ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

   
­­­­

Deník Anny Frankové (2)

Tato kniha vypráví příběh dívky Anny. Je to skutečný deník, který si Anna psala za 2. světové války ve svých 13-15 letech. Byla Židovka, celým jménem Annelise Marie Franková a žila se svými rodiči a sestrou Margot v Amsterodamu. Byli bohatí a žili zde celkem spokojeně až do května 1940, kdy německá armáda napadla Nizozemí. Policie začala s hromadným zatýkáním Židů a Anne a Margot musely nastoupit do školy vyhrazené Židům... Musely si také přišít na oděv žlutou hvězdu.
12. června 1942, v den svých narozenin, dostala Anna od rodičů sešit v černobílých deskách a začala si psát deník. Tímto datem také knížka začíná. Pro Židy přišlo mnoho zákazů - například směli nakupovat jen v určitých hodinách, nesměli jezdit v tramvajích ani ve svých autech a mnoho dalších zákazů. Její rodina zatím tyto zákazy respektovala, ale otec tajně připravoval jejich odchod do tajného úkrytu v zadním traktu budovy, kterou vlastnili.
Každou neděli tajně odnášel do úkrytu potřebné věci. Do svého plánu musel zasvětit i čtyři své spolehlivé zaměstnance, aby jim nosili jídlo a zprávy zvenku. Jejich ukrytí uspíšilo povolání pro sestru Margot k nastoupení do pracovního tábora v Německu. S nimi se ukryla i rodina jejich židovských přátel se synem Peterem. Museli být velmi opatrní, okna byla pořád zatemněná, nesměli mluvit nahlas. Vchod do úkrytu byl přes zvláštní otáčivou knihovnu.
Později se k nim do úkrytu připojil ještě židovský zubař. Žijí zde ve stísněných podmínkách ve strachu z prozrazení. Propukají mezi nimi malicherné hádky a spory. Anna se cítí osamělá, nemá si s kým povídat, proto si vymyslí fiktivní přítelkyni Kitty, které sděluje své pocity, touhy a víru v lepší budoucnost. Anna byla chytrá dívka, hodně četla a učila se. Postupem času se zamilovala do Petera, scházeli se spolu na půdě, kde si povídali.
Poslední zápis v knize je 1. srpna 1944, tím končí deník Anny Frankové.
V závěru knihy jsem se dočetla, že konec jejich života v zadním traktu nastal 4. srpna 1944, kdy jejich úkryt objevila tajná policie a všechny je zatkla i jejich dva pomocníky. Annin deník našla po vyklizení bytu uklízečka, která deník dala Elli Vossenové a Miep Van Santenové, jež ho po válce odevzdaly panu Frankovi.
Anna zemřela roku 1945 v koncentračním táboře v Bergen-Belsenu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Janushenka, 14.02.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)