Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
Babička (8)
BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE: Nakladatelství Odeon, Praha, 1981, 255 stran DOBA A MÍSTO DĚJE: Staré bělidlo, Čechy, 19. století HLAVNÍ POSTAVA: babička Magdaléna Novotná - moudrá, svá, vlastenecká, konzervativní, nenechá se stáhnout dobou, nepřizpůsobivá, milující, pracovitá, šlechetná, zkušená, prostá, zásadová, spravedlivá, pokorná, klidná, vlídná, mírumilovná, vyrovnaná, upřímná, přejícná, žijící v souladu s přírodou, symbol starých zvyků VEDLEJŠÍ POSTAVY: Barunka (Božena Němcová) - vnučka Magdalény Novotné, nejstarší a nejrozumnější z vnoučat
Adélka, Vilém, Jan - sourozenci Barunky
kněžna - dobrosrdečná, přejícná
Hortensie - schovanka kněžny, jemná, pokorná, milá
Terezka - matka Barunky, Adélky, Viléma, Jana, dcera Magdalény Novotné
Viktorka - bláznivá, divoká
pan Beyer - myslivec
Kristla - prostá, věrná
Jakub Míla - upřímný, věrný, čestný OBSAH: První část knihy je věnována popisu života na Starém bělidle, každodenním činnostem babičky, dětí a dalších lidí. Babička děti vychovává ke svým mravům, v duchu lásky, mírumilovném soužití s přírodou a vlastenectví.
V druhé části knihy jsou rozvíjeny příběhy dalších postav. Babička se setkala s kněžnou, která byla okouzlena babiččinou prostotou, srdečností a citlivostí. Babička s vnoučaty navštívila zámek, kde poznali i slečnu Hortensii, která si zamilovala děti. Babička se přimluvila za chudou rodinu Kudrnovu, které kněžna ráda pomohla. Hortensie byla vychována v Itálii, kde se učila malovat. Zamilovala se do svého učitele. Kněžna o jejích citech nevěděla a chtěla ji provdat za správce. Hortensie onemocněla a byla velmi smutná. Když babička viděla na obraze Hortensiina učitele, poznala na ní, že ho miluje, a přimluvila se u kněžny. Kněžna ráda provdala Hortensii za malíře. Hortensie porodila dítě, ale po dvou letech od svatby zemřela.
Viktorka byla veselé děvče, které se líbilo chlapcům. Viktorku začal sledovat a pronásledovat podivný, tmavý voják, který byl do ní zamilovaný. Viktorka se kvůli němu zbláznila, žila v jeskyni, nosila roztrhané šaty, nebavila se s lidmi, zpívala a křičela u splavu. Zabil ji blesk.
Kristla byla zamilovaná do Jakuba Míly a on do ní. Jakub ale musel na vojnu, oba byli nešťastní. Babička Kristle pomohla, přimluvila se u kněžny a ta dovedla Jakuba zpět ke Kristle.
Babička umírá na Starém bělidle mezi mnoha přáteli. Na její pohřeb jde obrovský průvod lidí. ZNAKY: Povídka. Dílo z období realismu, ale je velmi zidealizované, co se týče vztahů a charakterů lidí. Dílo zachycuje vzpomínky na dětství Boženy Němcové (Barunka). Kompozice chronologická, ale často vyprávěny vzpomínky, např. babiččino setkání s císařem Josefem, její láska k Jiřímu. Typizace postav. CITÁT Z KNIHY: "Šťastná to žena!" (kněžna o babičce) MYŠLENKA DÍLA: Ukázat láskyplnost, prostost a "dokonalost" venkovských lidí. Důraz na češství (babička se nikdy nenaučila německy) a lidový folklór (pouť, štědrovečerní zvyky, masopust, vynášení smrtky, zvyky jara i léta, dožínky). VLASTNÍ NÁZOR: Číst, vidět a znát Babičku je naše "povinnost", a proto jsem ji nikdy neviděla v televizi a nechtělo se mi ji číst. O to víc mě kniha příjemně překvapila. Božena Němcová psala Babičku po smrti svého syna Hynka ve velmi těžkém životním období. Babičku milovala a vážila si jí. Její krása byla v její obyčejnosti, lidé obdivovali její klidnou, mírumilovnou povahu, kterou si získala všechny okolo; dokázala naučit lidi starým zvykům; i když byla konzervativní a chudá, dokázala být vlídná k bohatým lidem, se všemi uměla vycházet, nebála se práce a uměla hospodařit. Kniha je nadčasová, protože vlastnosti těch obyčejných prostých venkovanů (které Němcová tolik zidealizovala) budou platit vždycky a všichni je budou vždy ctít stejně tak jako v knížce z 19. století.
Zdroj: Pavla Čermáková, 05.06.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Babička (8)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
allen o daliborovi hudební styl Jedinečná raketa kanon jak dostat tatínka veselí rallye krize politiky Friedrich žerty hravé i dravé Beton maková panenka hra lásky a náhody miroslav zikmund Výlet+na+Šumavu Život svaté Kateřiny Hořící most gorila w.e.johns Moc a sláva Tři muži se žralokem humor a satira místo mych snů poker dobr navždy spolu Břicho paříže ironie Hrobař
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 713 963 087
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí