ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Ginsberg Allen Irwin (*03.06.1926 - †05.04.1997)

­­­­

Kvílení

Báseň jedné z nejvýraznějších osobností amerického hnutí beat generation padesátých let dvacátého století.

Báseň Kvílení (Howl) vyšla poprvé v roce 1956. Stala se manifestem beatnické generace. Pro její obscénnost stanul Allen Ginsberg dokonce před soudem. Báseň se skládá ze tří částí:

První část tvoří jedna dlouhá věta, kde autor vyjadřuje své myšlenky. Mluví o těch nejlepších lidech své doby, za které považuje ty, kteří cestují, kteří berou drogy, kteří se věnují hudbě. Mluví zde také o sexu a alkoholu. Tato část obsahuje hrubší, vulgárnější výrazy. Beatnická generace totiž používá i v básních jazyk, kterým mluví přirozeně v běžném životě, protože přirozenost pro ně hraje důležitou roli. Odmítají přetvářku a společenská pravidla. Znakem první části je také opakující se slovo kteří, jímž vždy začíná naturální popis lidí, které řadí do skupiny nejlepších lidí.

Druhá část již není pouhá dlouhá věta, najdeme zde spoustu zvolacích vět, spoustu vykřičníků. Stále se jedná o pouhý tok myšlenek autora, kdy se obrací k postavě se jménem Moloch. Moloch je v této části slovem, které má repetitivní ráz. Představuje zde to, co zničilo nejlepší lidi jeho generace. Původ slova Moloch najdeme v Bibli, kde zjednodušeně řečeno představuje monstrum, které zabíjí mládí a lásku. Pro autora je Molochem jeho současná společnost, systém vládnutí, války, moderní technická civilizace.

Ve třetí části se autor obrací ke svému příteli Carlu Salomonovi z psychiatrické léčebny, kterou zde nazývá jako Rockland. To je místo, kam autorova současná společnost dovede ty nejlepší lidi doby. Opakující se výraz zde představuje spojení Jsem s tebou v Rocklandu. V závěru této části autor mluví o snu, kdy by se s Carlem Salomonem opět setkal, a to ve své chatě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 27.05.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Allen Irwin Ginsberg - Kvílení







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)