ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Lustig Arnošt (*21.12.1926 - †26.02.2011)

­­­­

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou

Knihu napsal spisovatel během jedné noci. Vychází ze dvou skutečných událostí. V roce 1943 zajali Němci na Sicílii skupinu židovských podnikatelů a pod záminkou, že je vymění za své zajaté důstojníky, od nich získali kontakty na jejich peněžní konta v neutrálních zemích a poté je zabili. Druhou událostí byl osud mladé a krásné polské herečky, která při cestě do plynové komory vytrhla německému důstojníkovi a zastřelila ho. Lustig oba tyto příběhy skloubil do svého románu.

Dvacet židovských obchodníků, kteří emigrovali před válkou do Ameriky, zajali Němci v obsazené Itálii a převezli do zajateckého tábora. Tam se jich ujímá Němec Bedřich Brenske, velitel tajného oddělení, který dostal za úkol vymámit z nich co nejvíc peněz, které mají uložené na švýcarských kontech pod slibem deportace do USA. Herman Cohen se stane mluvčím obchodníků a slituje se nad mladou polskou židovkou Kateřinou Horovitzovou, která jde s rodinou (s otcem, matkou, šesti sestrami a dědečkem) do transportu. Cohen slyšel, jak říká, že nechce umřít a v dané chvíli a za dané situace mu to přišlo natolik zvláštní, že si ji vyžádal z transportu s tím, že bude platit i za ni a i Kateřina bude transportována do Ameriky.
Brenske souhlasí, aby se ke skupině obchodníků připojila za sto tisíc franků.

Kateřina byla mladá a krásná, skoro dítě, studovala tanec a Cohenovi se tak zalíbila, že ji nechal šít šaty a kožich, aby na deportaci byla dostatečně vybavena.

Pod záminkou, že skupina obchodníků bude vyměněna za zajaté německé důstojníky, jsou naloženi do vlaku a jedou směrem na Hamburk, kde má být přistavena loď. Cestou pod záminkou, že nastaly nečekané potíže a výdaje, láká Brenske z obchodníků další velké sumy peněz. Někteří již tuší, že se svobody nedočkají a že je na nich páchán velký podvod.

Potíže jsou i s Kateřinou, nemá americký cestovní pas, a aby ho mohla získat, musí si vzít Cohena. Oba s tím souhlasí a podle Brenskeho se proto musí vrátit zpět do tábora, kde je polský židovský rabín oddá. Pochopitelně za všechno se musí Brenskemu zaplatit.

A opět se vydávají vlakem do Hamburku, Brenske požaduje další peníze i od příbuzných Židů, pro ty se musí znovu vrátit zpět do tábora. Trasa transportu se mění, nejedou přes Německo, ale přes Švýcarsko, kde měli obchodníci svá konta. Peníze z kont již má ale Brenske, proto pouť může skončit.

Na hranicích se Švýcarskem jim Brenske řekl, aby se všichni svlékli a šli do očistné místnosti, aby se zbavili nečistot. Tam, do té doby naprosto nevinná a naivní Kateřina pozná, že je konec, že již nemají žádnou šanci a když má nahá tančit před německým vojákem, vytrhne mu zbraň a dva vojáky zastřelí. Brenske zastřelí Kateřinu i ostatní obchodníky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 21.12.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arnošt Lustig - Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)