ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Jirásek Alois (*23.08.1851 - †12.03.1930)

­­­­

Temno

Klasické dílo české literatury detailně líčí dramatické období vrcholící protireformační moci ve 20. letech 18. století v Praze a na Skalce u Opočna.

Příběh začíná v době korunovace Karla VI. v Praze. Do města přijíždí regent Lhotský ze Skalky, který se spolu s dalšími zástupci slavných rodů zúčastní této slavností chvíle. Po skončení oslav se opět navrací na Skalku, kde žije se svou příbuznou, bohabojnou paní Polexinou Mladotovnou. Vypráví jí o veškeré slávě, jež doprovázela korunovaci. Spolu s vrchností ve Skalce žije mnoho poddaných, především myslivec Machovec se svými dvěma dětmi a nevrlý správce Čermák.
Lhotský má především v oblibě rodinu myslivce. S Machovcem a jeho synem pořádá hony. Dcera Helenka pracuje jako služka u paní Polexiny.
Správce Čermák vládne pevnou rukou nad poddanými, kterým se snaží co nejvíce znepříjemnit život. Myslivec se dostane do správcovi nemilosti poté, co se vysměje peklu, kterým správce Čermák straší. Zatím se po českých zemích objevují vyznavači husitské víry, proti nimž všemi možnými prostředky bojuje jezovitský řád.

Myslivec a jeho děti chodí do kostela, ale správce zjistí, že nedodržují půst, na večer zavírají okenice, a proto pojme podezření, že jsou vyznavači husitské víry. Z tímto obvinění ale neuspěje u Lhotského.
Myslivec se setká se svým přítelem Vostrým, jenž je hledán katolickou církví za svoje náboženské vyznání a rozšiřování husitských knih. Při návratu zahlédne správce myslivce a od poddaných zjistí, že ten den se po Skalce potuloval i Vostrý. Proto začne spřádat plány jak znepříjemnit myslivci život. Na jaře se rodina myslivce vydá na bohoslužbu s ostatními členy jejich církve. Husitská víra prožívá největší rozmach, ale objevují se i katolické misie, které mají vyznavače přijímání po obojí obrátit zpět na katolickou víru. Jedna taková zavítá do blízkosti Skalky v čele s jezovitem Mateřovským, což dokonale využije správce a svěří se se svým podezřením právě Mateřovskému. Machovec cítí zvyšující se nebezpečí, a proto se rozhodne utéct. Děti ovšem nemůže vzít s sebou. V době útěku do Skalky vtrhnou jezovité, kteří navštíví dům myslivce. Zde najdou jen myslivcovy děti a poté začnou pátrat po zakázaných knihách, jež nakonec najdou. Tomáš a Helenka se dostanou do nemyslenosti paní Polexiny, která je odsoudí za kacíře. Jsou vyhnány z myslivny a musí tvrdě pracovat s ostatními poddanými.

Po čase se paní Polexina rozhodne, že děti pošle na převýchovu ke svému příbuznému do Prahy. Zde nejsou vřele vítáni a následně jsou prodání do poddanství k sládkovi Březinovi. Tomáš začne pracovat na vinicích, kde se setkává se zastánci husitské víry. Helenka se dostává k příbuzné sládka Březiny, paní Lerchové, kde je s donucením převychovávána na katolickou víru.
Na podzim se Helenka od skaleckého Žida dozví, že její otec se úspěšně dostal za hranice a plánuje jejich odjezd do ciziny. Tuto zprávu přijme Tomáš a Helenka s nadšením.
Během služby u paní Lerchové se Helenka seznámí s jejím vnukem Jiřím. Jiří studuje filozofickou školu, chodí za svými přáteli Hubátiem a vášnivým sběratelem knih deklamátorem Svobodou.

Život poklidně plyne dál až do doby, kdy se do Helenky zamiluje Jiří a ve společnosti se netrpělivě očekává svatořečení Jana Nepomuckého. Do Prahy přijíždí jezovita Mateřovský, který má jediný cíl, zcela vymýtit husitskou víru v Praze před svatořečením Jana Nepomuckého. Proto na základě podezření se vydá s ostatními jezovity do vinic, kde se mu podaří překvapit vinaře při husitské bohoslužbě. Při následném útěku se podaří Tomášovi spolu s Vostrým vytratit z vinic. Snaží se přemluvit Helenku, aby se k nim připojila a utekla s nimi do ciziny za otcem. Ta ale odmítne kvůli lásce k Jiřímu.

Jiřího přítel Svoboda má velké problémy, jelikož ho navštívil hledaný Vostrý, kterého zrovna zahlédl Jiří. Proto pojme podezření, že Svoboda má něco společného s husitskou vírou. Svoboda se ho snaží uchlácholit půjčenými nábožnými knihami. Mezitím k deklamátorovi přijíždí jeho neteř, která mu oznamuje, že jeho bratra zavřeli do vězení, protože se veřejně přihlásil k husitské víře a tvrdil, že svatořečení Jana Nepomuckého je na základně smyšlených zázraků uzdravení. Svoboda odjíždí za svým bratrem, jenž čeká na popravu.

V rodině Březinů se rozhoduje, jaké povolání si zvolí Jiří. Otec ho nutí k profesionální dráze kněze, což se nesetká s Jiříkovým nadšením. Stále miluje Helenku. Ona si ale uvědomí, že nikdy nebude spokojeně žít v manželství s Jiřím.

Proto přijme nabídku otce, který pro ni přijel a spolu odchází za Tomášem do ciziny. Deklamátor Svoboda se vrací z popravy svého bratra a umírá na mrtvici při odhalení další husitské bohoslužby. Poté se v ulicích Prahy oslavuje svatořečení Jana Nepomuckého.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 27.05.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-F. L. Věk (všechny díly), F. L. Věk (všechny díly) (2), F. L. Věk (všechny díly) (3)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2), F. L. Věk - díl I. (3), F. L. Věk - díl I. (4), F. L. Věk - díl I. (5)
-F. L. Věk - díl I., II., F. L. Věk - díl I., II. (2), F. L. Věk - díl I., II. (3)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6), Filozofská historie (7), Filozofská historie (8), Filozofská historie (9), Filozofská historie (10), Filozofská historie (11), Filozofská historie (12), Filozofská historie (13), Filozofská historie (14), Filozofská historie (15), Filozofská historie (16)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3), Lucerna (4)
-Na dvoře vévodském
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-Poklad
-Proti všem, Proti všem (2)
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3)
-Psohlavci (rozbor)
-Růžový palouček (Staré pověsti české), Růžový palouček (Staré pověsti české) (2)
-Skaláci, Skaláci (2), Skaláci (3), Skaláci (4)
-Smutná místa (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české, Staré pověsti české (2), Staré pověsti české (3), Staré pověsti české (4), Staré pověsti české (5), Staré pověsti české (6), Staré pověsti české (7), Staré pověsti české (8), Staré pověsti české (9), Staré pověsti české (10), Staré pověsti české (11)
-Temno
-Vojnarka
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3), Z Čech až na konec světa (4), Z Čech až na konec světa (5), Z Čech až na konec světa (6)
-Zahořanský hon
Čítanka-Bílá paní (Staré pověsti české)
-Blaničtí rytíři (Staré pověsti české)
-Boží soud (Staré pověsti české)
-Dívčí válka (Staré pověsti české)
-Domů a jiné obrázky
-Durynk a Neklan (Staré pověsti české)
-F. L. Věk - díl I., F. L. Věk - díl I. (2)
-F. L. Věk - díl II., F. L. Věk - díl II. (2)
-F. L. Věk - díl III.
-F. L. Věk - díl IV.
-F. L. Věk - díl V.
-Filozofská historie, Filozofská historie (2), Filozofská historie (3), Filozofská historie (4), Filozofská historie (5), Filozofská historie (6)
-Kutnohorští havíři (Staré pověsti české)
-Libušina proroctví (Staré pověsti české)
-Lucerna, Lucerna (2), Lucerna (3)
-Lucká válka (Staré pověsti české)
-Na formance
-O Bivoji (Staré pověsti české)
-O Bruncvíkovi (Staré pověsti české)
-O Čechovi (Staré pověsti české)
-O Janošíkovi (Staré pověsti české)
-O králi Ječmínkovi (Staré pověsti české)
-O králi Svatoplukovi (Staré pověsti české)
-O Křesomyslu a Horymírovi (Staré pověsti české)
-O Krokovi a jeho dcerách (Staré pověsti české)
-O Libuši (Staré pověsti české)
-O Přemyslovi (Staré pověsti české)
-O staré Praze (Staré pověsti české), O staré Praze (Staré pověsti české) (2), O staré Praze (Staré pověsti české) (3), O staré Praze (Staré pověsti české) (4), O staré Praze (Staré pověsti české) (5), O staré Praze (Staré pověsti české) (6), O staré Praze (Staré pověsti české) (7), O staré Praze (Staré pověsti české) (8)
-O Žižkovi (Staré pověsti české)
-Opatovický poklad (Staré pověsti české)
-Praporec sv. Václava (Staré pověsti české)
-Proroctví Havlasa Pavlaty (Staré pověsti české)
-Proroctví slepého mládence (Staré pověsti české)
-Proti všem
-Psohlavci, Psohlavci (2), Psohlavci (3), Psohlavci (4), Psohlavci (5)
-Různá proroctví (Staré pověsti české)
-Růžový palouček (Staré pověsti české)
-Sibylina proroctví (Staré pověsti české)
-Staré pověsti české (celá kniha / e-book)
-Temno
-U nás, U nás (2)
-Úvod (Staré pověsti české)
-Z Čech až na konec světa, Z Čech až na konec světa (2), Z Čech až na konec světa (3)
­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Jirásek - Temno







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)