Menu
Clarke Arthur Charles (*16.12.1917 - †19.03.2008)
Návrat Rámy (Ráma)
- spoluautorství Gentry Lee
- díl v sérii: 2 (předchozí: Setkání s Rámou; následuje: Zahrada Rámova)
Po více než sto letech od posledních událostí dochází opět k přiblížení kosmické lodi k Zemi a výpravy vstříc neznámému tělesu se ujímá armáda. Kosmonauti mají za úkol podmanit si neznámou loď, a když se několika z nich podaří do lodi proniknout, najdou zde zcela jiný svět a úplně odlišné živé tvory. Přes dramatická dobrodružství se nakonec pozemšťané s těmito tvory natolik seznámí, že nakonec pomohou zachránit jejich civilizaci před vojenskou hrozbou ze Země. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2009 (2. vydání). Z anglického originálu Rama II (Rama) přeložil Martin Verner. Počet stran: 479. ISBN: 978-80-7384-242-0. STRUČNÝ DĚJ: "Rámané dělají všechno trojmo." Takto končila první kniha rámánské tetralogie Setkání s Rámou. Ve zkratce šlo o to, že do sluneční soustavy přiletěla více než obrovská cizí kosmická loď nazvaná Ráma. V té bylo vše uděláno trojmo, a tak proto i lidé usuzovali, že přiletí ještě další dvě lodě. A právě tady, na sklonku dvaadvacátého století, začíná druhá kniha Návrat Rámy. Hned, jak byla druhá loď objevena, začíná příprava výpravy. Během té se však začnou stávat zvláštní nehody a zahynou tři lidé. Jedna z účastníků výpravy, Nicole des Jardinsová, poté postupně začne přicházet na četná tajemství úžasné vesmírné lodi a společně s dalšími dvěma kolegy nakonec odvrátí Rámovu zkázu. V závěru příběhu všichni tři odlétají v útrobách mimozemského plavidla ven ze solárního systému vstříc nekonečným dálavám vesmíru. POSTAVY: To bylo stručně o ději. Teď ale o tom, s kým se vlastně čtenář v knize setká. Skoro celý děj se točí kolem několika účastníků Newtonovy expedice (podle názvu lodi, v které se tito lidé dostali k Rámovi). Je složena z příslušníku mnoha národností - jak lze také v době za dvě stě let očekávat. Je v ní Američan, Japonec, Rus, Maďar, Francouzka, Italka atd. Nejdůležitější je však jen jedna osoba - již dříve zmiňovaná Francouzka Nicole. Její život je v knize už od dětství velice pečlivě vylíčen stejně jako její rodina. Snad ještě více se dvojice autorů (Na knize pracoval Clarke s Gentry Leem - pozn. redakce) zaměřila na její charakter. Důležité, ale už méně, jsou ještě dvě další postavy: Richard Wakefield a Michael O'Toole.
Celkem je však postav v celé knize až neobvykle mnoho. Je to zapříčiněno tím, jak spisovatelé popisují detailně okolí a rodiny hlavních postav. VLASTNÍ HODNOCENÍ: Tímto jsem už i načal důvod, proč mě knihy Arthura C. Clarka tak přitahují. Není to jen bezduché popisování utopických technických zázraků bez řádného nápadu. Tento muž vtiskne své knize ještě něco navíc. Je to náhled a kontrola vědce, v tomto případě umocněná ještě přítomností Gentryho Lee, jenž pracoval v NASA a účastnil se projektu Gallileo. A nejen to. Přemýšlí i o náboženských otázkách (v této knize postava generála O'Toola), o smyslu lidského bytí a úloze člověka jako jedné zanedbatelné civilizace ve vesmíru. Uvažuje o tom, jací jsme, proč tu jsme, jak dlouho tu budeme, co ještě vymyslíme apod. Popisuje kladné i stinné stránky lidstva v globálním pojetí. Dokumentuji to ukázkou z knihy: To když Ráma změnil směr přímo k planetě Zemi a hrozí, že dojde ke srážce, velevážení členové jakési komise bez dlouhých okolků seženou šestnáct atomových střel a hurá na ně!
To ale pořád není vše. V knize je přítomna i jistá porce mystična. To vstupuje do knihy skrze hlavní hrdinku Nicole des Jardinsovou. Její matka byla totiž příslušnicí jednoho z mnoha afrických kmenů. V tomto smyslu je důležitá i postava kmenového šamana Omeha. Díky magickým silám se Nicole podaří přežít ve chvíli, kdy je smrt téměř nevyhnutelná.
Zkrátka a dobře, Clarkovy knihy jsou právem řazeny mezi vrcholná díla světové sci-fi. Jeho knihy jsou naprosto odlišné od toho, čemu já neříkám vědeckofantastická literatura. Tím myslím bezduché příběhy, ve kterých se udatný hrdina prohání ve vesmírných lodích všech druhů, s laserovou pistolí v ruce likviduje hromady krvežíznivých mimozemšťanů a nakonec ze všeho vyjde bez jediného škrábnutí (zná někdo film Flash Gordon?). Právě tohle není styl Arthura C. Clarka. Ten podrobně popisuje filosofické problémy, dilemata a myšlenkové pochody jednotlivých postav. Většinou vychází z toho, co už lidstvo zná nebo co v brzké budoucnosti pozná. V knihách navozuje atmosféru tajemna (žádné hromady marťanů se nekonají) a napíná čtenáře až do poslední stránky. Toto je styl jedné z legend světové sci-fi literatury - Arthura C. Clarka.
Zdroj: Lingvik, 05.04.2004
Související odkazy
Čítanka | - | Hlídka (Oceánem hvězd) |
- | Hluboké pastviny | |
- | Ostrov delfínů | |
- | Zbrojní horečka (Oceánem hvězd) | |
- | Zpěv vzdálené Země |
Diskuse k výpisku
Arthur Charles Clarke - Návrat Rámy (Ráma)
Aktuální pořadí soutěže
- Do soutěže se prozatím nezapojil žádný soutěžící.
- Přidejte vlastní práci do naší databáze a staňte se vítězem tohoto měsíce!
Štítky
smrt hippodamie hrabě monte Eldest to snad není pravda Tolkien Škutina barva pleti Morytáty a legendy věta podmětná Lanczová vítězný oblouk Roalda Dahla dějový popis Brabcov s lodí jež dováží Vejce Záhir percy bysshe safari postup popisný predjari Dobrovsk přechodník lexikografie brigády pirátský poklad Jana štroblová ctnost pam maturitu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 705 956 394
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí