ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Mrštík Alois (*14.10.1861 - †24.02.1925)

   
­­­­

Rok na vsi

Říjen: V chudé vsi Habrůvce se otvírá podzimní sezóna. Vesnicí táhne vůně z trnkových povidel, nesou se písně rekrutů; budou volby stárků, chasa staví máj. Hody trvají tři dny a neobejdou se bez rvaček. Ze zámku odjedou hosté i s pověstnou hraběnkou Gustou. Vystupují zde typické vesnické figurky: hospodský a zároveň obchodník Rybář, krejčík Studýnka, hajný Kuchyňka a vesnická Mesalina Vrbčena.

Listopad: Po smutných dušičkách chodí po dědině Líšeňky a skupují máslo, vejce, drůbež. Kluci vyhánějí koně s pastvy. Vrbčeně prodávají zadluženou chalupu; je pořádán hon. Vesnický kovář je dobrý chlap, pracovitý, ale mívá pijácké dny.

Prosinec: Habrůvku navštíví exekutor, který je rozčarován z bytových poměrů ve vsi. Děti se těší na Mikuláše. Za vlhkého zimního počasí, kdy se kvůli blátivým cestám nedá hnout z domu, se dere peří. Ves se baví útěkem Vrbčeny s Rybářem, prý do Ameriky. Ti se však brzy vrátí. Na vánoce sehrají sestry s dětmi v klášteře divadlo, při čemž jsou děti obdarovány. Ve vsi se koleduje, ale občané slaví svátky po svém - pijou. Na Silvestra k nim farář ostře káže.

Leden: Po obvyklých přáních na Nový rok vyměňuje čeleď služby a sedláci rozvažují nad špatným finančním stavem. Dědinou prochází žid-kůžkář. Nastává tuhá zima. Obecní bilance dopadla bídně.

Únor: Vesnice se účastní v kostele hromnic. Masopust je zase doprovázen maškarními průvody a nesmírným pitím, kterému propadla i kostelníkova rodina. Vesnici je na obtíž mnoho tuláků.

Březen: Kvůli opilství upadají nejen statky, ale i mravy mládeže; už i mládež je nucena krást. O velikonocích chodí děti se Smrtkou, řehtačkami, na líbání kříže, na vzkříšení a na šlehačku. Sedláci ořou, sejí a sluky táhnou krajem.

Duben: Chasníci jdou zase k odvodu a znovu se pije. Nejbídnější část dědiny je rasoviště. Obyvatelům říkají "socialisté". Tam žije nejhorší sebranka, která krade - například švec Grňa. Dokud byl cukrovar a pivovar, bývalo lépe. Nyní chodí lidé z dědiny do světa za zednickou prací. Na jaře bývá hodně svateb, při kterých babky "zalikují".

Květen: Přijíždí Frau Ebr, "Direktorswitwe", která navrhne občanům, že jim zřídí školu pro děvčata v klášteře místo jesliček a zahrádky pro malé děti. Představená kláštera se nesnáší s Ebrovou a oblíbené sestry musejí pryč, aby byly nahrazeny sestrami jiného řádu.

Červen: Na sv. Trojici se koná nejkrásnější pouť do Borové. Pak je slavné Boží tělo, kterého se účastní naposled sestry. Farář má potíže se zpustlými občany. Nastává práce se senosečí, chudí chodí do lesa na houby a na jahody, také se hodně pytlačí. Rybář bude brzy v koncích se svým majetkem.

Červenec: Dozrávají třešně a je pouť na Velehrad. Úroda je překrásná. Ve vsi je opět několik nepěkných příhod, ale farář je zdětinštělý a nestará se už o ně.

Srpen: Nové sestry se nastěhují do kláštera. Lidé chodí na panské na práci; vyhoří panské stohy. Rybář se oběsí v lese a je pohřben mezi sebevrahy.

Září: V září slouží farář zvláštní mši v hraběcí hrobce, v borovém háji.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

­­­­

Diskuse k výpisku
Alois Mrštík - Rok na vsi







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)