ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

­­­­

Deník Anny Frankové (16)

  • v nakladatelství Triáda vyšlo pod názvem Deník
  • další názvy českých překladů: Deník Anne Frankové nebo Zadní dům

Deník v dopisech si Anne Franková vedla od 12. června 1942 do 1. srpna 1944. Psala si ho jen pro sebe až do chvíle, kdy na jaře 1944 vyslechla z vysílání londýnského rádia Oranje projev nizozemského exilového ministra školství. Vyzýval, aby lidé po skončení války shromáždili a zveřejnili všechna svědectví o utrpení nizozemského lidu za německé okupace. Jako příklad uvedl mimo jiné deníky. Pod dojmem tohoto projevu se Anne Franková rozhodla, že po válce vydá knihu. Základem k ní měl být její deník...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Triáda v Praze roku 2006 (2. vydání tamtéž). Z holandského originálu Het Achterhuis s přihlédnutím k německému překladu přeložili Miroslav Drápal a Michaela Jacobsenová. Počet stran: 262. ISBN: 80-86138-81-X.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Annelies Marie "Anne" Franková uprchla v roce 1933 s rodinou z Německa do Amsterodamu. Od července 1942 do srpna 1944 se rodina skrývala v zadní části domu, který dřív patřil otcově firmě. Po zatčení byla rodina deportována do koncentračních táborů v Německu a Polsku, přežil jen otec. Anne zahynula v Bergen-Belsenu na tyfus. Po válce Annin otec deník pomohl vydat, byl přeložen do několika jazyků a zdramatizován.

OBSAH:

Celý příběh je vyprávěn formou deníku z pohledu malé Anne Frankové, jež patří mezi holandské Židy. Spolu se svojí starší sestrou Margot žijí u maminky a tatínka, kteří pocházejí z poměrně bohatých rodin.

První část se týká doby ještě před jejich ukrýváním. Anne popisuje svoji školu, kamarády, první lásku - Petera Schiffa. Jednoho dne však k Frankovým přijde předvolání k transportu ze strany Němců, kteří obsadili Holandsko, v němž celá rodina žije. Anniny rodiče tušili, že něco takového nastane, proto pro ně již delší dobu zařizovali úkryt v zadní části firmy Annina otce na drcení koření, kam se také narychlo přestěhovali. Po týdnu, kdy Frankovi bydleli v tzv. zadním domě sami, se k nim přistěhovala ještě jedna rodina - pan, paní a Peter van Daanovi, kteří bydleli v horním patře.

Anne deníku popisuje, jak v zadním domě žili, kde kdo spal, jaké měl povinnosti, kdy museli být úplně potichu, aby na ně někdo nepřišel. Vypráví deníku, který si pojmenovala jako Kitty a který dlouho nazývá svou jedinou přítelkyní, o hádkách mezi obyvateli tohoto malého prostoru, o svých pocitech, jak se postupně vzdaluje matce a přibližuje otci. Občas se v Anniných zápiscích objevuje politická situace tehdejší doby, a to nejen z Holandska. Anne se učí čtyři jazyky (francouzštinu, holandštinu, angličtinu a němčinu), zajímá se o řeckou a římskou mytologii, rodokmeny panovníků a filmových hvězd.

Po pár měsících se obě rodiny domluví a kvůli dostatku místa přijmou ještě pana Düssela, jenž poté bydlí s Anne v pokoji, ta ho však po čase začíná nesnášet a ve spoustě zápisů jej napadá.

Po nějaké době se sblíží se synem van Daanových, Peterem, ve kterém nalezne nejlepšího přítele a zamiluje se do něj.

Poslední zápis z deníku je 1. srpna 1944.
4. srpna do zadního domu vtrhne tzv. zelená policie a Židy zajme, vsadí do vězení a nakonec pošle posledním transportem z Holandska. Všichni obyvatelé vesměs zahynou v koncentračních táborech, až na Annina otce, který se rozhodne splnit dceři přání a pomůže vydat její deník jako knihu.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Annelies Marie "Anne" Franková - 13letá dívka; menší, černovlasá, svéhlavá, výřečná; její osobnost se během dvou let velmi změní; hodně myslí na budoucnost, touží po svobodě
Margot Franková - sestra Anne; sečtělá, milá, dobrosrdečná, slušně vychovaná
Edith Franková - matka Anne; popisována jako nechápavá; odtažitá; Anne k ní přestane cítit lásku
Otto "Pim" Frank - táta Anne; milující, přejícný, skromný
paní van Daanová - rýpavá, vznětlivá; neustále má potřebu se hádat, vždycky má pravdu, neustupuje; nadává na výchovu Anne; neustále někoho napomíná a opravuje
pan van Daan - moc se neprojevuje; ke konci se neustále hádá s manželkou
Peter van Daan - tichý, málomluvný, statečný; nerad studuje; zamiluje se do Anne
Albert Düssel - ze začátku milý, později sobecký, nedělí se, stěžuje si, hamoun; poměrně hloupý

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

  • deník (v podobě krátkých zápisů)
  • chronologická kompozice
  • ich-forma (vypráví sama Anne)
  • děj se odehrává v Holandsku od 12. června 1942 do 4. srpna 1944 (poslední zápis v deníku je datován k 1. srpnu 1944)
  • dílo popisuje situaci Židů během 2. světové války

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

  • spisovný jazyk
  • přirovnání
  • zdrobněliny, přísloví
  • barvité popisy
  • častá přímá řeč
  • uvádění literárních děl

TEMATICKÝ PLÁN:

Hlavní téma: ukrývání Židů během 2. světové války
Motivy: ukrývání, láska
Vedlejší témata: hádky, neustálé jedení brambor, studování jazyků

MOJE HODNOCENÍ:

Kniha mě velmi oslovila, obdivovala jsem Anne, připadala mi na její věk velmi vyspělá. Líbilo se mi, že jednotlivé zápisy byly poměrně krátké, proto se kniha dobře četla.

UKÁZKA:

"Milá Kitty,
jsem vzteky bez sebe, ale nesmím to dát najevo. Chtěla bych dupat, křičet, zatřepat matkou a nevím co ještě za špatná slova, výsměšné pohledy a obviňování, jež se na mě den co den snášejí jako ostré šípy z pevně napjatého luku. Chtěla bych vykřiknout na matku, na Margot, na Düssela, na van Daanovy i na otce: Už mě nechte! Dopřejte mi klid! Copak musím každý večer plakat, až mám mokrý polštář, oči mne pálí a usínám s hlavou těžkou jako cent? Nechte mě! Chtěla bych ze všeho nejraději pryč, pryč od všeho! Ale je to marné. Nemají o mém zoufalství ani zdání! Nevědí nic o ranách, které mi zasazují!"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 19.01.2020

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (16)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)