ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Ostře sledované vlaky (17)

Novela Ostře sledované vlaky přináší kritický pohled na válku, v tomto případě přímo na 2. světovou válku a na to, jak ovlivňuje osudy nevinných lidí a bere si lidské životy. Novelu vypráví hlavní postava Miloš Hrma v ich-formě. Do popředí je kladena postava Miloše Hrmy, v jeho těsném závěsu válečná tematika. Nenajdeme zde přímý popis války, pouze to, jaký má vliv na lidi okolo. Děj není chronologický, Hrabal skáče v čase a ději.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1980 (5. vydání). Ilustroval Karel Vaca. Počet stran: 88.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Nejpřekládanější autor 20. století. Stálý host a důležitý člen hospody U Zlatého tygra. Narodil se svobodné matce Kiliánové. Byl pokřtěn jako Bohumil František. Do 3 let žil u prarodičů v Brně. Matka pracovala jako pomocná účetní v pivovaru, kde poznala svého budoucího manžela Hrabala, jehož jméno si vzal i její syn. Rodiče měli ještě jedno dítě. Bohumil měl tedy nevlastního bratra. Rodiče se věnovali divadlu. Společně se přestěhovali do Nymburka. Na reálce několikrát propadl, ale maturitu dokončil. Dále studoval na PF UK, ale kvůli vln uzavírání škol za doby okupace dokončil studium až v roce 1946 (titul JUDr.).

Během války pracoval jako železniční dělník a výpravčí, což se projevilo v jeho tvorbě. Později vystřídal i zaměstnání jako pojišťovací agent nebo obchodní cestující, ale po těžkém úrazu začal pracovat jako balič starého papíru.
Nějakou dobu žil v Praze (Libeň). Vzal si Elišku Plevovou a společně se odstěhovali do Kobylis.

S psaním začal až v roce 1963. O dva roky později se stal členem Svazu československých spisovatelů a redakční rady Literárních novin. Pak nesměl vydávat knihy, proto psal do samizdatových periodik. (Díla nevycházejí ve velkém, ale každý čtenář by je měl rozmnožit a tím se rozšíří...)

Zemřel po pádu z okna nemocnice v roce 1997 (možná sebevražda).

HLAVNÍ POSTAVY:

Miloš Hrma - mladý, naivní, psychicky labilní chlapec, který si prochází těžkým životním obdobím a zároveň probíhá druhá světová válka; trpí pocitem, že není dostatečný muž
přednosta - chová holuby; řeší problém s Hubičkou
Hubička - chytrý; nemá rád Němce; má rád ženy
Máša - přítelkyně od Miloše; nedělá si z prvního nezdaru velkou hlavu a chce se o to pokusit znovu

DĚJ:

Mladý Miloš se pokusí o sebevraždu po tom, co zvadl jako lilium při svém prvním pohlavním styku. Sebevražda byla neúspěšná a Miloš se svými jizvami na zápěstí pokračuje v životě a zaučuje se na železniční stanici na výpravčího.

Na začátku knihy vzpomíná na minulost a na svou rodinu. Jeho nadřízený je přednosta a pan Hubička. Hubička má pohlavní styk s mladší dívkou, telegrafistkou Zdenou, a kromě toho, že jí dá razítka na zadek, se to vůbec nelíbí její matce. Miloš se v průběhu příběhu retrospektivně vrací ke svojí Máše a jejich vztahu. Na konci se knihy se Máša vrátí a mají v plánu se sejít. Miloš je před tím nervózní a chtěl by radu či praktickou ukázku od manželky přednosty, ale ta odmítne. Větší úspěch má u partyzánky Viktorie, se kterou má první styk.

Viktorie s sebou přivezla výbušninu. Ještě před tím, než se sejde s Mášou, se pokusí na stanici odstřelit jeden z německých ostře sledovaných vlaků (inspirace skutečnou událostí - stanice Stratov). Při tomto odstřelu Miloše zastřelí německý voják. Ještě před smrtí vojáka ale trefí do břicha a pomalu společně umírají. (Stejně jako v Remarquově Na západní frontě klid.) Dílo poukazuje na to, jak druhá světová válka zasahuje do života běžných lidí. Na konci si Miloš uvědomí zbytečnost války a uslyší bouchnout vlak.

POZNÁMKY:

  • místo: Kostomlaty nad Labem
  • rozdíl mezi konci v knize a filmem (zatímco v knize Bohumil Hrabal nechává hrdinu dlouho trpět a detailně popisuje umírání jeho i vojáka, který se svíjí v bolestech a kterého nakonec musí až na podruhé zastřelit Miloš, vybral si režisér Menzel mírnější cestu - hlavní postavu Miloše Hrmy zabil tiše a bez brutálních výjevů)
  • Němci jsou spíše vyobrazeni jako lidé, kteří jsou taky zničení válkou, než jako záporné postavy (šéf vlaku propustí Miloše)
  • jedná se o atypické dílo pro Bohumila Hrabala, není tak experimentální
  • navazuje na Škvoreckého v kritice hrdinů po válce - přednosta si koupi polské holuby a vymění je za svoje norimberské; Hubička se bojí sám hodit bombu
  • Hubička, Viktoria Freie - vlastnost souvisí se jmény
  • rozmanitý jazyk, nespisovné, vulgarismy, slang železničářů
  • transporty doplňovaly jídlo a zbraně na prolomenou německou frontu a zpátky vozily zraněné vojáky; po cestě vyhazovaly ty, kteří zemřeli
  • otec od Miloše dlouho v penzi
  • dědeček hypnotizér a tím se pokusil zastavit tank
  • pradědeček dostával rentu zlatku denně; v mládí dostal kamenem do kolena jako voják
  • v díle je zmíněno bombardování Drážďan
  • zvadlé lilium je epiteton
  • absurdní scény (dědeček a tank)
  • 50. léta (experimentální literatura) - ovlivněn Kolářem a Egonem Bondy
  • 60. léta - 1. vydání knihy
  • 70. léta - zmizel v průběhu normalizace; samizdat; exilová nakladatelství

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Tim, 31.08.2020

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Ostře sledované vlaky (17)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)