Menu
Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)
Filozofská historie (14)
- nebo též Filosofská historie
Do ostrého kontrastu s vlasteneckými studenty staví autor chování a činnost zkostnatělé části místní poněmčelé české maloburžoazie. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: In Maloměstské historie. Vydalo nakladatelství Otto v Praze roku 1927. Celkový počet stran: 372 (kniha obsahuje ještě: U rytířů; Na staré poště). DOBA A MÍSTO DĚJE: 1847, Litomyšl POSTAVY: Vavřena, Lenka, Frýbort, Zelenka, Špína, Roubíkovi, slečna Elis, Márinka OBSAH: Kniha vypráví o studentech filozofské fakulty, kteří žijí u slečny Elis v Litomyšli. V knize se rozebírají románky Vavřeny a Lenky i Márinky a Frýborta. V době Majálesu, který je profesory zakázán, se studenti rozhodnou ho pořádat. Všichni se baví, ale nakonec jsou za neuposlechnutí potrestáni. Vavřena chodí doučovat syna pana Roubínka - bohatého obyvatele města, u něhož žije Lenka, která se začne líbit Vavřenovi. Také se k němu druží dcera pana Roubínka - Lotty. Poté, co se pan Roubínek dozví, že Vavřena se druží k Lence, nesmí už doučovat jejich syna a setkávat se s Lenkou. Přesto si potají posílají zprávy a při slavnostních příležitostech se setkávají. Špína je tajně zamilovaný do Márinky, jež se líbí Frýbortovi. On to špatně snáší, a proto se rozhodne odejít do kláštera. Při vypuknutí revoluce všichni studenti odjíždějí na barikády do Prahy, kde se znovu setkají se Špínou, jenž zde zemře. Po revoluci se Frýbort i Vavřena vrátí do Litomyšle, kde Frýbort požádá Márinku o ruku a žijí spolu na Moravě.
Jakmile Vavřena dostuduje, vezme si Lenku za ženu. UKÁZKA: Ukázka textu je z poslední kapitoly, kde se popisuje svatba Lenky a Vavřeny: Po pěti letech bylo v starožitném domě, v němž slečna Elis bydlela, zase veselo. Vyplnilť se její sen, vyplnila Lenčina tužba. Mdr. Vavřena se ženil, veda k oltáři farářovu neteř. Láska jejich byla svěží, jako za oné doby, kdy se ještě scházívali za nedělního odpoledne v zámeckém parku. Měli hosti až z Moravy. Frýbort šťastný, spokojený, přijel s Márinkou, a usmívaje se, pravil: "Byls mi družbou, příteli, ale tu službu ti splatit nemohu, jako tato figura zde ukazuje." I ukázal na svého tříletého, boubelatého kloučka. VLASTNÍ NÁZOR: Nejdříve se mi knížka zdála velmi nesrozumitelná, ale jakmile jsem se začetla a vžila do děje, už to nebyl takový problém.
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Filozofská historie (14)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
Dopisy kate Šotola orlando sociální sítě dítě do kufru Kriminální policie mávnutí křídel turecko povrchní Mississippi jezdectví zlatý brouk liduška šmoula Nadja rajče Leviatan popisy obrazu boll medei fobie Raven Kouzlo zimy probuzení mé rodné město mí černovlasí bratři Steinbeck kuks byty
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 903 895
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí