ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)

   
­­­­

V zámku a v podzámčí (15)

V povídce V zámku a v podzámčí zobrazuje Božena Němcová dvě odlišné sféry společnosti a jejich sociální nerovnost. Na jedné straně stojí obyvatelé zámku a bohatí měšťané, na straně druhé pak poddaní a chudí lidé. Spisovatelka zastávala mnohé pokrokové názory včetně osvícené představy nového uspořádání společnosti. Zároveň se Němcová zaměřila na podrobné vykreslení jednotlivých postav povídky, uplatňuje realistický postup, jenž dodává textu na hodnověrnosti - například v dialozích mezi prostými dělnicemi. V jejich vyprávění se odráží život a těžký úděl chudých.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Akcent v Třebíči roku 2015 (1. vydání tamtéž). Počet stran: 110. ISBN: 978-80-7497-080-1.

HLAVNÍ POSTAVY:

paní Karásková - vdova; její muž byl zedník a jednoho dne na něj spadlo lešení; je nemocná, bez pomoci okolí; dříve však bývala krásnou a šikovnou panskou
Vojtěch - osmiletý chlapec; je podobný matce; oproti jiným dětem hodně zažil, má ztrápené oči, ale je dobrosrdečný a rozumný; pro matku je velkou oporou, opatroval mladšího bratra Jozífka, pomáhal matce vydělávat
pan Václav Skočdopole - srdečný, dobrý, nezakládal si na urozenosti a etiketě; služebnictvo ho mělo raději než jeho ženu
paní Skočdopolová - nebyla zvyklá na přepych, jakmile však její muž začal vydělávat slušné peníze, zatoužila po luxusu
manzel Sára - přešla ke šlechtičně Skočdopolové od městské hraběnky, protože jí paní nabídla více peněz a darů; je neoblíbená u služebnictva; zlá, hrdá
panna Klárka - dcera staré klíčnice; tichá, dobrá, zručná; hezké děvče; stala se panskou; má rozepře se Sárou
paní Márinka - klíčnice zámku; vdova; matka Klárinky
krejčí Sýkora - dříve měl hodně práce, později měl už velkou konkurenci a sotva se uživil; měl pět dětí a skromnou manželku

OBSAH:

Pan Skočdopole žil se svou ženou paní Skočdopolovou. Jakmile však pan Skočdopole začal vydělávat spoustu peněz, zatoužila jeho paní po luxusním jménu, toužila po zámku, koních i služebnictvu. A tak také dostane služebnou Sáru, která paní radí, co by jak bylo dobré udělat a jak to chodilo u její předešlé hraběnky.

Žena jménem Karásková je spolu se svými dětmi Vojtěchem a Jozífkem vypovězena ze dvorce, prý kvůli nedostatku místa. Přijde tak ze dne na den o střechu nad hlavou a musí se tak vydat na cestu. Je obléknuta pouze v prostém šatu, ale přesto čistém. Už je ze své cesty unavená, nemá sílu pokračovat. Vojtíšek matce dodává sil a naději, že bude lépe a že jí pomůže. Vydá se tak na zámek sehnat nějaké jídlo pro ni a pro bratříčka. Matka s Jozífkem mezitím zůstávají na louce.

Vojtíšek se zanedlouho vrací celé šťastný, potkal dobrého vrátného Kohouta a pannu Klárinku, kteří ho obdarovali jídlem a stříbrným dvacetníkem. Poté co se Vojtíšek s matkou posilnili, chtěl Vojtíšek za dvacetník koupit i žejdlík mléka pro chorého, skoro rok starého Jozífka. Ovšem než se vydal na cestu, dítě vydechlo naposledy.

Krejčí Sýkora sedí před boudou ve svém sadu, který je nedaleko kříži, kde sedí Karásková s Vojtíškem a slyší zoufalý pláč. Jde se podívat, co se děje. Mladý chlapec jej informoval o smrti svého bratříčka. Sýkora zachoval klid, zaopatřil dítěti rakvičku a nechal také poslat pro doktora a kaplana. Paní Sýkorová odvádí nebohou vdovu k nim do stavení a utěšuje ji. Sama ví, jaké to je přijít o dítě - pět potomků sice má, ale o pět dětí zároveň přišla.

Vojtíšek dodává matce naději, že budou lepší zítřky, ale matka je nemocná. Nechali poslat pro doktora, už jí však nebylo pomoci, umřela na choleru. Sýkora se ženou se rozhodnout, že se o Vojtu postarají a vezmou ho jako svého.

Mezi lidmi se rozkřikne o výskytu cholery, bohatí se bojí přijít do kontaktu s chudými. Stejně tak se bojí i paní ze Springefeldu (pan Skočdopole koupil ke svému jménu šlechtický přívlastek von Springefeld), která si nechá zavolat doktora a chce vědět, kde se cholera bere. Chce nějak pomoci chudým, a tak dá doktorovi obnos peněz. Ty putují Vojtovi na oblek a školu.

Jednoho dne měla manzel Sára na zámku návštěvu. Přišel za ní pan Jacques, komorník pana barona. Zároveň hlídala psa své paní, Jolínka, ale nevšímala si ho jako jindy a pes jí utekl. Vznikne velký rozruch, všichni psa hledají. Zaběhlého psa najde až Vojta cestou ze zámku od Klárinky, vzal jej do ruky, odnesl domů a následující den vrátil do zámku.

Paní ze Springefeldu si chtěla nechat Vojtu na zámku. Dala mu funkci malého pážete, dostal jméno Albert a měl za úkol starat se o Jolínka, se kterým dobře vycházel. Oba byli stejně hraví. Vojta měl dovoleno dát jídlo, které nesní, rodině Sýkorových a jiným chudým. Nikdo v zámku se s ním příliš nebavil, pouze Klárinka a její matka, a tak každý večer utíkal k Sýkorovým. Stával se z něj zdravý chlapec, ale zůstával stále stejně hodný.

Jednoho letního dne probíhá v nedalekém letohrádku slavnost. Vojta má za úkol hlídat Jolínka a i manzel Sára zůstává doma, pozvala k sobě Jacquese na čaj. Mluví otevřeně, Sára si myslí, že je Klára pánova dcera, svěřuje se a že by chtěla dostat Vojtu pryč ze zámku. Domlouvají tak spolu plány, jak chytře dostat Jacquese do panství, jak se zbavit Vojty a jak získat slíbenou penzi 1000 zlatých pro toho, kdo se postará o Jolínka po smrti paní. Sára ví, že má její paní špatné zdraví.

Během slavnosti se paní udělá zle a jede raději domů. Je k ní zavolán doktor a druhý den předává muži svou poslední vůli a chce, aby ji co nejdříve vyplnil. Vypíše tedy Sáře 100 stříbrných za půlrok jejích služeb. Byla tedy vypovězena. Paní totiž naštvalo, že se Sára vymluvila na nemoc, aby nemusela na slavnost a mohla si pozvat návštěvu. Celou dobu je onoho večera poslouchala za dveřmi a z toho ochořela. Paní onemocněla cholerou a navštěvoval ji pouze její muž a Klárka s matkou. Paní jen ležela a spala, nijak nereagovala. Jednoho dne však přišla k vědomí, nemohla se pohnout, ale slyšela, co se kolem ní děje. Vyposlechla, jak se Klárka s matkou baví o dobrých a chudých lidech v zámku a jak své paní přejí zdraví.

Když se paní začala uzdravovat a bylo jí už lépe, nechala si zavolat Klárku. Vyposlechla, že si bude brát Kalinu a přislíbila jí tak hezké věno. Vojtíškovi zase chtěla poděkovat, jak se hezky staral o Jolího. Nechá ho tedy vystudovat doktorem, jak si sám přeje a dostatečně jej zaopatří. Začala tak být pokornější než kdy dříve.
Zároveň si nechá pozvat návštěvu - pana nadlesního s malým chlapcem Emilem a jeho tetou. Panu Skočdopole se uleví, snažil se o seznámení chlapce a své ženy několik let. Jedná se totiž o syna z pánovy přízně. Chlapce si osvojí a dají mu domov.

Tříčlenná rodina Skočdopolových se spolu s Márinkou chystá na doktorem doporučený odjezd do Itálie. Než odjeli, nechali zde sumu peněz pro Vojtovo studium, kdyby paní přeci jen umřela. Zřídili opatrovnu pro malé děti, z paní Sýkorové udělali klíčnici zámku a Klárinka se provdala za písaře Kalinu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 30.11.2020

