Menu
Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)
Staré pověsti české (5)
Počet stran: 285
Ilustrace: Mikoláš Aleš O praotci Čechovi (str. 13-21)
Charvátská země byla zmítána válkami, a proto se dva bratři Čech a Lech dohodli, že zem i se svým lidem opustí (str. 13). Chtěli najít zemi, kde by mohli v klidu a míru žít, zemi úrodnou a bohatou na zvěř. Hledali dlouho, až jednou přešli řeku Vltavu (str. 14). Všichni unavení již odmítali dále putovat, tedy se utábořili na noc u úpatí blízké hory. Čech se chtěl rozhlédnout, kudy půjdou další den dál, a proto vylezl na vrcholek hory, kde spatřil kraj, o kterém dlouho snil. Vrátil se k ostatním a pověděl jim, ať se podívají na tuto zemi. Když tak učinili, nadšeně souhlasili, že právě tady se usadí. A protože země neměla jméno, pojmenovali ji podle Čecha (str. 16). Pak žili mnoho let spokojeně, když se Lech rozhodl opustit Čecha a jít si hledat o kousek dál svou zemi (str. 19). Poodešel jeho lid o tři dny na východ, a aby Čech věděl, kde se usadí, zapálili oheň, který Čech uviděl z Řípu. Lech začal ihned stavěti mohutný hrad, a protože se odtamtud stále kouřilo, nazvali ho Kouřim (str. 20). Po třiceti letech zesnul vojvoda Čech a jeho lid mu nechal postavit mohylu, na kterou se chodil modlit. O králi Ječmínkovi (str. 97-101)
Když král Moravy najednou zmizel, začali pánové hledat nového panovníka. Všichni se shodli, že nejlepší volbou bude zeman žijící na hradě Chropín a zvolili ho za krále (str. 97). Zprvu nový panovník jezdil mezi lidem a lidé mu blahořečili, ale později začal pořádat bohaté hostiny a lovy a v královské pokladnici již nebylo stříbra. Proto uvalil na lid vysoké daně. Lidé prosili královnu o smilování, neboť ta jediná jim byla nakloněna. Prosila manžela, ale ten byl neústupný a nakonec královnu vyhnal (str. 99). Když ji odváděli do vyhnanství, popadl ho vztek a s mečem za ní vyběhl. Královna vědoma si, že není kam utéci, skočila do ječmene. Tam ji našli až vesničané s novorozeným synáčkem v náručí. Toho pojmenovala Ječmínek na památku toho, že se narodil v ječmenu. Královna bydlela ve vesnici, a když to král zjistil, nechal ji odvést pryč. Jednou se mu zastesklo po ní i jeho synovi, a tak je nechal přivolat zpět. Ale jeho žoldnéři ji na místě, kde přebývati měla, nenašli. Král ji nechal hledat, ale nikdy ji nenašel. Začala se vyprávět pověst o tom, že až bude Moravě nejhůř, přijede král Ječmínek a zachrání ji (str. 101). Král - Agresivní člověk, který pro svou zábavu byl ochoten nechat lidi hladovět a nechal vyhnat svou královnu i se synem. VLASTNÍ NÁZOR: Pověsti mě zaujaly pohádkovostí a zajímavými ději.
Zdroj: vevericka.eva, 06.04.2006
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Staré pověsti české (5)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
Míša v síti alkohol V PARKU golemovo oko Odkaz Sonety O hrnci Mayské proroctví rondel proč číst knihu moje prvni rande periodizace Lucinka Noční beh úvaha o válce má bohema zlozvyky ostravak básnička Pavel Kohout tancování dora vybíjená Friedrich Nietzsche černočerná tma Pozdravy Životní úspěch Vklady muk Moje knihovna
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 987 156
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí