Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
V zámku a v podzámčí (2)
Děj se odehrává na Nymbursku v polovině 19. století. Zbohatlík pan Skočdopole si koupil zámek na venkově, kam se i se svou chotí nastěhoval. V podzámčí zatím svádí boj s cholerou vdova Karásková a její dvě děti. Za nedlouho zemřela jak ona, tak i její roční syn Josífek. Přežil pouze malý Vojtěch. Ujali se ho Sýkorovi - chudí, ale hodní lidé. Na zámku zatím kuje pikle zlá mamsel Sára s komorníkem Jacquesem. O něco později onemocněla i paní Skočdopolová. Staral se o ni místní doktor, který dobře znal poměry mezi chudinou; hraběnce je vylíčil. Ta se po uzdravení zcela změnila, odjela do Itálie, aby se uzdravila zcela a nechala Vojtěcha studovat.
V povídce je velice dobře vylíčen dvojí svět i s jeho postavami. Na zámku žije velice bohatá paní von Springenfeld, která je rozmařilá a ješitná. Není ovšem zlá, pouze chce napodobovat bohaté baronky a řídí se radami její komorné Sáry. Ta je naopak vypočítavá, zlá a nepřející a s komorným Jacquesem se zajímají pouze o to, aby se měli co nejlépe. Zajímavým prvkem je rozmazlený psík Joli, který se má na zámku lépe než chudina ve městě. Kontrastem k zámku je život městské chudiny. Ať už osud vdovy Karáskové a Josífka nebo líčení života podruhů. Objevuje se zde i doktor, což je typická dobrá postava nebo krejčí Sýkora se svou rodinou, kteří jsou velice hodní a ujali se osiřelého Vojty.
Božena Němcová ve své povídce velice dobře vykreslila obraz sociálních rozporů na vesnici a ve městě. Ukazuje zde úsilí chudých o lepší život. Objevuje se zde představa světa harmonického, usmířeného a zbaveného rozporů. Zajímavá je i myšlenka, že svět stojí na chudých a bez nich by nebylo ani bohatých, kteří těží z jejich práce.
Základním stavebním kamenech povídky je kontrast. Nejpatrnější jsou rozdíly mezi zámkem a podzámčím. Dále je zde popsán rozdíl mezi bezstarostným životem v přepychu a hladem, chudobou a zápasem s cholerou. Je zde kontrast mezi osudy psa Joliho, který má každý den vybrané lahůdky, a malého Josífka, který zemřel hladem. Výrazný rozdíl je i mezi zlou Sárou a klíčnicí Klárkou, která je velice obětavá a každý den se dělí o své jídlo s Vojtěchem.
Na závěr knihy ale Němcová poněkud opustila předešlé realistické pojetí. Vše totiž dopadlo velice, a až nerealisticky, dobře. Stejně jako u jiných jejích knih a povídek se v závěru objevuje romantická idealizace vztahů mezi lidmi. Němcová si tak opět vysnila svůj idealizovaný svět, ve kterém vše dopadlo dobře a který ji přinášel útěchu v jejím jinak neveselém životě.
Zdroj: Lingvik, 09.04.2004
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Božena Němcová - V zámku a v podzámčí (2)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (3,5)
- Grully (3,5)
Štítky
Rosemary hádka Edgara Allana Poea šumava reflexe konec 19 stoleti paměti lékařovy pomocná škola Bixley husita na baltu vývoj člověka pieta 1. světová válka nemcova diva bara skatepark muka Bára Atz jsou češi rasisté story argot ironický filozof bála viktor hugo o snu popravit vyplit ta naše povaha česká Okam drobounce
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 708 901 840
Odezva: 0.07 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí