oheň. Co se ale stalo s osobou, která předjela lokomotivu, to už se nikdy nikdo nedozvěděl. V další části jsme svědky pokusu. Společnost se už dříve bavila o jakémsi Indiánovi, který je schopen neuvěřitelných výkonů, když jde o sex. Ondřej se tedy převléká za tohoto Indiána a zve k sobě do domu několik přátel i prostitutek, na kterých má Indián svou zdatnost dokázat.
Všechny prostitutky však někdo zamkne v jednom pokoji, kde nemají žádné světlo a jak se snaží uniknout, různě se milostně proplétají samy se sebou.
Indián má mezitím na dvoře 24 hodin čas, aby se miloval s profesorovou dcerou Ellenou (která má masku) a během té doby překonal rekord v možném počtu pohlavních styků za určený čas. Z okna v domě je pozoruje doktor Bathybius a dělá si záznamy o jednotlivých "číslech". Ti dva nikam nespěchají a přesto si doktor nakonec může napsat číslovku 82.
Ondřej s Ellenou jdou po dni ještě do domu a milují se jen tak pro vlastní potěšení. Ellena je z toho tak zmožená, že na konci omdlí a Ondřej si myslí, že ji svou "láskou" zabil.
Všechno pozorují prostitutky z jiné místnosti a potom se posmívají, že ony viděly, jak se milovali pouze třikrát a to ještě nic moc...
Ellena je do Nadsamce zamilovaná. Její otec proto vynalezne přístroj, který má změřit jeho lásku k ní. Stroj dokáže i Nadsamcův cit, ale je to na něj příliš mnoho, roztaví se a Nadsamce zahubí.
Ellena je provdána (její muž musel slíbit, že jejich sex bude v normě - žádné výstřelky) a tím se z podivné vášně uzdraví. CITÁT Z KNIHY: Láska je akt, nemající významu, protože je možné opakovat jej nesčetněkrát. A tělo Ondřeje Marcueila, celé nahé a místy rudě zlaté, zůstalo ovinuto kolem tyčí v mříži - nebo naopak s mřížemi kolem těla...
Tak umřel Nadsamec, propleten železem. VLASTNÍ NÁZOR: Ve škole jsem o této knize dostala naprosto mylné informace. Konkrétně mi totiž bylo sděleno (co se týká děje), že "Nadsamec" je nadměrně vyvinutý muž nevalného rozumu, který se stále snaží překonat svůj osobní rekord v počtu žen za noc a u posledního takového pokusu zemře. Jaké tedy bylo moje překvapení, když jsem později (konkrétně v maturitním ročníku) vzala knihu doopravdy do ruky a začala jsem číst. Popsaný děj jsem hledala marně, celé se mi to zdálo hrozně zmatené a nepravděpodobné. Chvílemi jsme se vysloveně ztrácela a vůbec jsem nevěděla, čí jsem.
Navzdory tomu, že román je popisován jako satirický, jsem se moc nepobavila. Naopak jsem spíš nevěřícně kroutila hlavou - například u scény, kdy družstvo "rozšlapává" svého mrtvého kolegu. Některé stránky jsem četla více než jednou a přesto mám dojem, že mi jejich význam naprosto a dokonale uniká. Kniha mě tedy překvapila, trochu zmateně jsem ji přečetla, ale za sebe ji asi nedoporučím. Na to mi přišla až příliš absurdní a chaotická.
Související odkazy
Čtenářský deník | - | Nadsamec |
- | Ubu králem |
Diskuse k výpisku
Alfred Jarry - Nadsamec
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
Vodní paní sedm divů Karlův týn arno maminko deukalion woolfová E.M Remarqua tlusty ruský romantismus o kocourku mikešovi o mamě romě dobro a zlo mravnost Muj vztah ke škole knihtisk jerome Zvoník náboženství Hradec Králové postmodernismus raketa závislost koledy Tajemné dveře číst myšlenky kéž Hastrman monolog, dialog Shakespeare Othello
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 572 998
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí