Menu
Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)
Filozofská historie (14)
- nebo též Filosofská historie
Do ostrého kontrastu s vlasteneckými studenty staví autor chování a činnost zkostnatělé části místní poněmčelé české maloburžoazie. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: In Maloměstské historie. Vydalo nakladatelství Otto v Praze roku 1927. Celkový počet stran: 372 (kniha obsahuje ještě: U rytířů; Na staré poště). DOBA A MÍSTO DĚJE: 1847, Litomyšl POSTAVY: Vavřena, Lenka, Frýbort, Zelenka, Špína, Roubíkovi, slečna Elis, Márinka OBSAH: Kniha vypráví o studentech filozofské fakulty, kteří žijí u slečny Elis v Litomyšli. V knize se rozebírají románky Vavřeny a Lenky i Márinky a Frýborta. V době Majálesu, který je profesory zakázán, se studenti rozhodnou ho pořádat. Všichni se baví, ale nakonec jsou za neuposlechnutí potrestáni. Vavřena chodí doučovat syna pana Roubínka - bohatého obyvatele města, u něhož žije Lenka, která se začne líbit Vavřenovi. Také se k němu druží dcera pana Roubínka - Lotty. Poté, co se pan Roubínek dozví, že Vavřena se druží k Lence, nesmí už doučovat jejich syna a setkávat se s Lenkou. Přesto si potají posílají zprávy a při slavnostních příležitostech se setkávají. Špína je tajně zamilovaný do Márinky, jež se líbí Frýbortovi. On to špatně snáší, a proto se rozhodne odejít do kláštera. Při vypuknutí revoluce všichni studenti odjíždějí na barikády do Prahy, kde se znovu setkají se Špínou, jenž zde zemře. Po revoluci se Frýbort i Vavřena vrátí do Litomyšle, kde Frýbort požádá Márinku o ruku a žijí spolu na Moravě.
Jakmile Vavřena dostuduje, vezme si Lenku za ženu. UKÁZKA: Ukázka textu je z poslední kapitoly, kde se popisuje svatba Lenky a Vavřeny: Po pěti letech bylo v starožitném domě, v němž slečna Elis bydlela, zase veselo. Vyplnilť se její sen, vyplnila Lenčina tužba. Mdr. Vavřena se ženil, veda k oltáři farářovu neteř. Láska jejich byla svěží, jako za oné doby, kdy se ještě scházívali za nedělního odpoledne v zámeckém parku. Měli hosti až z Moravy. Frýbort šťastný, spokojený, přijel s Márinkou, a usmívaje se, pravil: "Byls mi družbou, příteli, ale tu službu ti splatit nemohu, jako tato figura zde ukazuje." I ukázal na svého tříletého, boubelatého kloučka. VLASTNÍ NÁZOR: Nejdříve se mi knížka zdála velmi nesrozumitelná, ale jakmile jsem se začetla a vžila do děje, už to nebyl takový problém.
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Filozofská historie (14)
Štítky
strnut 1942 Spící město žádost o místo Konflikt mezi čarodějnický rej rajská zahrada mé vysněné místo trója mí černovlasí bratři moderní poezie Krev elfů johanka z arku něco za něco jak jsem poprve..... západní reklamni slogan Dr House prezident Bibi a Bubi state mickiewicz bakchantky slohový styl naši furianti skype cukrář Narkissos a Échó Ludv žákovská knížka
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 721 229 408
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí