ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Lucerna (3)

Divadelní hra o čtyřech jednáních.

Tento příběh pojednává o mlynáři, který bojuje za svá práva. Ale bohužel musí sloužit vyšší společnosti, má totiž lucernu, která symbolizuje podřízenost. Na panství má přijet kněžna, a tak vrchní připravuje uvítání tak, jak se patří. Vrchní nechal poslat mušketýra za mlynářem, že se má taky zúčastnit vítání Její Jasnosti, ale mlynář nechce jít, protože mu chtějí pokácet jeho lípu, která skrývá pod sebou poklad.
V mlýně žije spolu s mlynářem babička, Braha a Hanička. Haničku našli jednoho dne u silnice, a tak si ji vzali k sobě do světnice. U mlýna bydlí i dva hastrmani Ivan a Michal. Ivan už měl všeho dost, tak se chce odstěhovat do jiného rybníčka v lese. A všechny svoje štiky v rybníčku radši podřízl, nechtěl, aby si od nich lidi ruce oblizovali. Už ho štvalo, že ho vždy nějací opilci obtěžovali. Ivan je mladý a zaláskovaný vodník do Haničky, chtěl se s ní oženit a mít děti, ale Haničku hlídal Braha a sám mlynář. Tak stále naříkal a čekal.
Nastal ten den a paní kněžna zavítala do vesnice, ale už měla těch uvítacích výborů až po krk. Tak se rozhodla, že si to tentokrát sama změní. Všichni ji čekali, že vystoupí z kočáru, ale paní kněžna byla už v jednom z domů a pak vystoupila mezi lid. Všichni tam volali: "Vivat!" Po přivítání kněžny za ní přišel pán vrchní s omluvou, že tady měl být i mlynář s jeho schovankou, ale bohužel nepřišli, nechtěli. A to náhle kněžnu zajímalo, proč nepřišli. Tak jí to vrchní všechno vylíčil.
Zajíček, jeden z občanů této vesnice, chtěl kněžně dát svoje suplika (žádost, prosba), aby mu dala místo kantora ve vesnici, aby měl na živobytí a mohl si vzít svoji milovanou Dorotku. Před tím, než jí to chtěl dát, chtěl jí ještě se svými přáteli kasaci zahrát, pomáhal mu Sejtko, Zima a Klásek.
Kněžna se tedy vydala za mlynářem. Napřed s ním promluvil vrchní, ale mlynář se nedal a lípu a schovanku Haničku stále chránil. Pak přistoupila k nim sama kněžna a ta mu to taky nařídila, ať vydá Haničku, že ji chce vidět. Mlynář i Její Jasnosti odmítal, a tak ho kněžna vyzvala, ať jí jde vyprovodit na zámeček a ať si vezme s sebou svoji lucernu, že to je jeho povinnost. Místo mlynáře se nabídla Hanička, aby se nemusel ponížit, ale mlynář to vezme a jde tedy vyprovodit paní kněžnu.
Na zámeček šel Zajíček a jeho kamarádi, v jednu dobu je vystrašil hejkal, tak se rozutekli, ale pak se zase dali dohromady, ale Zajíček ztratil supliku. Za nimi šli na zámek kněžna s mlynářem. Kněžna pozná, že je mlynář čestný a dobrý muž. Pro odpočinutí se zastavují u lípy, kterou chtějí pokácet. Tam mlynář nachází supliku Zajíčka a podává ji kněžně. Ta ho poprosila, ať si ji nechá zatím u sebe, pak že jí tu supliku dá. Potom šli dál, dál k zámečku...
K zámečku za mlynářem spěchá i Hanička a za ní služebníci kněžny, chtějí Haničku odtáhnout z mlýna, prý je majetkem vrchnosti a chtějí ke všemu pokácet lípu. Ani hastrman Michal není pozadu.
Na hastrmana narazí Klásková, žena Kláska. Přemůže hastrmana na suchu, tam totiž nemá moc síly, a donutí ho, aby ji vyprovodil k zámečku. Na zámeček už dorazil mlynář s paní kněžnou, ta mu nabízí lepší místo a hodnost, ale mlynář to odmítá, nechce opustit svůj mlýn a Haničku. Mlynář se vydává zpět, u lípy najde spoutaného Brahu, služebníky kněžny a Zajíčka. Služebníci s vrchním chtějí utnout lípu a hledají Haničku. Zajíček nechce prozradit, kde Hanička je. Později se ukáže, že ji lípa schovala v sobě. Poté přichází kněžna a mlynářovi lucernu rozbije, čímž dá najevo, že už má svoji svobodu a svá práva a že už nikdy nebude muset nikomu sloužit. A zajíčkovi dala místo kantora, tu supliku si přečetla. Tak si mohl konečně Zajíček vzít Dorničku. A co vodník Ivan? Ten odešel hledat jiné vody, kde by se mohl usadit.

VLASTNÍ NÁZOR:

Alois Jirásek se moc nezabýval popisem a charakteristikou žen.
Tato pohádková hra je o lidské důstojnosti a pohádkový motiv slouží pro humor.

ZNAKY:

lucerna - symbol nevolnictví
lípa - symbol českého národa

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 04.02.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10), Staré pověsti české (11)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Lucerna (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)