Menu
Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)
Staré pověsti české (3)
Rok vydání: 1964
Počet stran: 192
Ilustrátor: Marie Doubravová (odborný redaktor) 1. pověst - O KROKOVI A JEHO DCERÁCH: Za časů vlády Čecha se v Čechách žilo dobře, protože Čech udržoval v zemi pořádek. Po jeho smrti starší z rodu dosadili na trůn na radu Lecha (bratra Čecha) moudrého a bohatého soudce Kroka. Lech založil na východě hrady Hvězdno a Krakov. Krok vládnul zemi moudře ze svého sídla v Budči. Založil školy a byl vstřícný ke všem, kdo potřeboval jeho pomoc. Ve svých rozpravách s duchy se jednou dozvěděl, že by dál na Budči neměl zůstávat. Poslal proto posly k Vltavě, aby našli dobré místo pro postavení pevného hradu. Nazvali ho Vyšehrad, protože stál na vysoké skále. Poblíž hradu tekla říčka Jezerka. Kolem hradu byly lesy a hojnost zvěře. Krok se přestěhoval i s rodinou na Vyšehrad, odkud zemi vládl přes třiadvacet let. Po Krokově smrti všechen lid truchlil. Krok po sobě zanechal tři dcery: Kazi, Tetu a Libuši. Všechny byly krásné a ušlechtilé. Kazi se vyznala v koření a sídlila v Kazíně u řeky Mže. Teta uctívala bohy, nejraději na hoře Pohled, která byla poblíž jejího hradu Tetín u Mže. Libuši lid miloval nejvíc. Byla nejmladší, bydlela na hradě Libušině u vsi Zbečno, ale pak přesídlila na Vyšehrad, odkud vládla Čechám. Charakteristika:
Lech: chytrý, dobromyslný
Krok: moudrý, hodný
Dcery: moudré, krásné, ušlechtilé 2. pověst - DÍVČÍ VÁLKA: Po smrti Libuše dívky chtěly panovat zemi, ale muži se jim nechtěli podrobit. Vlasta, která vedla Libušinu družinu, svolala všechny ženy ze země do hradu Děvína na opačném břehu Vltavy, než byl Vyšehrad k výcviku a boji proti mužům. Muži se jim smáli, jen Přemysl měl ve snu vidění o dívce s mečem, která zabila muže a pak pila jejich krev. Muži se ale i tak odebrali k hradu, ale tam všichni zemřeli při protiútoku vedeným bojovnou Vlastou. Ženy měly všude špehy a tak věděly, co muži chystají. I lstí zahubily ženy mnoho mužů, například Ctirada, kterého Vlasta nejvíc nesnášela, protože zabil nejvíc bojovnic. Při jedné cestě osvobodil dívku Šárku z pout, se svou družinou usnul, Šárka zavolala družky a muži se již nedokázali ubránit. Ctirada spoutaly a poté umučily. Muži se poté seběhli ve zbroji na hrad a chtěli bojovat s ženami v čele s Přemyslem. Muži zajali pár dívek a to Vlastu naštvalo. Vydala se se všemi ženami do útoku na Vyšehrad. Muži je ale rozprášili a Vlastu zabili. Úplně všechny ženy pobili, žádnou nešetřili, Děvín spálili a Přemysl mohl dál vládnout bez ženského odporu. Tak skončila Dívčí válka. Charakteristika:
Vlasta a dívky: namyšlené, ctižádostivé, bojovné
Přemysl a muži: nejdřív byli namyšlení, ale poté ukázali, že jsou v boji lepší a celkově moudřejší 3. pověst (z Pověstí doby křesťanské) - RŮŽOVÝ PALOUČEK: V jednom zátiší rostly keře se zvláštními růžemi. Nikde jinde nerostou. Po nich má toto místo název Růžový palouček. Leží na výšině kousek od vesnice Morašice kus od Litomyšle. Tam před čtyři sta lety bydleli v hradě páni Kostkové z Postupim, což byli ochránci českých bratří. Ferdinand I. ale Kostkům hrad ukradl a všichni se museli odstěhovat. Jeden z bratrů se jednou prozradil a byl vržen do vězení na Křivoklátě, kde byl přes čtrnáct let. Po letech se bratři opět vraceli k paloučku, ale v roce 1618 museli všichni přejít všichni na příkaz Maxmiliána (syna Ferdinanda I.) na katolickou víru. Bratři radši odešli a na památku zakopali na paloučku zlatý kalich. Po jejich odchodu mělo být zaseto na paloučku. Oradlo se tam ale rozbilo, nakonec sklidili, ale len shořel. Od nich shořel i statek hospodáře, co ho sklidil. Od těch dob se nikdo neodvážil na něj ani vkročit. Roku 1813 se zde modlili ruští vojáci bojující proti Napoleonovi. Paloučku se týká i pověst, že se tu sejde sedm králů a ti smluví věčný mír. Charakteristika:
Ferdinand I. a Maxmilián: nebyli pro náboženskou svobodu, krutí CITÁT Z KNIHY (str. 29): "Oznam! Oznam!" "Poraď! Poraď!" vzkřikli a volali všichni jako jedněmi ústy.
Zdroj: Mutt8, 21.02.2005
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Staré pověsti české (3)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
klasicismu mc carthy otcov přes matný sklo Princ a chuďas jazykové příručky Radek John jamajka Chladnokrevně ježek v kleci dobytí jericha ztracené generace Lipka poseroutka CIKÁNOVA PÍŠŤALA O červené karkulce vysočina čas něhy VIŠŇOVÝ SAD Ubožáci Bídníci zabijačka večernice synovec u moře bílý obraz Obléhání pan učitel nejlepší kamarádky nadaný žák Lesk a bída kurtizán
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 913 732
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí