ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

   
­­­­

Ostře sledované vlaky (15)

Tragikomická novela ze druhé světové války o přerodu chlapce v muže.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1965 (1. vydání). Počet stran: 85.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Bohumil Hrabal byl významným českým spisovatelem 20. století. Také se stal nejpřekládanějším českým autorem té doby. Narodil se v Brně, ale téměř celý svůj život prožil v Praze. Studoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kterou kvůli okupaci dokončil až v roce 1946 (získal titul JUDr.). Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí v Kostomlatech, což se odrazilo i v jeho literární tvorbě (tato kniha). Spisovatelem z povolání se stal teprve v roce 1963. Zemřel roku 1997 po pádu z pátého patra Nemocnice Na Bulovce. Bohumil Hrabal obdržel za svá díla také řadu ocenění, například za knihu Obsluhoval jsem anglického krále dostal Národní cenu České republiky. Za svůj život napsal hned několik velmi úspěšných knih - např. Obsluhoval jsem anglického krále, Ostře sledované vlaky či Bambini di Praga (tyto tři byly zfilmovány).

FORMA DÍLA:

Novela psaná v ich-formě, členěna do několika kapitol, které nejsou nijak označeny.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Protektorát Čechy a Morava, druhá světová válka, rok 1945, malá železniční stanice

DĚJ:

Hlavním hrdinou této novely je Miloš Hrma, jenž nastupuje po několika měsících zpět do práce na malou železniční stanici. Těch několik měsíců se léčil, jelikož chtěl spáchat sebevraždu. Je zamilován do mladé a krásné konduktérky Maši, která ho ovšem odkopne kvůli jeho problému s erekcí. Život pro něj už nemá smysl, jde si proto podřezat žíly do hodinového hotelu. Naštěstí ho zde najde zedník, jenž ho zachrání.

Hned po příjezdu z nemocnice zjistí, že se na stanici řeší incident. Výpravčí Hubička se při noční službě miloval se sličnou telegrafistkou Zdeničkou a otiskl jí úřední razítka na zadek, čehož si pak všimla dívčina matka. Případ řeší inspektor Zednicek. Když Zdenička přizná, že se nejednalo o znásilnění, uzná Hubičku nevinným a obviní jej pouze z hanobení němčiny, státního jazyka, protože na razítku byly německé nápisy.

Jednoho dne je Miloš výpravčím Hubičkou zasvěcen do plánu na zničení ostře sledovaného vlaku převážejícího na frontové území munici. V předvečer sabotáže přichází do stanice Rakušanka Viktoria Freie s výbušninou ke zničení vlaku. Po dlouhé cestě je unavena, a proto ulehá na kanape v přednostově kanceláři. Spolu s ní ulehá i Miloš a konečně si tak dokáže, že je pravým mužem.

Další den, naplněn sebevědomím, jde odpálit vlak. Těsně před průjezdem vlaku si sedá vedle návěstí a čeká na vhodný okamžik pro odhození výbušniny.
Výbušninu odhazuje ve správnou chvíli, ale je spatřen německým vojákem. Navzájem se postřelí a souhrou náhod zůstanou ležet těsně vedle sebe. Jelikož voják vedle něho umírá ve velkých bolestech, ze soucitu jej Miloš zabije a zanedlouho sám umírá také.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Miloš Hrma - 22letý začínající výpravčí; silný antinacista, protože jeho dědečka zabili Němci; výpravčího Hubičku má jako vzor, sám je stydlivý a neumí to moc se ženami
výpravčí Hubička - je pravým opakem Miloše; nebojácný a má rád ženy; Milošův velký vzor
Viktoria Freie - Rakušanka, která dodá Milošovi bombu, s níž Miloš uskuteční atentát; dále si také noc před atentátem poradí s Milošovým problémem s erekcí...

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Záměrem autora byla zřejmě kritika fašismu a druhé světové války, která přinesla mnoho škod na lidských životech.

JAZYK A STYL:

Jazyk díla je převážně spisovný, občas se vyskytují některé nespisovné až vulgární výrazy (ceckounek; prdeláč), které jsou většinou uvedeny v přímé řeči. Dále se v knize objevují hovorové tvary slov. Hrabal píše hodně dlouhé, avšak srozumitelné věty. Jeho styl psaní jsem si zakrátko osvojil.

UKÁZKA:

"Dávejte teď, slečno Zdenko Svatá, pozor," zvedl se rada Zednicek, "než vás položil pan výpravčí na telegrafní stůl, nedělal na vás nějaký nátlak? Nevyhrožoval? Netlačil násilím?"
"I kdepak! Sama. Sama jsem si lehla...najednou se mi samotné zachtělo si tam lehnout...a čekat, co to bude dělat..." zasmála se telegrafistka.

Komentář k ukázce:
Toto je rozhovor mezi konduktérkou Zdenkou a inspektorem Zednickem. Inspektor zde vyšetřuje, o jaký druh porušení zákona se při incidentu mezi Hubičkou a Zdenickou došlo. Nakonec je obviní z hanobení státního jazyka, a to Němčiny.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato kniha se mi četla dobře už kvůli tomu, že je velmi krátká. Děj je napsán chytlavě a poměrně humorně. Kniha je bez obrázků, což ovšem nijak nekazí její atmosféru. Byl podle ní natočen i film, ve kterém je scénka s razítkováním Zdeničky jedním z důvodů, proč se na něj podívat. Film také končí jinak než kniha. Ve filmu Miloš padá na vlak, který exploduje.

HISTORICKÁ FAKTA:

Faktem je, že se na nacisty často konaly různé atentáty a sabotáže. V té době neexistovala ČR, ale existoval Protektorát Čechy a Morava, jehož jsme byli součástí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Galantní Jelen, 10.05.2016

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (15)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)