ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)

­­­­

Kladivo boží

Kladivo boží je další z řady Clarkových sci-fi příběhů, z nichž nevybočuje vůbec ničím. Má stejný styl a také stejné prvky. A co je důležité - neliší se od nich ani svou poutavostí a tím, jak k sobě dokáže čtenáře připoutat.
O čem tedy Kladivo boží je. Ve stručnosti jde o to, že se k Zemi blíží obrovský meteor trefně pojmenovaný Kali a hrozí naprosté zničení nejen lidské civilizace, ale i člověka jako živočišného druhu. Naštěstí je tady projekt Vesmírná ochrana a kapitán Singh s lodí Goliáš, kteří Zemi víceméně zachrání. V knize je toho ale o něco víc. Hned ze začátku je v ní popis několika katastrof způsobených dopady meteoritů na Zemi od vyhynutí dinosaurů až po Tunguzku. Dále je zde povídka o maratónu na měsíci, který jako mladý student vyhrál právě Singh. Samotný příběh o boj s Kali je až v druhé polovině knihy.
Kladivo boží je podle mě velice dobře napsaná kniha (jak už to až na pár výjimek u Clarka bývá). Alespoň mě docela zaujala, protože v ní jde o problém, kterému bude Země dříve nebo později čelit. Ani zde nejsou kdovíjaké výdobytky techniky jako cestování nadsvětelnou rychlostí apod. Samozřejmě, že pokrok je znát na každém rohu, protože děj knihy je zasazen do 22. století, jde ale o rozumný pokrok. Tohle všechno navozuje iluzi, že kniha se tak trochu týká i nás. A myslím, že toho chtěl Clarke dosáhnout - varovat lidstvo před nebezpečím meteorů, které bezesporu hrozí už od počátku dějin a bude tady stále. Touto knihou jakoby vyzývá lidstvo, aby bylo připraveno, až si nějaký zatoulaný vesmírný kámen usmyslí, že si zaletí na výlet k lidem.
V začátku jsem napsal něco o stejných prvcích Clarkových sci-fi. O co se ale jedná? Je to docela jednoduché. Clarke až na výjimky (Zpěv vzdálené Země, 3001: 4. Odyssea) zasazuje své romány do doby nepříliš vzdálené od současnosti - přibližně o sto až pět set let. Také se drží současných fyzikálních zákonů. Takže žádné cestování rychlostí deset krát větší než rychlost světla, žádné teleportace jako v seriálu Star Trek atd. Tím se liší například od románů Isaaca Asimova, ve kterých jsou podobné "srandičky" běžné. Tím samozřejmě nechci říci, že by Asimov byl horší spisovatel, ale jen to, že mají odlišný styl.
V Kladivu božím mě zaujala ještě jedna věc. Jedná se o onu povídku o měsíčním maratónu. V ní se mladý Singh připravuje na svůj závod na 42 kilometrů. Tento závod ale není ani tak o fyzické zdatnosti účastníků. Spíš v ní soupeří různé univerzity jak z Měsíce tak ze Země v kvalitě svých skafandrů. Je přece všeobecně známo, že na Měsíci namůže každý pobíhat jak se mu zlíbí jen v tričku a šortkách. Záleží tedy právě na skafandru, jestli závodník vyhraje nebo ne. Na Měsíci se taky nemůže běžet stejným stylem jako na Zemi, protože je na něm pouze šestinová gravitace. Závodníci se tedy pohybovali obrovskými skoky až deset metrů vysokými. Všechny tyto prvky Clarke spojil do této vedlejší povídky a vytvořil tak docela zajímavý vedlejší příběh. Někomu by se mohlo zdát, že tak odbíhá od tématu srážky Země s meteorem. Je to sice pravda, ale proč ne? Mě osobně se to docela líbilo.
Ještě na jeden typický prvek jsem ale zapomněl a přitom se objevuje v každé knize. Lidstvo totiž osídlilo Měsíc a Mars. Není to nic divného a už dnes se s tím počítá. Je ale příjemné číst o výletech např. na Olympus Mons a říkat si, jaké by to bylo, kdyby se to stalo ještě za mého života.
Takové je tedy Kladivo boží, pěkné čtení a zároveň důrazné varování před hrozbou, která číhá někde ve vesmíru. Tato hrozba je jako časovaná bomba, na které pomalu tikají sekundy. A až bude na jejích hodinách nula, bude jí lidstvo připraveno čelit?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lingvik, 08.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - Kladivo boží







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)