ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

   
­­­­

Bez dcerky neodejdu (3)

- vydalo nakladatelství IKAR roku 1992

Kniha Bez dcerky neodejdu je autobiografickým dílem. Jedná se o skutečný příběh Američanky Betty Mahmoodyové, který sama v této knize přesvědčivě popsala. Příběh byl i zfilmován.
Betty žila spolu se svými syny z předchozího manželství Joem a Johnem a se svými rodiči v Americe ve státě Michigan. V místní nemocnici se seznámila s íránským lékařem Moodym, který v Americe studoval a poté zde působil jako uznávaný lékař.
Vzali se a narodila se jim dcera Mahtob. Když Mahtob oslavila své 5. narozeniny, pozvala Moodyho jeho rodina do rodného Íránu. Betty s velikými obavami nakonec svolila k dvoutýdenní návštěvě íránských příbuzných.
Po příjezdu k Moodyho rodině byla Betty šokována otřesnými podmínkami, především hygienickými. Utěšovala se však tím, že se už brzy vrátí domů. Postupně však vyšlo najevo, že Moody přišel v Americe o práci a v Íránu chce zůstat natrvalo. Betty protestovala, avšak Moody jí i Mahtob odebral cestovní pasy, aby nemohly utéct.
Moodyho dřívější povaha se s postupem času stále víc vytrácela. Stával se z něj zase Íránec se všemi zvyky. Začal dokonce Betty zavírat v domě a nedovolil jí ho opustit. Když se jí pak podařilo tajně dostat na americkou ambasádu, zjistila tam, že se do Ameriky může vrátit jen sama bez Mahtob. Ta podle íránských zákonů patří otci - Moodymu. Betty samozřejmě nechtěla svou dceru opustit a vycestovat sama.
Betty i Mahtob prožívaly těžké chvíle - Mahtob byla donucena chodit do íránské školy, bombardování, bezpráví žen, zahalování... Celé tyto dva těžké roky se Betty za pomoci několika přátel usilovně snažila uprchnout z Íránu. Nakonec souhlasila s nebezpečným přechodem přes hory do Turecka. V knize popisuje vyčerpávající cestu v zimě, kdy byla na pokraji sil a myslela si, že už nikdy neuvidí svou zemi, rodinu a ani těžce nemocného otce. Naštěstí se jim hory podařilo překonat a dostali se na ambasádu v Ankaře a odtud do Ameriky.
Po návratu se musela celá rodina přestěhovat a změnit si svá jména, aby je Moody nevypátral.
Kniha má ještě druhý díl, kde Betty popisuje příběhy žen, kterým manželé odvlekli děti do muslimských zemí. V obou knihách se dozvíte o odlišné kultuře východních zemí. Z těchto příběhů ze skutečnosti by se měl každý poučit do budoucna...
Knihu bych doporučila všem, kteří rádi čtou příběhy ze života...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: terulka, 14.02.2006

­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k výpisku
Betty Mahmoodyová - Bez dcerky neodejdu (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)