ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet

Knížka sedmi povídek (Kafkárna, Divní lidé, Anděl, Ingot a ingoti, Zrada zrcadel, Prokopnutý buben, Krásná Poldi), o níž říká autor sám, že "je konstatováním jisté situace, která se nazývá 'obdobím kultu osobnosti'". Zdůrazňuje, že v ní nelze hledat jen odsouzení, neboť připomíná i lidi, kteří "se neodcizili základnímu domovnímu řádu lidského bydlení a kteří už byli hrdinové tím, že nepropadli sémantickému zmatku, ale nazývali věci audálosti správnými jmény a znaky".

Knížka, vydaná v roce 1965, obsahuje sedm povídek situovaných zčásti do pražského Starého města, zčásti do prostředí hutí, patrně kladenských.
Povídky nemají žádný nosný příběh, jsou změtí postřehů, vzpomínek, kusého vyprávění jednotlivých postav. Ty si Hrabal vybírá převážně z dělníků a lidí, kteří jsou mezi dělníky jako dobrovolní, nebo častěji nucení brigádníci. Jsou to převážně bývalí živnostníci, právníci, filozofové a jiní lidé, které bývalý režim postihl za různá provinění, nebo třeba jenom za tehdy nedovolené názory.
Kouzlo Hrabalových povídek je v jeho jazyku, v neobvyklém způsobu vyprávění, v nádherných přirovnáních, kterými dává kouzlo jinak úplně obyčejným věcem. Pro něj je každá nepatrná událost, které si každý jiný sotva všimne, námětem, který dokáže popsat tak, že najednou stojí za povšimnutí. Dokáže v obyčejných lidských příbězích vždycky najít jakési kouzlo neobyčejnosti, jaké tam jiní neuvidí. Jeho vypravěčům (někdy píše v první osobě) nebo postavám z jeho povídek se přiházejí věci, jaké se jiným nikdy nepřihodí a přesto čtenář věří, že se opravdu staly. Jeho postavy uvažují zvláštním způsobem, lidé, kteří o všechno přišli, jaksi nepochopitelně nacházejí ve svém postavení vždycky nějaké radosti a jakousi útěchu, neutěšené prostředí, ve kterém se drobné příběhy odehrávají, je v jeho podání poetické.
Když lidi z jeho povídek potkávají nesnáze nebo drobná neštěstí, jakoby se z nich radovali, jako kdyby dokazovali, že - jak se říká - všechno špatné je k něčemu dobré. Jako kdyby je všechny ty nepřízně osudu obohacovaly, jako kdyby je dělaly lepšími.
Hrabal projevuje jakousi něžnou náklonnost ke všem těm osudem pronásledovaným, k jejich chybám a slabostem, ale i když píše o postavách, které nepovažujme za sympatické, tak i ty popíše jaksi vlídně, tak, že spíš zasluhují politování než nenávist. Ta ostatně nemá v jeho povídkách místo. Lidi se hádají, nebo i perou a on to popisuje s nadšením a s pobavením, jako hru.
Kdybych měla popsat, o čem jeho povídky jsou, tak by to bylo asi dost nudné. Podstatnější je dojem ze čtení - jak vždycky dokáže člověka vtáhnout do prostředí, o kterém píše, a dokáže probudit sympatie i k opilcům, špinavým a zanedbaným lidem, a zvláštní je, že ne lítost, ale opravdu sympatie. Dokáže popsat obyčejné věci tak, že najednou jsou kouzelné. Čtenář by si přál být tam u toho, poslouchat ty neuvěřitelné, kouzelné historky, vidět ty krásné věci na haldách se šrotem nebo se sběrem. Ale kdyby tam byl, stejně by to tak neviděl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 18.10.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)