ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Folsom Allan (*1944)

   
­­­­

Krycí jméno Pozítří

V Evropě jsou konány velice neobvyklé vraždy. Na různých částech Evropy a v téměř stejném časovém úseku. Hlavy jsou odříznuté od těla velmi pečlivě. Musel to provést odborník. Protože je policie bezradná, požádá o pomoc amerického policistu McVeye.
V téže době se americký chirurg Paul Osborn vydává na přednášku do Paříže. Po přednášce se seznámí s Verou. Zamilují se do sebe téměř na první pohled. Dohodnou se, že po třech dnech, které spolu stráví, na sebe zapomenou. Ale Paul Osborn se za ní vydá. Vera se mu přiznává, že je milenkou vlivného francouzského politika. Osborn si zašel na kávu do malého podniku, aby si všechno urovnal v hlavě. Ale tam potká známou tvář. Paul Osborn přišel v deseti o otce. Šel s ním zrovna do obchodu, když přiskočil muž a zabodl jeho otci nůž do břicha. Tu tvář nikdy nezapomněl. Po tolika letech ho potkává zrovna tady ve Francii. Neovládne se a napadne ho. Napadený utíká z kavárny a vydává se k metru, kde uprchne. Paula zadrží policie, ale pustí ho. Osborn si najme detektiva, aby mu ho vystopoval. Detektiv jej vystopuje a předá Osbornovi veškeré informace. Vrah se jmenuje Kanarack. Po té byl soukromý detektiv ve svém bytě brutálně zabit. Ale vrah zanechal nečitelný otisk prstů. Otisk prstů avšak patří muži, který je už dávno mrtev.
Osborn měl vymyšlený plán. Bude mít dvě injekce, které budou obsahovat látku, která umrtví veškeré svaly v těle. Nejenže se dotyčný nebude moci hýbat, ale bude mít velké potíže dýchat. On ho nechce zabít, ale chce se dozvědět, proč zavraždil jeho otce. Kanarack ho však překvapí u něho doma, ale Osborn využije jedné chvíle a vpichne mu injekci. Zaveze ho podle svého plánu k řece. Tam mu vyhrožuje další dávkou injekce. Ptá se ho, proč zabil otce. On mu řekne, že je nájemný vrah a že si ho najmul nějaký Ervin Scholl. V tom se za nimi objeví vysoký muž a začne střílet. Osborn skočí postřelen do vody.
McVey se zaměřil na Paula Osborna, protože měl záznam u policie a je to chirurg. Když se dozvěděl, že je nezvěstný a v jeho bytě se asi odehrála bitka, tak si umíní, že ho musí za každou cenu najít, protože má s tím vším určitě něco společného.
Vyřízený Osborn z golfového hřiště zavolá Veře. Vera pro něho přijede a ošetří ho. Bydlí ve velkém domu, kde je více bytů. Jeden byt je pečlivě utajen. Ví o něm jen Vera a správce. Tam schovají Osborna. Ten dlouhán byl najemný vrah, který měl za ůkol zabít Kanaracka a všechny jeho blízské. Osborn se mu do cesty připletl náhodou a protože jej viděl, musí také zemřít. Všechno prováděl rychle a s dostatkem informací, které dostával od své "organizace". Vydal se tedy dostat informace z Very a poté ji zabít.
Osborn, který byl již skoro vyléčený, se vydal k telefonu na chodbu. Slyšel ve Veřiném pokoji neobvyklý šum. Otevřel dveře s pistolí v ruce a viděl dlouhána s přitisknutým nožem u Veřiného krku. Než se stačil Osborn vzpamatovat z šoku, hodil po něm dlouhán nůž. Ten se mu zapíchl do dlaně. Vystřelil několik ran, ale minul. Dlouhán utekl. Osborn se ukryl ve sklepě, protože přijela policie, která slyšela výstřely. Jak McVey přijel na místo činu, byl si jistý, že Osborn je ve sklepě. Mluvil k ukrytému Osbornovi a doufal, že tam je a že ho slyší. Nabízel mu pomoc. Po několika dnech se Osborn s McVeyem spojil a ujednal schůzku v jednom podniku. To už byl dlouhán informovaný a vydal se za nimi - jako úplně jiný člověk. Měl dokonce místo nohou protézy, aby mohl měnit svojí výšku. McVey už vicítil, že ta organizace, co zaměstnává dlouhána, má prsty dokonce na nejvyších místech na policii. Přišel do podniku zcela sám. Přisedl k Osbornovi a prohodili pár slov. McVey byl však velmi zkušený policista a zastřelil dlouhána, který se zrovna chystal zastřelit Osborna.
