Menu
Němcová Božena (*04.02.1820 - †21.01.1862)
V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Z těch boháčů volila se obyčejně městská rada a starosta dle rady starého přísloví "kde peníze, tu i rozum". Pani Skočdopolová naslouchá mamzel Sáře, nechává se jí zcela ovládat. Pořídí si tedy psa, aby se vyrovnala hraběnce, o které stále hovoří Sára. Psíčka by měla mít vaše milost. Měli jsme u nás (tj. u hraběnky) také jednoho, dostali jsme ho z Anglicka - ach rozkošný můj Žoli - nemohu naň zapomenout! - a tu začalo o něm vypravovat, doložila, že takové psisko mít patří k nóbl tónu. - Paní ze Sprigenfeldu hned se pídila po psíčku a jeden dobrý přítel, chtěje se bohaté paní zavděčit, objednal jí žádaného mazánka - a dal za něj osmdesáte dukátů. Starost o psa je na prvním místě - má dostatek jídla, pozornosti, pohodlí. Vypovídá to dosti o tom, co bylo pro paní Skočdopolovou důležité. Sára snídala, snídal i on, kávu neb smetánku, a po snídani donesla ho Sára k paní, aby se s ním trochu potěšila... Vykoupala psíka, učesala, zaobalila do tenkého prostěradla, přikryla modrou atlasovou pokrývkou, která již k tomu určena byla, a nechala na polštáři uschnouti. V poledne měl k druhému snídání trochu zadělávaného masa a ve čtyři hodiny sekaninku z prsíček kuřích, koroptvích neb z jiného lehko záživného masa. JAK AUTORKA POPISUJE PROSTŘEDÍ CHUDINY? DOLOŽTE CITACÍ. Chudina je nejpodřadnější a ta nejhorší součást města. Z ní pochází všechny nemoci. Třetí třída konečně byla tak zvaná lůza, podruhovina, která živa byla "z ruky do úst". - Tuto kdyby chtěl kdo přirovnat v čemkoli s třídou první, bylo by to největší urážkou pro ně bývalo. Nemají domov a toulají se po světě. Pod střechu je ze soucitu berou chudí lidé. Když už měli kde být, museli za to platit. Ohřívat se v zimě a vařit svoji potravu chodili tito podruzi do velké ratejny k nádvorníkovi. Za takovou komoru musel podruh platit dvanácte zlatých stříbra nájmu do roka; za tu lacinou činži ale byl zase zavázán majiteli dvora, u něhož bydlel, pracovat po celý rok za jistou mzdu a jinam do práce, byť se mu byla i výnosnější naskytla, najímat se nesměl. Vojtěch pochází nejprve ze středních poměrů. Poté, co mu zemře otec, se o něj stará matka. Práce má čím dál tím méně, a tak se dostanou do třídy podruhů. Život se Vojtěchovi dále mění po smrti matky a bratříčka. Ujímá se ho Sýkora. Krejčí Sýkora měl malý domeček bez polí, měl pět dětí - a výdělky šly špatně. Mlč, Vojtíšku, přej mamince, že má konec trápení, ona by nikdy nebyla zdravá. Vojtíšek dostává jídlo od vrátného ze zámku a slečny Klárky.
Když zachrání Joliho, dostává se do prostředí zámku. Paní ze Springenfeldu byla spokojena a oznámila krejčímu, že si Vojtěcha vezme do zámku; myslila, že budou nesmírně potěšeni tím; ale jeden ani druhý se neradoval. Sýkora si Vojtěcha zamiloval a Vojtěch měl Sýkorovic rád víc než kohokoliv jiného. Ovšem zde není šťastný. Navíc ho paní brala jako loutku, ne jako člověka. Když chlapce oblékli, pustil se do pláče a styděl se před kým ukázat v bílých punčoškách, při nichž lýtka vyspaná měl, ve fráčku premovaném a kalhotách krátkých aksamitových. ZHODNOŤTE ZÁVĚR POVÍDKY. DOCHÁZÍ KE ZMĚNĚ CHOVÁNÍ POSTAV? JE KONEC PRAVDĚPODOBNÝ? Paní Skočdopolová se nestarala o chudé, ale když onemocněla cholerou, pochopila, jak těžký život mají poddaní a začala jim pomáhat. Než paní odjela do Itálie, aby se uzdravila, určila částku, která se měla vydávat na Vojtěchova studie, s pánem položili základní listinu k založení opatrovny pro malé děti a nemocnice. Z hraběnky se stala dobrá lidumilná paní. Spolu s panem Skočdopolem si adoptovali malého kluka, který se jmenoval Emílek. V dnešní době by takový idylický konec byl spíše nepravděpodobný. NAJDETE V POVÍDCE ZNAKY REALISMU A ROMANTISMU? SVÉ TVRZENÍ ZDŮVODNĚTE. Znaky romantismu:
- Protiklad mravní čistoty chudých proti povrchnosti šlechty a pokrytectví služebnictva. - Chudí, i když jim není dobře, myslí na druhé. Ovšem šlechta při takových situacích raději na sebe. Vlastně i Vojtěch v té nejtěžší chvíli myslí na to, aby byla zdravá jeho maminka, než na sebe.
- Výjimečnost hrdinů - Vojtíšek je mimořádný už tím, že překoná vše, co se mu stalo, a snaží se něco dokázat. Dále je výjimečný Sýkora, který se ujme Vojtíška, i když sám má pět dětí a těžko je uživí.
- Snaha ukázat chudé i bohaté v pravém světle - Božena Němcová se snaží ukázat život tehdejší šlechty a chudiny.
- Kritika šlechty a jejího života - Šlechta se stará pouze o sebe a nikdo jiný je nezajímá. Vše si začnou uvědomovat tehdy, když se dostávají do úzkých.
Zdroj: Příba, 02.06.2011
Související odkazy
Diskuse k výpisku
Božena Němcová - V zámku a v podzámčí (rozbor) (3)
Aktuální pořadí soutěže
- Jana Lotus (1,5)
- Grully (1,5)
Štítky
recepce životospráva ubytování Roy alberto moravia pobyt v nemocnici gazdina co by se stalo kdyby..... Anatole france ideální student Krvavý soud bankovnictví já o mně pilný vývoj člověka pokus koníček strašidelný příběh ruská znečištěni ovzduši reflexe černá kočka šrut nehody maso zdravé jídlo Front dobré chování kryštof kolumbus psáno o letošních
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 707 939 691
Odezva: 0.09 s
Vykonaných SQL dotazů: 6
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2024 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí