Menu
Woodová Barbara (*20.04.1947)
Panenky z ráje
DOBA A MÍSTO DĚJE: Část I - 1945, Egypt
Část II - 1952, Egypt
Část III - 1962, Egypt
Část IV - 1966-1967, Egypt
Část V - 1973, Egypt, jižní Kalifornie
Část VI - 1980, Egypt
Část VII - 1988, Egypt
Epilog - 1993, Egypt DĚJ: Na základě dopisu od právníka přijíždí do Káhiry po mnoha letech dětská lékařka Jasmína Van Kerková, aby projednala záležitosti související s dědictvím. Dopis jí ale ve skutečnosti poslala její babička Amira. Jasmínu rodina před lety zavrhla, ale její otec Ibrahim je nyní vážně nemocný a Amira si přála, aby se s Jasmínou usmířil. Obě ženy se setkaly v hotelu Nile Hilton a navzájem si vypověděly tajemství své rodiny... Část I
V Káhiře v ulici Panenek z ráje žijí v krásném domě z poloviny devatenáctého století příslušníci rodiny Rašídů. Srdcem celé rodiny je moudrá Amira Rašídová, vdova po pašovi Alim Rašídovi. Čas od času trpí nočními můrami, v nichž se jí zdá o jakémsi princi a přepadení tábora. Nepamatuje si na své rodiče, ale část dětství prožila v harému U perlovníků. Odtud ji jako třináctiletou odvedl Ali Rašíd a oženil se s ní.
Amiřin nejstarší syn Ibrahim, osobní lékař krále Faruka, očekává narození svého prvního dítěte. Doufá, že to bude syn, jak si to přál jeho otec. Ibrahimova manželka ale při těžkém porodu zemřela a zanechala mu holčičku Kamélii. Zoufalý Ibrahim proklel Boha, protože dítě není chlapec. Aby zapomněl na své trápení, odjel na Francouzskou Riviéru, kam doprovázel krále.
Nejmladší Amiřina dcera - dvacetiletá Nefissa - přišla před několika měsíci o manžela, který zahynul při autonehodě. Nefissa zůstala sama s dvěma dětmi - starším Omarem a mladší Tahjou - a malou nadějí, že by se mohla znovu provdat. Zoufale toužila po lásce a náhoda jí přála. Zamilovala se do britského poručíka a podařilo se jí s ním blíže seznámit a strávit s ním noc. Poté ale musel odjet a Nefissa ho už nikdy neviděla.
Ibrahim se po několika měsících vrátil z cest a přivezl si s sebou novou manželku Alici, dceru anglického šlechtice. Alice Ibrahimovi porodila dceru Jasmínu, ale další těhotenství skončila potratem.
Ibrahim se domníval, že za to, že má jen dcery, může to, že proklel Boha. Chtěl splnit závazek vůči otci, a tak adoptoval nemanželského syna mladinké žebračky Sahry a dal mu jméno Zachariáš. Sahru zaměstnal jako kuchařku ve svém domě. Část II
Za Alicí přijel do Egypta její bratr Edward Westfall, který skrýval svou homosexualitu. V Egyptě v té době vládly nepokoje proti Britům, za nimiž stálo Muslimské bratrstvo.
Káhira se dostala pod vládu revolucionářů nazývaných Svobodní důstojníci, kteří chtěli svrhnout krále. Propukla revoluce a král raději dobrovolně abdikoval. Později byl Ibrahim zatčen za zločiny proti egyptskému lidu a ve strašlivých podmínkách strávil 6 měsíců ve vězení. Byl propuštěn až v lednu 1953. Z vězení mu pomohla Amira díky vlivu kapitána Rageba, člena Revoluční rady.
Ibrahimův nejlepší přítel - právník Hassan al-Sabir - chtěl mezitím získat Alici pro sebe. Když ho odmítla, pohlavně zneužil jejího bratra, aby se pomstil. Zoufalý Edward pak spáchal sebevraždu! Část III
Tato část knihy se odehrává v období prezidenta Násira.
Děti Ibrahima i Nefissy vyrostly. Dvacetiletý Omar zoufale toužil po sexu; sedmnáctiletá Kamélie se chtěla stát tanečnicí a citlivý Zachariáš byl zamilovaný do své sestřenky Tahji.
Ibrahim podepsal zásnubní smlouvu šestnáctileté Jasmíny s Hassanem. Amira mu ale řekla, že to byl právě Hassan, kdo ho za revoluce udal a dostal do vězení. Ibrahim smlouvu okamžitě zrušil a rozhodl se, že Jasmínu provdá za svého synovce Omara...
Kamélie se tajně dostala na vystoupení egyptské hvězdy - tanečnice Dahiby. Při představení jí předvedla, jak umí tančit a Dahiba ji přijala jako svou žákyni. Kamélie pak ale nešťastnou náhodou uklouzla na schodech a začala krvácet. Amira ji vzala k lékaři, aby jí "obnovil" panenskou blánu. Dívka ale dostala infekci, která způsobila srůsty, a doktoři řekli, že nikdy nebude moci mít děti.
Konala se velkolepá svatba Jasmíny a Omara. Jasmína otěhotněla, ale pak od Omara uprchla poté, co ji uhodil. Narodil se jí syn Mohamed. Manžel ji za útěk potrestal - uvěznil ji v jejich bytě. Až na zásah svého strýce - Jasmínina otce Ibrahima - se začal k manželce chovat lépe.
Kamélie se rozhodla, že odejde z domu a postaví se na vlastní nohy. Dahiba a její manžel Hakim Raouf si ji vzali k sobě. Kamélie začala vystupovat a pomalu získávala popularitu u egyptského obecenstva.
Tahju Amira provdala za ovdovělého vládního úředníka Jamala Rašída. Zachariáš ji ale stále miloval. Část IV
Ibrahim provozoval soukromou praxi a Jasmína mu pomáhala. Toužila stát se lékařkou, ale Omar jí nechtěl dovolit, aby studovala.
Bohatý rod Rašídů se opět dostal do nebezpečí. Hrozilo, že mu vojenská policie jeho zabaví majetek a zatkne všechny muže. Rodina totiž byla na seznamu Návštěvníků úsvitu. Zařídil to Hassan al-Sabir, tajemník ministra obrany Amera, jako pomstu za zrušené jeho sňatku s Jasmínou.
Ibrahim za ním jel, aby ho požádal o vyškrtnutí ze seznamu. Hassan ale za to chtěl Jasmínu, což Ibrahim odmítl. Nezávisle na otci se za Hassanem vypravila i Jasmína. Hassan ji znásilnil a mladá žena bohužel otěhotněla. Svěřila se se svým hrozným tajemstvím Kamélii.
Kamélie se dozvěděla, že Dahiba je ve skutečnosti její teta Fatima, prostřední Amiřino dítě, které Ali Rašíd zapudil. Opovrhoval jí od té doby, co nešťastnou náhodou upadla a došlo u ní k defloraci. Fatima se bouřila a nakonec utekla s bubeníkem, který jí podporoval v tanci. Pak ji ale opustil. Lásku a zázemí našla až u filmového režiséra Hakima Raoufa.
Jasmína netušila, že tetička Nefissa našla v její kabelce Hassanovu adresu a sledovala ji. Myslela si myslela, že Jasmína s ním má poměr. Poté, co se Omar vrátil z Kuvajtu a oznámil, že tam chce přesídlit i se svou manželkou a synem, řekla Nefissa o Jasmínině návštěvě u Hassana Ibrahimovi. Jasmína se musela "přiznat"; domnívala se, že ji zradila Kamélie. Otec ji zapudil a Jasmína byla nucena odejít z domu. V Egyptě ještě porodila Hassanovo dítě, holčičku s deformovanou nožičkou. Ale matka jí řekla, že dítě zemřelo, protože chtěla, aby dcera opustila Egypt. Zařídila jí letenku do Londýna, protože v Anglii měla část dědictví po svém dědečkovi. Holčičky Zeinab se ujala Kamélie a vychovávala ji jako svou vlastní dceru...
Egypt vstoupil do války s Izraelem a tajemník ministra obrany Hassan al-Sabir byl zavražděn. Zabil ho Ibrahim, aby pomstil sebe i svou dceru.
Jasmína z Anglie odjela do USA a začala zde studovat. Část V
Egypt prohrál v šestidenní válce s Izraelem, v níž zahynulo na 15 000 egyptských vojáků...
Spojené státy přerušily diplomatické styky s některými státy na Středním východě a Jasmíně hrozilo, že bude z USA vyhoštěna. Byla přijata na lékařskou fakultu a domů se vrátit nemohla. Díky dědictví po Alicině otci měla zajištěný spolehlivý příjem.
Aby mohla v zemi zůstat, provdala se za svého spolužáka - sympatického Grega Van Kerka. Začala také spolupracovat s doktorem Declanem Connorem z katedry tropického lékařství na překladu příručky pro lékaře v zemích Středního východu do arabštiny... Do Declana se zamilovala, ale protože byl ženatý, jejich vztah neměl naději na pokračování.
Část rodiny Rašídů se nakazila cholerou. Nemoc je sblížila a tak Fatimě (Dahibě) odpustili a přijali ji zpět. Sahra, která nevědomky nákazu zavinila, opustila domov.
Ibrahim se znovu oženil se svou asistentkou a doufal, že s ní zplodí syna. Alici začaly přepadat deprese (stejně jako před lety její labilní matku). Jako útěk od problémů nakonec zvolila sebevraždu - utopila se v Nilu.
Dahiba vydala v Libanonu knihu svých esejů s odvážnými názory na problémy žen v muslimských státech nazvanou "Trest ženy", která byla v Egyptě zakázaná.
Zachariáš, který se zúčastnil války, v níž byl těžce zraněn, se stal velmi zbožným. Náhodou se dozvěděl pravdu o své matce a rozhodl se, že půjde a pokusí se najít matku i svého pravého otce. Část VI
Jasmína s Gregem otěhotněla, ale brzy nato potratila. Uvědomila si, že jejich vztah nemá smysl a rozhodla se pro rozvod. Stala se členkou Nadace Grace Trevertonové a odjela pracovat jako lékařka do utečeneckého tábora v Libanonu.
Mezitím v Egyptě se Kamélie, která se stala velmi slavnou tanečnicí, seznámila se starším novinářem Jakobem Mansúrem, který pracoval v redakci malých radikálních novin a zveřejnil některé její a Dahibiny eseje. Kamélie se do něho zamilovala, a na turné v Evropě, kam odjela, se na něj snažila zapomenout. Jakob byl totiž křesťan a takový sňatek nebyl v jejich rodině vítaný.
Nedlouho potom, co se vrátila do Egypta, vybuchla v redakci Mansúrových novin bomba. Kamélie se za Jakobem hned vydala, vzala ho k sobě domů a strávili spolu noc (Kamélie byla dosud panna).
Pak byli ale oba dva zatčeni jako političtí vězni. Uvězněna byla i Dahiba.
Po atentátu na prezidenta Sadata ale dal nový prezident Mubarak všem politickým vězňům milost. Ibrahim dostal na svobodu i Jakoba a Kamélie zjistila, že je těhotná. Provdala se za Jakoba a narodil se jí syn Nadžib. Část VII
Jasmína pracovala nejprve v Libanonu, poté ji poslali do tábora v Gaze a nyní se vydala do Horního Egypta jižně od Luxoru. Zde působil dr. Declan Connor a Jasmína měla převzít jeho praxi. Jednou si udělali vyjížďku autem a poblíž vesnického hřbitova ve zříceninách svatyně Jasmína našla polomrtvého poutníka. Ošetřila ho, ale muž přesto zemřel. Byl to Zachariáš, který stále miloval Tahju!
Jasmína se sblížila s Declanem, který před pár lety tragicky ovdověl. Plánovali, že spolu odjedou do Skotska. Declan pak ale bez rozloučení odjel sám...
Amira se společně s Zeinab vydala na pouť do Mekky, aby pátrala po své minulosti. V klášteře svaté Kateřiny se jí při pohledu na známé prostředí vrátila paměť. Její otec byl princ největšího arabského kmene. Amira byla zasnoubena princi Abdullahovi. Při návratu z Káhiry byl ale tábor přepaden a osmiletou Amiru prodali do harému bohatého kupce, který ji pohlavně zneužíval. Tento muž byl otcem Hassana al-Sabira!
Dahiba onemocněla rakovinou. Po úspěšné léčbě pro ni rodina uspořádala večírek v klubu Cage d'Or.
Mohamed, kterého neuspokojovala jeho nudná a rutinní práce, se opět připojil k Muslimskému bratrstvu, se kterým koketoval již před lety. Měl umístit výbušninu do klubu Cage d'Or. Netušil ale, že se tam bude konat večírek jeho rodiny. Když se to dozvěděl, běžel ostatní varovat. Povedlo se mu je zachránit, ale zaplatil za to životem. Při výbuchu zemřel i Omar...
Od tohoto incidentu se Ibrahimův zdravotní stav zhoršoval... Epilog
Když si obě ženy navzájem vypověděly své příběhy, vypravily se do domu v ulici Panenek z ráje. Ibrahim své dceři odpustil a usmířili se.
Jasmína zjistila, že Declan opět působí jako lékař v Horním Egyptě. Vyhledala ho tam a vyznali si lásku. Před lety Declan odjel z Egypta tak unáhleně, protože si v hlavně potřeboval srovnat pár věcí týkajících se jejich vztahu. Poté Jasmínu nemohl najít, protože pracovala jako dobrovolnice v Peru. Nakonec se ale setkali a vzali se! :-) HLAVNÍ POSTAVY: Amira - moudrá, spravedlivá, citlivá. Lpí na starých tradicích a ctí tradiční úlohu ženy.
Jasmína - krásná a inteligentní žena. Díky tomu, že ji rodina zapudila, byla nucena postavit se na vlastní nohy a získat samostatnost.
Nefissa - citlivá žena, která kvůli tomu, že nemohla zůstat se svou láskou, zatrpkla a upnula se na své děti. Řídí jim život a snaží se je ovládat.
Ibrahim - inteligentní muž. Neustále trpí pocitem viny, protože nesplnil přání svého otce a nezplodil syna. Zachovává roli muže jako pána rodiny, ale přesto je schopný odpustit své dceři a pomstít její zneuctění. HLAVNÍ MYŠLENKA: Autorka se zabývá především nelehkým údělem egyptských žen, které jsou spoutány islámem, tradicemi a hlavně muži, kteří je považují za svůj majetek.
Naštěstí jejich snahy o emancipaci sice pomalu, ale jistě dosahují úspěchů. VLASTNÍ HODNOCENÍ: Román se mi velmi líbil. Má velice zajímavý, napínavý, dojemný a úžasně propletený příběh. Je mi líto žen, které kvůli islámu a mužům, kteří si zákony vysvětlili po svém, tolik trpí a nemají téměř žádná práva...
"Panenky z ráje" určitě stojí za přečtení, ale pokud mám být upřímný, jiné knihy od Woodové se mi líbily o něco více. Tato kniha má možná až příliš dějových linií a moc postav, občas jsem se v příběhu ztrácel. Také mi trochu vadí podobná "schémata", která Woodová často používá. Takže knihu hodnotím jen jako velmi dobrou; za výborný považuji například "Modrý kámen" či "Lékařku Samanthu".
Zdroj: Kosan, 08.01.2006
Související odkazy
Čítanka | - | Dokonalá Harmonie |
- | Lékařka Samantha | |
- | Panenky z ráje | |
- | Sedm démonů | |
- | Věštkyně | |
- | Volání minulosti |
Diskuse k výpisku
Barbara Woodová - Panenky z ráje
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
prima osl válečné romány adalbert stifter nev kde se cítím nejlíp dvojí+smysl idiomy Humorný příběh bruslařka z jedne kapsy donské povídky pták+ohnivák tutanchamon mravenec xena Bivoj klub rváčů pan Šajvl blobelová magor dětem kontrasty sisi fík cyril sindibád narodni obrozeni galatea vysněný domov godota
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 898 947
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí