ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

­­­­

Divá Bára (32)

Děj jedné z nejslavnějších povídek Boženy Němcové se odehrává, jak v úvodu povídky autorka sama uvádí, v malé vesnici jménem Vestec. Na okraji této dědiny a zároveň na okraji tamní společnosti žije obecní pastýř Jakub se svou dcerou Bárou. Přestože otec Báru neochvějně miluje a dcera k němu chová upřímnou úctu, netěší se Bára u ostatních obyvatel oblibě, přestože k jejich odmítavému postoji nezavdává hrdinka pádného důvodu.
Bára byla již v dětství označena za dítě podsunuté rodičce polednicí, a to kvůli nedorozumění a úzkoprsé pověrčivosti tamních žen, jež takto nazvali malou Báru, protože její matka vařila v pravé poledne během šestinedělí.
Bára je dívka, která má blízko k přírodě. Její zvyklosti jsou ale v protikladu se zvyklostmi dřívější společnosti. Důležité na postavě Báry je, že se dokázala vyrovnat mužům. To pro tehdejší slečny nebylo úplně běžné, protože to společnost po nich nežádala.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Jaroslav Jiránek v Železném Brodě roku 1943. Ilustroval Vlastimil Rada. Text přehlédl a po jazykové stránce opravil František Oberpfalcer. Počet stran: 58.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Božena Němcová se narodila v roce 1820 ve Vídni. Vychovávaná byla v rodině Panklových v Ratibořicích, kde ji ovlivnila babička Novotná. Jako sedmnáctiletá se vdala za úředníka Josefa Němce. Spolu měli čtyři děti. Manželství nebylo šťastné, protože povaha manžela byla hrubá a panovačná.

Božena Němcová byla česká spisovatelka 19. století. Psala v období realismu, popisuje reálný svět, obyčejné věci a lidi. V době národního obrození sbírala pohádky a napsala například Babičku (kniha zachycuje jeden rok venkovského života na Starém bělidle a vřelý vztah k babičce) a další významná díla.

Často se scházela s vlivnými lidmi tehdejší literární scény, například s Karlem Jaromírem Erbenem nebo Josefem Kajetánem Tylem. Podporovala národní hnutí a také vznik českého samostatného státu, což se stalo skutečným až o více než půlstoletí později po její smrti.

CHARAKTERISTIKA KNÍŽKY:

Jedná se o knihu epického druhu - povídku (ta má jednoduchý děj, není rozvětvený, vystupuje pouze několik postav, popisuje reálný život, krátký časový úsek a jednu epizodu lidského života).

Hlavní myšlenka díla je, že si nemáme vytvářet předsudky a rozdíly vůči lidem, i když jsou lidé v něčem jiní; a všichni jsou si rovni.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v 19. století ve velké dědině Vestec na Nymbursku.

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Bára - hlavní postava tohoto příběhu; bydlí na konci velké dědiny Vestec se svým otcem Jakubem; její maminka byla těžce nemocná a po několika letech zemřela; její otec ji proto musel vychovávat sám; lidé si mysleli, že ji do kolébky dala samotná polednice, protože byla oproti vrstevníkům silnější a ničeho se nebála; také byla milá, veselá a poctivá
Elška - nejlepší kamarádka Báry a dcera váženého pana faráře; byla jednou z mála, co se Báry před ostatními vždy zastali; je ale bojácná, například do vody nevleze dál jak po kolena nebo se bojí chodit na hřbitov večer
Pepinka - maminka Elšky; Báru si velmi oblíbila, a dokonce když jednou jela do Prahy, tak Báře svěřila do opatrovnictví celé hospodářství; dávala jí také klíče od spižírny, což je největší důkaz o její náklonnosti pro Bářinu dobrosrdečnost
Josífek - nejlepší kamarád Báry a syn Kostelníkovic, které neměla Bára v oblibě; Josífek je malý a Báře vždy při bitce lezl pod sukni, ona ho chránila; milý a snažil se, aby k němu chodila Bára na návštěvy, ale po jedné zkušenosti s jeho rodinou, která si o ní myslela, že je ošklivá, hloupá a byli plni předsudků, tuto nabídku vždy odmítla
Jakub - otec Báry, který pracuje jako obecný pastýř, a to je dobře hodnocená práce; dostal chalupu do konce života a pravidelně mu nosili oblečení i jídlo; je silný a často býval zamračený; svoji dceru velmi miluje; slovy vůbec neplýtvá a jen výjimečně něco promluví

DĚJ

Příběh pojednává o dívce, která se liší od ostatních svou nebojácností i silou. Schytávala proto posměšky od chasy a vesničanů. Ona si z nich nic nedělala a žila pokojný život.

Jednou se dozvěděla, že Elška se má vdávat s někým, koho nechce. Bára proto postrašila ženicha na hřbitově v masce ducha. Lidé přišli na to, že to byla Bára a dostala trest. Měla strávit noc v márnici. Neměla z toho strach, ale její otec ano, a tak za ní přišel se svým pasteveckým psem Lišajem.

Potkali tam myslivce, který Báru již nějakou chvíli sledoval a zamiloval se do ní. Rozhodli se, že se vezmou. Otec jim požehnal a žili spolu šťastně až do smrti.

ZHODNOCENÍ:

Kniha se mi moc dobře nečetla, jelikož jsem nějaká slova musel vyhledávat na internetu. Příběh byl docela zajímavý, ale ve výsledku mě příliš nebavil. Myslím si, že to není moc kniha pro kluka. Jsem rád, že žiju v této době, protože bych si nedokázal představit, jaké to tehdy měla Bára. Nejvíce mne však zaujala hlavní myšlenka této knihy - že si máme být všichni rovni. Hodnotím 6/10.

JAZYK:

Převládá spisovná čeština s občasnými archaismy a historismy (vybírati; lecjakýs; lože; líbiti; loktuše a další). Věty jsou krátké, ale najdeme i dlouhé souvětí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Arecuk, 15.02.2023

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22), Babička (23), Babička (24)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3), Babička (rozbor) (4)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30), Divá Bára (31), Divá Bára (32), Divá Bára (33)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7), Karla (8)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2), Pan učitel (3)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Sůl nad zlato a jiné pohádky
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14), V zámku a v podzámčí (15)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Anděl strážce (Národní báchorky a pověsti - II)
-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čertův švagr (Národní báchorky a pověsti - I)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Hvězda má
-Jak Jaromil k štěstí přišel (Národní báchorky a pověsti - I)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O Jozovi (Národní báchorky a pověsti - I)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O labuti (Národní báchorky a pověsti - I)
-O mluvícím ptáku, živé vodě a třech zlatých jabloních (Národní báchorky a pověsti - I)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7), Pohorská vesnice (8)
-Potrestaná pýcha (Národní báchorky a pověsti - II)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedlák milostpánem (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Selka a Honza (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3), Sestry (4)
-Sestry (celá kniha / e-book)
-Šternberk (Národní báchorky a pověsti - I)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Vodní paní (Národní báchorky a pověsti - I)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - Divá Bára (32)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)