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18), Babička (19), Babička (20), Babička (21), Babička (22), Babička (23), Babička (24)
-Babička (několika slovy)
-Babička (rozbor), Babička (rozbor) (2), Babička (rozbor) (3), Babička (rozbor) (4)
-Babička (vlastní názor)
-Baruška
-Chudí lidé, Chudí lidé (2)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3), Chýše pod horami (4)
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3), Divá Bára (4), Divá Bára (5), Divá Bára (6), Divá Bára (7), Divá Bára (8), Divá Bára (9), Divá Bára (10), Divá Bára (11), Divá Bára (12), Divá Bára (13), Divá Bára (14), Divá Bára (15), Divá Bára (16), Divá Bára (17), Divá Bára (18), Divá Bára (19), Divá Bára (20), Divá Bára (21), Divá Bára (22), Divá Bára (23), Divá Bára (24), Divá Bára (25), Divá Bára (26), Divá Bára (27), Divá Bára (28), Divá Bára (29), Divá Bára (30), Divá Bára (31), Divá Bára (32), Divá Bára (33)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4), Karla (5), Karla (6), Karla (7), Karla (8)
-Karla a jiné povídky, Karla a jiné povídky (2)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Velká kniha pohádek)
-O chytré princezně (Pohádky a pověsti)
-O Popelce
-Pan učitel, Pan učitel (2), Pan učitel (3)
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádky, Pohádky (2), Pohádky (3)
-Pohorská vesnice
-Povídky
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek), Sedmero krkavců (Velká kniha pohádek) (2)
-Sůl nad zlato a jiné pohádky
-Týden pohádek Boženy Němcové
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4), V zámku a v podzámčí (5), V zámku a v podzámčí (6), V zámku a v podzámčí (7), V zámku a v podzámčí (8), V zámku a v podzámčí (9), V zámku a v podzámčí (10), V zámku a v podzámčí (11), V zámku a v podzámčí (12), V zámku a v podzámčí (13), V zámku a v podzámčí (14), V zámku a v podzámčí (15)
-V zámku a v podzámčí (rozbor), V zámku a v podzámčí (rozbor) (2), V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Čítanka-Anděl strážce (Národní báchorky a pověsti - II)
-Babička, Babička (2), Babička (3), Babička (4), Babička (5), Babička (6), Babička (7), Babička (8), Babička (9), Babička (10), Babička (11), Babička (12), Babička (13), Babička (14), Babička (15), Babička (16), Babička (17), Babička (18)
-Babička (celá kniha / e-book)
-Básně a jiné práce, Básně a jiné práce (2), Básně a jiné práce (3), Básně a jiné práce (4), Básně a jiné práce (5)
-Cesta z pouti
-Chudí lidé, Chudí lidé (2), Chudí lidé (3), Chudí lidé (4)
-Chudí lidé (celá kniha / e-book)
-Chýše pod horami, Chýše pod horami (2), Chýše pod horami (3)
-Chýše pod horami (celá kniha / e-book)
-Chytrá horákyně (Pohádky)
-Čert a Káča (Pohádky)
-Čertův švagr (Národní báchorky a pověsti - I)
-Čtyry doby
-Divá Bára, Divá Bára (2), Divá Bára (3)
-Divá Bára (celá kniha / e-book)
-Dlouhá noc
-Dobré kmotřinky (Národní báchorky a pověsti - II)
-Dobrý člověk, Dobrý člověk (2), Dobrý člověk (3), Dobrý člověk (4)
-Dobrý člověk (celá povídka / e-book)
-Hvězda má
-Jak Jaromil k štěstí přišel (Národní báchorky a pověsti - I)
-Karla, Karla (2), Karla (3), Karla (4)
-Karla (celá povídka / e-book)
-Kdo je hloupější? (Národní báchorky a pověsti - I)
-Moudrý zlatník (Národní báchorky a pověsti - II)
-Neohrožený Mikeš (Národní báchorky a pověsti - I)
-O bílém hadu (Národní báchorky a pověsti - II)
-O černé princezně (Národní báchorky a pověsti - I)
-O dvanácti měsíčkách (Slovenské pohádky a pověsti - I)
-O hloupém Honzovi (Pohádky)
-O Jozovi (Národní báchorky a pověsti - I)
-O kocouru, kohoutu a kose (Národní báchorky a pověsti - II)
-O labuti (Národní báchorky a pověsti - I)
-O mluvícím ptáku, živé vodě a třech zlatých jabloních (Národní báchorky a pověsti - I)
-O Pánu Bohu, O Pánu Bohu (2)
-O Popelce (Národní báchorky a pověsti - I)
-O princezně se zlatou hvězdou na čele (Národní báchorky a pověsti - II)
-O zlatém kolovrátku (Národní báchorky a pověsti - I)
-Obrázek vesnický
-Pan učitel
-Pohádka bez konce (Pohádky)
-Pohádka o perníkové chaloupce (Pohádky)
-Pohorská vesnice, Pohorská vesnice (2), Pohorská vesnice (3), Pohorská vesnice (4), Pohorská vesnice (5), Pohorská vesnice (6), Pohorská vesnice (7), Pohorská vesnice (8)
-Potrestaná pýcha (Národní báchorky a pověsti - II)
-Rozárka: Pomněnka šlechetné duše
-Sedlák milostpánem (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sedmero krkavců (Národní báchorky a pověsti - II)
-Selka a Honza (Národní báchorky a pověsti - II)
-Sestry, Sestry (2), Sestry (3), Sestry (4)
-Sestry (celá kniha / e-book)
-Šternberk (Národní báchorky a pověsti - I)
-V zámku a v podzámčí, V zámku a v podzámčí (2), V zámku a v podzámčí (3), V zámku a v podzámčí (4)
-Vodní paní (Národní báchorky a pověsti - I)
-Zasnoubení
-Zlatý vrch (Národní báchorky a pověsti - II)
­­­­

Diskuse k výpisku
Božena Němcová - V zámku a v podzámčí (15)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)