ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Filozofská historie (5)

Filozofská historie zachycuje litomyšlskou mládež v letech 1847 a 1848, v době, kdy celá Evropa bouřila revolucí... Tak i tady se setkáváme s revolucí a to dokonce dvojí! První je revoluce studentů, kvůli zakázaným, ale nakonec přece uskutečněným majáles. A druhá revolucí politickou, za svobodu našeho národa, kterou povídka vrcholí.

Hlavními postavami jsou 4 studenti filozofie: Vavřena, Frybort, chudý student Špína, který je z nich nejpilnější (celý den leží v knihách). Je to dobrák, ale nešťastně se zamiloval. A Zelenka, který se drží stranou a nikoho si nevšímá. Nejvýraznějšími postavami jsou Frybort a Vavřena. Frybort pochází z Moravy, je dobrý student a stále veselý. Zamiloval se do Márinky, dcery domácích, která jeho city postupně opětuje. Právě do Márinky je nešťastně zamilovaný i Špína, ale nikdy nenašel odvahu jí to říct. Vavřena je vzorem mladého muže. Dobře studuje, je zodpovědný, hezký a velký vlastenec. Všichni 4 filozofové bydlí u šlečny Elis, starší dámy, která se nikdy nevdala, protože přišla o svého mileho, který se musel stát, na žádost rodičů, knězem. Slečna Elis dbá o pověst svého bytu a o své studenty se stará jako o vlastní syny. Vavřena chodí vyučovat malého Fricka do domu velice konzervativního pana aktuára Roubínka, který nemá rád žádné změny a revoluce. Paní Roubínková je typická "dáma vyšší společnosti" - neumí pořádně ani česky ani německy a mluví střídavě oběma řečmi. Stejná je i její dcera Lotty, které se Vavřena líbí a všemožně mu nadbíhá. Vavřena se ale sblíží s Lenkou, neteří pana aktuára. Ta u něj žije od smrti strýčka faráře, u kterého vyrůstala po smrti rodičů. Její strýc jí jako vlastence přenechal několik českých knih, což pan aktuár nerad vidí. Ale díky nim si rozumí s Vavřenou.

Na jaře 1847 zakázalo hradecké biskupství majáles, nejoblíbenější zábavu studentů a obyvatel Litomyšle. Studenti se bouří a nakonec Vavřena a Frybort i přes zákaz majáles uspořádají. Všichni z města jsou nadšení. Na oslavy přijde samozřejmě i paní Roubínková s Lotty, a dokonce dovolí Lence, aby šla s nimi. Tady se Lenka setkává se slečnou Elis, jejíž láska byl Lenčin strýček a spřátelí se spolu. Později k nim přijde Vavřena, povídají si a zamilují se do sebe. Uvidí je drbna Rollerová a všechno řekne paní Roubínkové. Ta se na Lenku rozzlobí, protože chtěla Vavřenu pro Lottynku a zakáže Lence se s ním vídat. Po skončení majáles jsou studenti vyslýcháni, že porušili zákaz a organizátorům, mezi kterými byl i Frybort s Vavřenou, hrozí vyhazov ze školy. Nakonec se za ně přimluví hrabě Žorž. Po Vavřenově výpovědi chodí Fricka vyučovat student Brož, který je Vavřenův přítel a také vlastenec a Lenka si s Vavřenou přes něj posílají dopisy a české knížky. Po majáles Lenka skoro nesmí z domu, jen v neděli do kostela a občas do parku s Márinkou, kde se tajně s Vavřenou scházejí. Vztah Fryborta a Márinky se vyvíjí a už se neskrývají. Tím velice trpí Špína a je čím dál zamlklejší.
Blíží se zkoušky. Všichni je úspěšně složí, kromě Špíny, který se nemůže soustředit a rozhodne se odejít do kláštera. Na prázdniny všichni studenti odjíždějí domů a slečně Elis chodí spousta dopisů buď pro Márinku nebo pro Lenku. Po prázdninách se studenti zase vrací a paní Roubínková Lenku hlídá ještě víc. Před Vánocemi se koná filozofský ples a paní Roubínková s sebou musí vzít i Lenku, protože se o ní už říká, že je na Lenku zlá. Lenka stráví celý večer s Vavřenou, což se Lottynce nelíbí.
Na jaře 1848 padl Metternich a byla vyhlášena konstituce. Všude propuká vlastenecký ruch a zakládají se studentské legie jako součást národní obrany. V Litomyšli je také vytvořena a jejími důstojniky se stanou Frybort a Vavřena. Pan aktuár revoluci špatně nese a když je povolán do zámecké legie hraběte Žorže, onemocní. Do Litomyšle dorazí zprávy, že v Praze vypukla revoluce a potřebují pomoc. Studentská legie odchází do Prahy. Tam se na barikádách Frybort a Vavřena setkají se Špínou, který se už stal mnichem. Špína je ale postřelen a umírá. A Frybort s Vavřenou po neúspěšné revoluci musí utéct. Frybort se zataví v Litomyšli u slečny Elis a Márinky a odjíždí domů na Hanou. Vavřena také utekl domů. Zatím pan aktuár zemřel a Lenka se přestěhovala ke slečně Elis. Po čase přijede Frybort a požádá Márinku o ruku, vezmou se a odjížní spolu na Moravu. Lenka dostává od Vavřeny dopisy z Prahy, kde studuje medicínu. Po pěti letech se vystudovaný Vavřena vrací do Litomyšle a bere si Lenku. Na svatbu přijede i Frybort s Márinkou a tříletým synkem. Slečna Elis dostane dopis od Zelenky, který se ozval poprvé od svého odchodu, že je v klášteře a daří se mu výborně.

Filosofská historie patří mezi nejlepší ze tří Maloměstských historií - Filosofská historie, U rytířů a Na Staré poště. Jsou to povídky z Litomyšle, kde mladý Jirásek v roce 1874 začínal jako suplent na gymnáziu. Litomyšl na Jiráska silně zapůsobila. Po třech letech napsal Jirásek první litomyšlskou povídku Filosofská historie, která se hned stala velice oblíbenou a s nadšením čtenou pro svou lehkost, opravdovost a studentský humor.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 19.03.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Filozofská historie (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)