Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
V zámku a v podzámčí (2)
Děj se odehrává na Nymbursku v polovině 19. století. Zbohatlík pan Skočdopole si koupil zámek na venkově, kam se i se svou chotí nastěhoval. V podzámčí zatím svádí boj s cholerou vdova Karásková a její dvě děti. Za nedlouho zemřela jak ona, tak i její roční syn Josífek. Přežil pouze malý Vojtěch. Ujali se ho Sýkorovi - chudí, ale hodní lidé. Na zámku zatím kuje pikle zlá mamsel Sára s komorníkem Jacquesem. O něco později onemocněla i paní Skočdopolová. Staral se o ni místní doktor, který dobře znal poměry mezi chudinou; hraběnce je vylíčil. Ta se po uzdravení zcela změnila, odjela do Itálie, aby se uzdravila zcela a nechala Vojtěcha studovat.
V povídce je velice dobře vylíčen dvojí svět i s jeho postavami. Na zámku žije velice bohatá paní von Springenfeld, která je rozmařilá a ješitná. Není ovšem zlá, pouze chce napodobovat bohaté baronky a řídí se radami její komorné Sáry. Ta je naopak vypočítavá, zlá a nepřející a s komorným Jacquesem se zajímají pouze o to, aby se měli co nejlépe. Zajímavým prvkem je rozmazlený psík Joli, který se má na zámku lépe než chudina ve městě. Kontrastem k zámku je život městské chudiny. Ať už osud vdovy Karáskové a Josífka nebo líčení života podruhů. Objevuje se zde i doktor, což je typická dobrá postava nebo krejčí Sýkora se svou rodinou, kteří jsou velice hodní a ujali se osiřelého Vojty.
Božena Němcová ve své povídce velice dobře vykreslila obraz sociálních rozporů na vesnici a ve městě. Ukazuje zde úsilí chudých o lepší život. Objevuje se zde představa světa harmonického, usmířeného a zbaveného rozporů. Zajímavá je i myšlenka, že svět stojí na chudých a bez nich by nebylo ani bohatých, kteří těží z jejich práce.
Základním stavebním kamenech povídky je kontrast. Nejpatrnější jsou rozdíly mezi zámkem a podzámčím. Dále je zde popsán rozdíl mezi bezstarostným životem v přepychu a hladem, chudobou a zápasem s cholerou. Je zde kontrast mezi osudy psa Joliho, který má každý den vybrané lahůdky, a malého Josífka, který zemřel hladem. Výrazný rozdíl je i mezi zlou Sárou a klíčnicí Klárkou, která je velice obětavá a každý den se dělí o své jídlo s Vojtěchem.
Na závěr knihy ale Němcová poněkud opustila předešlé realistické pojetí. Vše totiž dopadlo velice, a až nerealisticky, dobře. Stejně jako u jiných jejích knih a povídek se v závěru objevuje romantická idealizace vztahů mezi lidmi. Němcová si tak opět vysnila svůj idealizovaný svět, ve kterém vše dopadlo dobře a který ji přinášel útěchu v jejím jinak neveselém životě.
Zdroj: Lingvik, 09.04.2004
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Božena Němcová - V zámku a v podzámčí (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Grully (1,5)
- vedralova.k (0,5)
Štítky
význam rodiny Podobizna strýc dudak prus zážitek se psem 451°Fahrenheita Alain-Fournier kalendář Rodinné sídlo můj vzor Mississippi lidstvo Jarry joseph bediér vyznání trochej popis automobilu Matky boží v Paříži 10 let IVANHOE Čapek Karel hordubal dysfemismus Válečný kůň slohový útvar bělkinovy povídky býk krimi raport kdo je hloupější
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 714 185 242
Odezva: 0.06 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí