ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Hrabal Bohumil (*28.03.1914 - †03.02.1997)

­­­­

Taneční hodiny pro starší a pokročilé

Tato novela vyšla poprvé roku 1964 a v našich zemích dosáhla neuvěřitelného nákladu půl milionu výtisků. Jedná se o literární experiment silně inspirovaný surrealismem a automatickou metodou, protože novela je celá psaná jednou jedinou větou, která se skládá z nejrůznějších pocitů, vzpomínek a asociací, které vypravěči přichází na mysl.

DĚJ:

Příběh novely je naprosto nepodstatný, stejně jako samotná pointa. Tento monolog víceméně sám se sebou vede zestárlý strýc Pepin, který se snaží vzpomínat na ztracené mládí, poučit a především zaujmout mladou slečnu Kamilu, která ho nakonec odmění pohledem na její nahé tělo (to vše se ale čtenář dozvídá až na úplném konci).
Jinak je onen monolog slepenicí nejrůznějších momentů a situací z Pepinova života - stařec vypráví o Janu Husovi, svatém Václavu, svých nápadnicích a milenkách, básníku Bondym, ale uvažuje i nad tím, který druh piva je nejlepší nebo jestli se nežilo za Rakouska lépe.
Důležitým zdrojem vypravěčovy "životní moudrosti" je snář Anny Novákové. Pepin zná zpaměti nepřeberné množství nejrůznějších snů, které se nějakým způsobem váží k milostnému životu dané osoby a vždy díky těmto znalostem dokáže některou dívku naprosto pobláznit nebo naopak, pokud se mu nelíbila, odehnat. Dalším důležitým mezníkem je pro staříka Pohlavní zdravověda páně Batisty, na kterou se také často odvolává.

"...ta mlíkařka mi pořád lízala uši a ptala se mi, jestli bych si ju vzal? povídám, ale jo, ale já ještě nejsem od vojny a jednak jsem slabej na prsa, že ale mívám sny, v kterejch se mi zdává o kanárkovi zavřeným v kleci, a to podle Anny Novákový znamená, že budu navždy stižen touhou po svobodě, a ta mlíkařka mi šeptala, o jé, s vámi bych to chytila! a vlasy jí voněly mlíkem a vanilkou..."

KOMPOZICE:

Nejzajímavější na knize je způsob, jakým je napsána a spojena dohromady. Po vzoru surrealistů se jedná o volný tok myšlenek a asociací, které autor zaznamenává. Tuto atmosféru skvěle navozuje postava Pepina, senilního starce, který už sám neví, co povídá, a vlivem jedné vzpomínky mu na mysli vytane další a tak pořád dokola. Vznikne z toho nepřetržitý kolotoč drobných nebo delších úvah a příběhů. Hrabal tak ve své novele využívá střih, montáž a díky neobvyklým asociacím i přitažlivé řazení jednotlivých momentů.
Jazyk díla je převážnou část knihy velmi hovorový a expresivní, což je samozřejmě podmíněno i hlavní postavou - strýc Pepin je dozajista člověk, který vyrostl na vesnici a je zvyklý se vyjadřovat prostě a jasně. Navíc používá mnoho slov z vojenské hantýrky, protože se zdá, že drtivá většina jeho velkých dobrodružství se mu přihodila, když byl na cestě s armádou. Na druhou stranu by se mohlo zdát, že stařec je vcelku sečtělý a vzdělaný, protože mnohokrát se odkazuje na taková jména jako např. Puškin, Mozart, Ježíš Kristus nebo Edison, i když i o nich hovoří s velkou dávkou familiárnosti a neformálnosti.

"...vzala kbelík, odsunula víko u studně a na háku vytáhla plný kbelík čerstvé vody, pak zdvihla ruce, vytáhla blůzičku potřísněnou šťávou třešní, uvolnila knoflík u šortek a blůzička šla nahoru a kalhoty dolů, zavrtěla se a vystoupila ze šatů a tak nahá šla a na mýtince obklopena štěpnicí se celá umývala, a stařec, který celé odpoledne vykládal, teď seděl docela zasažen, ohnuté koleno svíral v sepjatých dlaních a díval se mimo ni, strnulý, zbystřelý a taktní, zatímco ona jej obdarovávala tak, jak jen žena muže obdarovat mohla, za soumraku se umývala pro nadšené oči..."

Jedná se o velmi zajímavou knihu, která shrnuje a demonstruje základní postupy, které Hrabal ve svých dílech používá, a proto někdy bývá v učebnicích a čítankách řazena na první místa. Nicméně zdánlivě nesourodá směsice příběhů a úvah může leckterého čtenáře kvůli své neuchopitelnosti zmást, nebo dokonce odradit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Zuzana Mráziková, 04.02.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Autíčko (Život bez smokingu)
-Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet (2)
-Městečko, kde se zastavil čas
-Obsluhoval jsem anglického krále, Obsluhoval jsem anglického krále (2), Obsluhoval jsem anglického krále (3), Obsluhoval jsem anglického krále (4), Obsluhoval jsem anglického krále (5), Obsluhoval jsem anglického krále (6), Obsluhoval jsem anglického krále (7), Obsluhoval jsem anglického krále (8), Obsluhoval jsem anglického krále (9)
-Obsluhoval jsem anglického krále (porovnání film/kniha)
-Ostře sledované vlaky, Ostře sledované vlaky (2), Ostře sledované vlaky (3), Ostře sledované vlaky (4), Ostře sledované vlaky (5), Ostře sledované vlaky (6), Ostře sledované vlaky (7), Ostře sledované vlaky (8), Ostře sledované vlaky (9), Ostře sledované vlaky (10), Ostře sledované vlaky (11), Ostře sledované vlaky (12), Ostře sledované vlaky (13), Ostře sledované vlaky (14), Ostře sledované vlaky (15), Ostře sledované vlaky (16), Ostře sledované vlaky (17)
-Ostře sledované vlaky (rozbor)
-Pábitelé
-Podvodníci (Perlička na dně)
-Postřižiny, Postřižiny (2), Postřižiny (3), Postřižiny (4)
-Příliš hlučná samota, Příliš hlučná samota (2), Příliš hlučná samota (3), Příliš hlučná samota (4)
-Slavnosti sněženek, Slavnosti sněženek (2)
-Taneční hodiny pro starší a pokročilé
Čítanka-Diamantové očko
-Domácí úkoly
-Kluby poezie
-Krasosmutnění
-Maminčiny oči
-Morytáty a legendy
-Obsluhoval jsem anglického krále
-Ostře sledované vlaky
-Pábitelé
-Perlička na dně
-Postřižiny
-Příliš hlučná samota
-Slavnosti sněženek
-Život bez smokingu
­­­­

Diskuse k výpisku
Bohumil Hrabal - Taneční hodiny pro starší a pokročilé







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)