Rychle se s Osbornem vypařil, protože teď to bude tuhý boj, aby se dostali do prostředí, kde nebude zasahovat organizace. V utajení se měli dostat na jedno soukromé letiště. Protože to bylo daleko, rozhodli se jet vlakem. Tam mu Osborn vše řekl. V půli cesty však vlak explodoval. Vyžádal si hodně obětí, ale Osborn s McVeyem přežili a nepozorovaně opustili místo nehody. Nakonec se dostali na soukromé letiště, kde už je čekali lidé vysokého postavení u policie, kterým se dalo věřit.
Podle dosavadních informací, které získali, mohli soudit, že existuje organizace, která zasahuje snad všude a v jejím čele je Ervin Scholl. Později se začali dozvídat, že tato organizace má snad něco společného s uříznutými hlavami. Ervin Scholl si pro svůj experiment najal nejrůznější odborníky. Například Osbornového otce si najal, aby vyrobil skalpel, který bude maximálně ostrý i v extrémním mrazu. Poté nechal vyrobit mechanické rameno, které by také pracovalo v extrémních mrazech. Také mechanickou ruku, která by byla schopna dokonale ovládat skalpel. A další věci, které se týkaly jednoho a toho samého projektu. Všechny tyto odborníky poté nechal zavraždit. Lékaři zjistili, že hlavy, které byly nalezeny, byly odříznuté v extrémním mrazu. To všechno dokazovalo, že tento projekt chtěl dosáhnout spojení hlavy s tělem jiného člověka.
Proto Osborn s McVeyem přijeli do Německa, kde se konal večírek na uzdravení Lybargera. Mezi pozvanými byli nejvlivnější lidé Německa a také Ervin Scholl. Nešlo jim do hlavy, proč tito vlivní lidé konají večírek na uzdravení bezvýznamného Lybargera. McVey s Osbornem bez pozvání přišli na večírek a nechali si zavolat Ervina Scholla. Vedli navýznamnou konverzaci, a Scholl už chtěl odejít, když v tom McVey na něho vytasil pravdu o Lybargerovi. Lybergrova hlava byla chirurgickým zákrokem spojena s tělem od někoho jiného. Schollovi to vyrazilo dech. V tom však přišel doktor Sallet, vlivná osoba v organizaci. Sallet zastřelil Scholla a na to sebe. Ještě než se zastřelil, nakázal Osbornovi a McVeyovi opustit prostory této budovy. Najednou začal zámek hořet a unikal tam velmi jedovatý plyn. Osbornovi a McVeyovi se podařilo na poslední chvíli utéct, ale McVey byl přiotráven.
Jen jeden člověk přežil požár a to čirou náhodou. Von Holden.
Von Holden si vzal sebou Veru jako růkojmí, ale namluvil jí, že je od policie a má ji dovést k Osbornovi. Uvěřila mu. Von Holden nejel do Švýcarska jenom s Verou, ale také s bílou krabicí, kterou nespustil z očí. Kvůli obsahu krabice se také konal celý večírek v Německu.
Osborn ani chvíli neváhal a začal pronásledovat Von Holdena s ukradnutou pistolí a doklady od McVeye, který leží v nemocnici. Přes veškeré léčky se Osborn dostal za Von Holdenem až vysoko do hor k meterologické stanici. Byla již tma a hustě sněžilo. Holden propustil Veru, a pospíchal po ledovci ke stanici své organizace. Osborn ho pronásledoval a utrpěl zranění. Ale nevzdával se. Když v tom vysvitl měsíc a spatřil Holdena s bílou krabicí. Než však stačil vystřelit Holden ho zasáhl. Ta rána ho odmrštila přes okraj stezky. Naštěstí byl pod okrajem menší výklenek, kde se Osborn zachytil. Holden jej chtěl zastřelit, ale začala padat lavina. Smetla Von Holdena na dno propasti. Osborn i s bílou krabicí byli odmrštěni na stezku. Osborn ztratil vědomí.
Doktor Sallet po sobě zanechal kazetu, kde se Osborn konečně dozvěděl své proč - proč zabili otce. Ervin Scholl založil nacistickou organizaci, která byla složena z nejvlivnějších lidí Německa. Všichni členové organizace zemřeli na zámku v Německu. Pověděl také nejrůznější fakta projektů, ale nezmínil se nic o bílé krabici, kterou nesl Von Holden. A v tom si Osborn vzpomněl. Když jej lavina odmrštila i s krabicí, tak se krabice otevřela a vylétl z ní obsah. Byla to Hitlerova hlava...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: dajuskaaa, 23.12.2004

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Allan Folsom - Krycí jméno Pozítří







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)