ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

   
­­­­

F. L. Věk - díl I., II.

I. DÍL:

A. Jirásek v tomto 5dílném románu podává obraz obrozenecké doby. Ukazuje způsoby husitské a národně uvědomělé práce mezi lidem.

V prvním díle je sledován osud mladého Věka. František Věk se narodil v roce 1769 v severovýchodních Čechách, v městečku Dobrušce. Jeho otec, kupec, byl přísný katolík, ale matka pocházela z českobratrské rodiny. V jejich sousedství bydlel starý Žalman, který se s nikým nestýkal. Věk už od dětství k němu přilnul a často ho navštěvoval. Příhoda se starou biblí, kterou Žalmanovi zabrala komise, je rozkmotřila. Brzy na to se Věkovi odstěhovali do vlastního domu na náměstí. Věk začal chodit do školy, měl velmi dobrý hlas a jemný sluch. Hře na housle ho vyučoval kmotříček Havránek. Jednou dostal Havránek dopis od bratrance Strádeckého z Prahy, ve kterém ho prosil, aby mu sehnal nějakého výborného sopranistu do kláštera k Benediktům. V deseti letech se Věk rozloučil s domovem a odjel do Prahy. Tam se cvičil ve hře na klavír a housle a brzy začal vynikal nad jiné. Nejvíce ho však poutala knihovna, protože byl vášnivý čtenář. Později si získal přízeň pátera Matyáše, který knihovnu spravoval. Tím byla jeho touha po knihách ukojena. Dostal se i k mnoha knihám zakázaným. Po zrušení kláštera Josefem II., zachránil mnoho knih, mezi nimi i bibli starého Žalmana a tím si ho zcela získal.
Věk pokračoval dále ve studiích a přivydělával si vyučovacími hodinami v rodině Butteauových, kde se seznámil s V.Thámem. Butteauovi měli 3 dcery. Nejstarší Lotty byla oddána divadlu. Paula byla němá, měla velmi ráda Tháma, nejmladší Bety také hrávala v divadle. Věk učil Paulu hře na housle a zamiloval se do ní. Paula ho také měla ráda, ale jen jako přítele. Věk se velmi oddával hudbě a divadlu a na studia zapomínal. Seznámil se s prof. Vydrou, který mu pomáhal v matematice. Věk také hrál a zpíval v opeře Don Juan od Mozarta. O tomto vystoupení se však dozvěděl jeho otec a žádal ho, aby se vrátil domů. Věk jeho přání však nemohl vyplnit. Teprve když se přesvědčil, že Paula miluje Tháma, se vrátil domů. Zde se s nevelkou chutí pustil do obchodu. Když ho jednou otec pověřil obchodem, rozhodl se, že se domů více nevrátí. V Králíkách se však setkal s Paulou a Thámem, kteří hráli v německé kočovné společnosti. Na domluvu Tháma se však domů vrátil a po smrti otcově se ujal obchodu.

II. DÍL:

Páter Vrba byl již na odpočinku. Bydlel se starým farářem Hejnou. Seznámil se s rychtářem Vavákem, který nakupoval knihy v české expedici a půjčoval je ve velkém okolí (stejně jako Věk v Dobrušce). Páter Vrba po smrti faráře Hejny chodil po vesnicích a rozdával české knihy a poučoval lid. Navštívil i Věka, jehož knihy se také hodně půjčovaly. Nejvíce si pro ně chodila vnučka Snížkové - Márinka. V té době byl korunován český král Leopold II. Věk se postaral o to, aby se někteří obyvatelé dostali na slavnost do Prahy. Mezi nimi byla i Snížková se svou vnučkou. Věk je prováděl Prahou a staral se o ně. Večer šel s Márinkou na bál. Zde se setkali s Betynou, která Márince vyprávěla o Věkovi, kterak byl zamilován do Pauly. Věk Márince však dovedl vše vysvětlit a nakonec si ji vzal za ženu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kristýnka:), 05.01.2006

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10), Staré pověsti české (11)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - F. L. Věk - díl I., II.







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)