Slavné Čechovovo drama o prázdnotě života a nesplněných tužbách.
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:
Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2005 (2. vydání). Z ruského originálu
Tri sestry (Три сестры) přeložil Leoš Suchařípa. Počet stran: 82. ISBN: 80-86216-61-6.
ÚVOD:
Celé
drama je rozděleno do čtyř dějství. Děj se odehrává na ruském maloměstě v domě Prozorovových. Hlavními hrdinkami jsou tři sestry (Olga, Máša, Irena) a jejich bratr (Andrej Sergejevič Prozorov).
Dějové linie bychom zde asi těžko hledali, spíše je zajímavá ta hloubka myšlenek a samotná psychologie postav. Neustále se zde, ať už otevřeně nebo zpovzdálí, řeší nějaké problémy a nevyřčené otázky. Ať už je to nutnost pracovat, kterou Irena nikdy nepoznala a chce odteď pracovat, protože práce naplňuje, nebo je to otázka bytí a nabytí štěstí, o čemž často filozofuje Veršinin, že lidé budou šťastni až za strašně moc let, až tu nikdo z nich již nebude, anebo je to neustálá touha odjet zpět do Moskvy, kterou pociťují všechny sestry. Tyto věci, které hlavní aktéry dělají tak nešťastnými, jsou asi právě tím hlavním, o co v celé knize jde. Proč o tom pořád jen filozofovat a říkat, že to nejde, když se o to nepokusím? Proč se jen tak nesbalí a neodjedou do své milované Moskvy, kde již dříve žili? Proč popírat to, že můžeme být i my šťastni v realitě, ve které žijeme, jakou si ji uděláme a nečekat na to, až bude "vyšťastněna" pro naše vzdálené potomky?
OBSAH:
Drama začíná v den Irenina svátku, což je také den, kdy jejich otec před rokem zemřel. Všechny sestry bydlí v jednom domě spolu se svým bratrem a následně i jeho manželkou Natašou a jejich dětmi. Také je v jejich domě neustále rušno. Není chvíle, aby zde někdo "neotravoval". Jelikož byl jejich otec dříve vojenským důstojníkem, shromažďují se u nich jako u pravé ruské šlechty lidé z vojenského prostředí (Solený, Rode, Fedotík, Čebutykin, Tuzenbach, Veršinin). Olga je učitelkou/ředitelkou na gymnáziu. Irena neustále střídá různá zaměstnání. A Máša? Máša je manželkou profesora na gymnáziu, ale není v manželství šťastná, a tak si našla náhradu v ženatém Veršininovi, jenž má akorát trápení se svou manželkou, která se stále pokouší o sebevraždu. Irena naproti tomu neví, co má od života chtít, a proto neustále střídá zaměstnání a následně, jak jí již sestra Olga poradila, se zasnoubí s baronem Tuzenbachem. Ovšem o Irenu stojí i štábní kapitán Solený, jehož však Irena nechce, a proto se o Irenu spolu s baronem "poperou". Dojde k souboji, kdy baron Solenému podlehne. Irena těsně před odjezdem do Moskvy zůstává opět sama. Mezitím se na vyšších místech rozhodne, že vojsko z městečka bude přesunuto do Polska. A s nimi odchází i Veršinin, takže Máša zůstává rovněž opuštěna, pouze se svým manželem, kterého již nemiluje. A jejich bratr? Andrej již svou manželku také tolik nemiluje. Nataša si dělá, co chce a všem jen rozkazuje. Andrej - kvůli problémům v práci a kvůli tomu, že nedosáhl takových míst, jakých by si jeho otec přál a také kvůli problémům doma - začne pít a hrát. Prohraje jejich dům a nesmírně se zadluží. Nakonec je to Olga, která neměla nejvydařenější život a která dává svým sourozencům naději. "Všichni budeme vědět, proč žijeme."