ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Brontëová Charlotte (*21.06.1816 - †31.03.1855)

­­­­

Sirotek lowoodský (3)

Fragment románu Jana Eyrová o životních osudech osiřelé dívky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1991 (3. vydání tamtéž). Z anglického originálu Jane Eyre přeložila a poznámkami opatřila Jarmila Fastrová. Doslov napsala Jarmila Emmerová. Ilustroval Jan Černý. Počet stran: 125. ISBN: 80-00-00068-7.

O DÍLE:

Fragment obsáhlejšího díla Jana Eyrová, pojednávající o hrdinčině nešťastném dětství, se u nás samostatně vydává už od roku 1932, a to jako kniha pro děti.

Charlotte Brontëová se v autobiograficky laděném příběhu (vzpomíná zde mj. na svůj vlastní pobyt ve škole pro potomky duchovních, kde zemřely dvě z jejích sester) zabývá především detailním prokreslením charakterů a vhledem do jejich nitra. Děj ustupuje ve prospěch popisu.

OBSAH:

Desetiletá Jana je sirotek a vyrůstá v rodině tety Reedové, s níž není pokrevně příbuzná. Jelikož hrdinka nemá dost živou, průbojnou povahu, rodina ji nepřijímá. Obě sestřenice i bratranec Jan ji trápí, služebnictvo s ní nevychází (komě jedné služebné, jež se k ní někdy chová vlídně). Malá Jana, vzdorná, tvrdohlavá a holdující obrázkovým knihám, touží z domu uniknout.

Jednou je zavřena do tzv. Červeného pokoje, kde zemřel její strýc, jako trest za to, že se bránila Janově šikaně. Tam se nervově zhroutí a onemocní. Lékárník, jenž pro ni nachází pochopení, vyjedná, že ji paní Reedová odloží do školy pro sirotky.

Tento ústav vede pokrytecký pastor Brocklehurst. Zatímco si sám dopřává luxusní život, školu řídí asketickým způsobem: dívky nesmějí nosit dlouhé vlasy, trpí podvýživou a zimou, starší berou jídlo mladším, jejich šaty jsou chatrné. Janě se však daří poměrně dobře: přečká krizi, kdy ji pan Brocklehurst nespravedlivě osočí jako lhářku, a brzy se spřátelí s ředitelkou Marií Templovou. Její nejlepší přítelkyní se stane trpělivá, dobromyslná a křesťansky snášenlivá Helena Burnsová, umírající na souchotě. Ta zanedlouho své nemoci podlehne, Jana na ni však bude až do konce života vzpomínat.

Když na jaře vypukne tyfus, zdravé dívky dostanou volnost pohybu, pan Brocklehurst je odsunut na méně významnou funkci a nakonec se celý způsob vedení sirotčince změní. Jana v něm pak žije až do svých sedmnácti let. Až tehdy ji odchod čerstvě provdané paní Templové přiměje, aby hledala dobrodružství (či, jak sama říká, otročení) někde jinde, a tak podá inzerát jako domácí učitelka.

Kniha končí Janinou cestou do nového působiště.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 06.02.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Charlotte Brontëová - Sirotek lowoodský (3)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)