ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Dickens Charles (*07.02.1812 - †09.06.1870)

   
­­­­

Nadějné vyhlídky (4)


KRÁTCE O AUTOROVI:

Anglický romanopisec, povídkář a publicista. Klasik anglického realismu 19. století s hlubokým sociálním cítěním a znamenitým talentem pro charakteristiku postav, dramatičnost, humor a grotesku. Vytváří v románech uměleckou syntézu symbolické básnivosti a realistické analýzy jevů buržoazní společnosti. Rovněž jsou z jeho děl patrné autobiografické prvky. Dickens působil i jako režisér, dramatik a herec.

DĚJ:

Hlavní hrdina Filip Pirrip, kterému nikdo neřekne jinak než Pip, je sirotkem vychovávaným svojí starší sestrou. Ta mu však v ničem nenahrazuje matku a chová se k němu až tyransky. Nicméně Pip nachází potřebnou lásku a útěchu u manžela své sestry - kováře Joea.
Hned na počátku románu se Pip setkává s uprchlým trestancem a obstarává mu několik potřebných věcí, galejník je však zanedlouho poté chycen a zatčen. Pip v té době ještě nemá ponětí, jaký zásadní vliv bude mít toto setkání na jeho budoucí osud. Leč trpí výčitkami svědomí, že se s tím nedokázal svěřit svému jedinému příteli Joeovi.
Život jde však dál a Pip jednou za čas dochází do domu bohaté slečny Havishamové, kde se seznámí s velice krásnou, avšak ještě více krutou Estellou, do které se ihned zamiluje. Poté, co je Pip čím dál víc a víc okouzlen noblesou tzv. lepší společnosti, uvědomuje si jak malý on sám je v srovnání se svou platonickou láskou. A rozhodne se udělat vše proto, aby jednou do těchto společenských kruhů mohl také patřit.
Jeho záměr se překvapivě začíná naplňovat, když do Joeovi kovárny dorazí právník Jaggers s oznámením, že byl pověřen jedním ze svých klientů stát se Pipovým poručníkem a dává mu k dispozici velkou sumu peněz. Pip se stěhuje do Londýna a rychle se začíná vžívat do role velkého londýnského pána a v důsledku toho se stává snobem, který se stydí za svůj prostý původ. S Joem přerušuje téměř veškeré kontakty a takřka na něj zapomíná. Obklopuje se novými přáteli a stále touží po Estelle.
Avšak jeho bujaré utrácení horentních finančních částek je náhle přerušeno odhalením totožnosti jeho záhadného dobrodince, kterým však není jak se doposavad domníval slečna Havishamová, nýbrž onen trestanec, kterému Pip v dětství ze strachu pomohl. Dozvídá se, že Provis (pravým jménem Ábel Magwich), po vypovězení z Anglie odcestoval do Ameriky s předsevzetím, že bude tvrdě pracovat, aby udělal z Pipa velkého pána. On je však zdrcen, připouští si, že peníze, za které se vzdělával a po dlouhou dobu žil, pochází ze zločinecký rukou, kterými on tolik pohrdá. Cítí však, že je Provisovi hluboce zavázán a začíná plánovat jeho útěk z Anglie, jelikož mu tam hrozí trest smrti. Začas se však jeho vztah k Provisovi stává stále vřelejším a současně si uvědomuje i své jidášské chování k Joeovi.
Jeho únik je však zmařen jiným z trestanců, po jehož smrti Provis prahne. Strhne se mezi nimi souboj, z něhož vychází vítězně Pipův dobrodinec, avšak s těžkými zraněními končí v londýnské věznici. Tím Pip ztrácí i zdroj svých veškerých příjmů, avšak to ho v té době vůbec nezajímá a tráví maximum času ve vězeňské cele spolu s Provisem. Ten je však odsouzen a v Pipově přítomnosti umírá ještě před vykonáním rozsudku. Pip je poté zchvácen dlouhou a úmornou nemocí a navíc se stále hlasitěji ozývají jeho věřitelé. Joe se o něj však starostlivě stará a dokonce za něj zaplatí i jeho dluhy. Ve velmi dojemné scéně se poté Pip Joeovi s lítostí omlouvá za svůj nevděk a odstěhovává se do ciziny, načež se ještě po 11 letech jednou vrací do svého rodného Kentu, kde se dokonce usmiřuje i s Estellou, která se rovněž změnila k lepšímu.

NÁZOR:

Hlavní myšlenkou románu je poukázat na negativní lidské vlastnosti, obzvláště pak na nevděčnost. Dále ukazuje, jak změna společenského postavení dokáže radikálně změnit pohled na svět a to, co ještě před časem bylo pro hlavního hrdinu prioritou, se náhle stává zcela bezvýznamným. Teprve až složitá životní situace ho donutí vystřízlivět a uvědomit si skutečné životní hodnoty. Též si můžeme udělat vcelku reálný obrázek o stavu tehdejší společnosti. Avšak kniha je plná složitých zápletek a někdy se stává nesnadné se v ději stoprocentně orientovat.

POSTAVY:

Pip - Celý román je vlastně o jeho duchovním vývoji a o ucelování jeho charakteru. V dětství se jeví jako přecitlivělý a až příliš vztahovačný jedinec, do kterého si kde kdo dle libosti rýpe. Což je nejspíš způsobeno příliš tvrdou výchovou jeho sestry. Později se stává stále více chladnějším k lidem, kteří ho vychovali. Na druhou stranu nachází v Londýně opravdové přátele, k nimž se chová velmi slušně a přívětivě. Kniha končí Pipovým zmoudřením a nalezením životní pravdy a vyrovnanosti, peníze a vnější společenské postavení pro něj ztrácí svou dřívější důležitost.

Joe - Dobrácký, jednoduchý a dobromyslný člověk s prostými životními cíly. V ničem nedokázal vzdorovat své první ženě. V závěru nachází opravdové štěstí, když se podruhé ožení.

Wemmick - Téměř schizofrenní postava, která žije dva rozdílné životy. Jedním je jeho zaměstnání, kde se chová velmi formálně někdy až nelidsky, a druhým je jeho soukromý život, kde je naproti tomu velmi laskavý a vlídný.

POZNÁMKA:

V původní verzi románu k sobě Estella a Pip - byť zmoudřelí a chápající - už po letech cestu nenašli a zůstali sami. Až při posledních korekturách přesvědčil Dickense jeho přítel, tehdy nesmírně slavný spisovatel Edward Bulwer-Lytton, aby knihu ukončil jejich šťastným sblížením.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: bambix, 22.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Charles Dickens - Nadějné vyhlídky (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)