Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
Divá Bára (12)
MÍSTO A DOBA DĚJE: Vesnice Vestec (Nymbursko), 19. století DĚJ: Obecní pastýř Jakub se oženil s děvečkou Bárou. Po roce se jim narodila dívka, kterou pojmenovali po mamince. Kvůli pověře si lidé z vesnice mysleli, že se v dítěti skrývají zlé nadpřirozené síly.
Zanedlouho Jakubovi zemřela manželka a vychovával Báru sám. Tu kvůli jejím neobyčejným vlastnostem přezdívali vesničané "divá Bára". Ona sama na žádné pověry nevěřila a nebojácně chodila v noci tam, kam se obyčejní lidé neodvážili ani ve dne.
Dívka kamarádila s Elškou, neteří faráře, a s Jozífkem, synem kostelníka. Proto mohla chodit na návštěvy na faru, kde se jí velmi líbilo. Když děti vyrostly, Jozífek šel do města studovat, Elška odjela k bohaté nemocné tetě do Prahy a Bára zůstala doma s tatínkem.
Za tři roky se Elška vrátila od tety, kterou vyléčil lékař Hynek. V Praze se z ní stala slečna, ale přesto si s Bárou stále dobře rozuměla. Svěří se jí, že se zamilovala do Hynka a chce si ho vzít za muže, ale Pepinka, sestra faráře, ji chce provdat ze bohatého, ale nehezkého a zbabělého správce.
Bára prozradila Elšce, že má ráda myslivce, ale myslí si, že se mu nikdy nemůže zalíbit. Ale nezapomněla na problém svojí kamarádky a chtěla jí pomoci. Přestrojila se za strašidlo a vystrašila správce, že pokud ještě půjde na faru za Elškou, zle se mu povede. Ale lidé odhalili, že strašidlem byla Bára a za trest musela strávit noc v domku na hřbitově.
Ráno za ní přišel myslivec a požádal ji o ruku. Elšce přišel z Prahy dopis, že na ni Hynek nezapomněl, z čehož se radovala i Bára.
Před svatbou se s Bárou všichni usmířili a popřáli jí hodně štěstí do nové etapy života. JAZYK: Převažuje spisovný jazyk a typické vesnické výrazy (kravka, Kostelníkovic) CITÁT Z KNIHY: "Matka moje přeje si dceru, viděla by mne ráda šťastného. Nenašel jsem nikde ženu, jakou bych si přál, až jsem tebe viděl. - Báro, já nejsem přítel dlouhých řečí; mám tě rád, od té chvíle, co jsem tě viděl - já se tě naučil i znát, třebas s tebou byl nemluvil, - a jestli jsem posud ničehož ti neřekl, stalo se tím, že jsem si netroufal dojít tvého slova. Nyní víš vše; řekni i ty, jestli se ti líbím - a chceš-li být mou ženou. Ve Vestci nyní být nemůžeš; seber si tedy, co máš, a pojďte hned s otcem ke mně do lesa, kde tě budou lidé milovat." - Bára stála jako socha, ani sebou nehnula, ani promluvit nemohla. - Myslivec nevěděl, jak to vyložit si má, ale chtěje se dovědít pravdy, a byť by i trpká byla, ještě jednou Báry se ptal, zdali chce být jeho ženou. - Tu se pustilo děvče do pláče a zvolalo: "Bože, což je to pravda, že mne máte rád?" HLAVNÍ POSTAVY: Bára - nezávislá, silná, temperamentní, statečná, narušuje představy o pasivním postavení ženy
Eliška - její opak VLASTNÍ NÁZOR: Povídka se mi líbila, protože Bára dokázala nalézt štěstí, přestože ji společnost zavrhla.
Zdroj: Aleinad, 21.09.2007
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Divá Bára (12)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (3,5)
- Jana Lotus (2,5)
Štítky
jung mimonka šlépěj napjatá struna 451 Asanace slečna fifi stepní vlk wagner Růženka munch válka a mír dukla přístavek Musil vykoupení ohněm dětská drogově závislí recyklace odpadu hobbes vážím příhoda s kamarádem interview s upírem zapadl doteky noci marge tajemné dálky Colomba montaigne Na prahu
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 563 127
Odezva: 0.04 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí