ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Franková Anna (*12.06.1929 - †asi 1945)

   
­­­­

Deník Anny Frankové (9)

Dokumentární beletristické dílo napsané třináctiletou dívkou, která byla nucena se svými rodiči opustit před rasistickým nacismem Frankfurt a ještě s několika známými lidmi se po dva roky ukrývat v zadním traktu starého obchodního domu v Amsterodamu. V hluboké odloučenosti od světa, v době svého dospívání, sděluje citlivé a vnímavé děvče všechny své úvahy a myšlenky fiktivní přítelkyni, jíž píše dopisy do deníku. Uprostřed rozkladu, chátrání a stoupajícího strachu osmi lidí, kteří nechápou souvislost historického dění, v němž žijí, kteří se úporně drží svých vžitých měšťáckých zvyklostí a očekávají zázrak invaze, v tomto tíživém prostředí mladé děvče přemítá, pozoruje, bojuje s poznáním nových pocitů, a přes všechnu opuštěnost a tíhu bídy nachází víru v dobro, které je v člověku.

HLAVNÍ POSTAVA:

Anna Franková - statečná, obětavá, nebojácná, silná, nezávislá

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Za 2. světové války v zadním domě, Prinsengracht

OBSAH:

Pravdivý příběh začíná 12. 6. 1942, když Anna dostane ke svým narozeninám deník. Zpočátku si do něj píše pocity školačky-Židovky.

Dne 8. 7. 1942 přijde její sestře Margot předvolání. Celá rodina se tedy rozhodne, že se schovají do úkrytu v zadním domě firmy Annina otce, kam si postupně navozili všechny své věci.
Za nějakou dobu k jejich rodině přibyla i rodina Van Daanových a doktor A. Dussel.

Od 9. 7. je Anna zavřená v domě a popisuje své pocity. Ocitá se na dva roky v izolaci, s cizími lidmi, kteří nejsou tak příjemní, jak se zdálo, takže situaci ztěžují neustálé výtky a hádky. Anna píše, jak se může mýt jednou týdně ve velké nádobě a musí být opravdu potichu. Celou dobu je navštěvuje pan Kleinman, pan Kugler, Miep a Bep, kteří jim nosí jídlo, staré oblečení a všechny potřebné věci.

Dne 4. 8. 1944 před domem zastaví auto SS a všech osm Židů je zatčeno a odvlečeno do koncentračních táborů, kde dříve či později umírají, jen krátkou dobu před koncem války - Anna na tyfus. Přežije pouze její otec, jenž jí splní přání a vydá její deník v upravené verzi.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice působivá knížka. Anna popisuje všechno své trápení, každou svou těžkost a je škoda, že zemřela jen měsíc před osvobozením tábora. Je hrozné, co tam s Židy dělali. V knize je to přesně popsané. Všem závidím jejich nebojácnost a sílu dál bojovat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Michaela Matejkova, 28.03.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Anna Franková - Deník Anny Frankové (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)